Fundacja Tesco nie ustaje w pomocy potrzebującym dzieciom

Informacja Prasowa - 21.07.2020
147

Fundacja Tesco nie ustaje w pomocy potrzebującym dzieciom

Fundacja Tesco nie ustaje w pomocy potrzebującym dzieciom

 Najnowsze dane GUS z 2020 roku wskazują, że zasięg skrajnego ubóstwa wśród dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia zmniejszył się na przestrzeni lat
2018–2019 z 6% do niecałych 5%.
To oznacza, że problem niedożywienia nadal dotyczy wielu dzieci. By chociaż częściowo odpowiedzieć na ten problem, Fundacja Tesco od 2012 roku realizuje ogólnopolski program dożywania potrzebujących dzieci „Zdrowo jeść”.

Fundacja Tesco, z pomocą darczyńców, nie przestaje wspierać swoich partnerów, w tym Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Od 2014 roku w ramach partnerstwa strategicznego, które zawiązała z tą jedną z najstarszych organizacji działających na rzecz potrzebujących dzieci, kieruje swoje działania do podopiecznych dziennych placówek opiekuńczo-wychowawczych TPD. Każdego roku placówki biorące udział w programie „Zdrowo jeść” otrzymują od Fundacji Tesco dotację finansową, która jest wykorzystywana na zakup żywności oraz niezbędnego wyposażenia kuchennego, służącego podopiecznym do przygotowywania posiłków.

– Program „Zdrowo jeść” finansowany jest ze środków pochodzących ze zbiórki publicznej prowadzonej w sklepach Tesco w całym kraju – to oznacza, że każdy może wspomóc ten cel, wrzucając dowolny datek do puszki umieszczonej przy kasach w sklepach. Każdego roku wsparciem obejmujemy blisko tysiąc potrzebujących dzieci i doceniamy każdą złotówkę od naszych darczyńców – tłumaczy Daria Kulińska, Prezeska Fundacji Tesco.

Na realizację ośmiu już edycji programu Fundacja Tesco przekazała prawie 3 mln zł, co oznacza 1 150 235 posiłków.  

Bardzo ważną kwestią w ramach programu jest też edukacja. Dzieci angażowane są do zadań, takich jak komponowanie jadłospisu, zakupy i przygotowywanie posiłków. W ten sposób w praktyce zdobywają wiedzę na temat racjonalnego żywienia i niemarnowania żywności. Dodatkowo podopieczni biorą udział w prowadzonych przez wychowawców zajęciach na temat zdrowego odżywiania. Fundacja Tesco zapewnia materiały edukacyjne. Każda placówka organizuje również warsztatowe spotkania rodzinne oraz pikniki i festyny dla lokalnej społeczności.

 – Idea programu jest taka, żeby uczyć dzieci samodzielnego przygotowywania posiłków, aby wiedziały, co z czym można komponować, co jest zdrowe. I to jest wspólne z założeniami Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, bo my właśnie chcemy wyposażyć naszych podopiecznych w takie umiejętności, które służą w byciu dorosłym człowiekiem. Wspólne przygotowywanie posiłków uczy gospodarowania pieniędzmi, kreatywności i otwiera na nowe smaki – mówi Jolanta Szklarska, Dyrektor TPD.

Bieżąca edycji programu odbywa się w 26 placówkach Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. W wielu przypadkach rodziców nie stać na zakup pełnowartościowych produktów, więc posiłek w szkole lub placówce jest dla tych dzieci jedyną szansą na zjedzenie czegoś pożywnego. Z powodu pandemii COVID-19 część działań musiała zostać dostosowana do nowej rzeczywistości. Kiedy placówki zostały zamknięte, najbardziej potrzebującym rodzinom były dostarczane gotowe paczki żywnościowe. W sumie zapewniono 915 paczek.

Comments

comments

147
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...