FinAi przenosi proces kredytowy do Internetu

Informacja Prasowa - 14.12.2017
46

FinAi przenosi proces kredytowy do Internetu

Już w pierwszym kwartale 2018 roku klienci banków w Polsce po raz pierwszy będą mogli wziąć kredyt bankowy w 100 procentach przez Internet. Cały proces – od złożenia wniosku i wyboru oferty, do podpisania umowy i wypłaty środków – zajmie kilkanaście minut. Będzie to możliwe dzięki platformie kredytowej FinAi – rozwiązaniu, które zapewni klientom wygodę, a jednocześnie będzie skutecznym i bezpiecznym kanałem dystrybucji dla banków.

Obecnie już ponad połowa klientów banków szuka kredytów i porównuje ich oferty w Internecie1. Klienci oczekują od banków wygodnych i zautomatyzowanych rozwiązań, podobnych do tych, jakie znają z zakupów online, gdzie wystarczy kilka kliknięć, aby nabyć produkt lub usługę. Tymczasem tylko jeden kredyt bankowy na dziesięć jest finalizowany za pośrednictwem Internetu. Oznacza to, że sprzedaż kredytów w większości odbywa się wciąż za pośrednictwem kanałów tradycyjnych – głównie oddziału bankowego – co dla klientów jest czasochłonne, a dla banków kosztowne i mało efektywne.

W FinAi postanowiliśmy połączyć szybkość i wygodę dla klientów z bezpieczeństwem dla banków. Proponujemy zupełnie nowe podejście do procesu kredytowego, które zakłada, że ma on być prosty, zrozumiały i dostępny w 100 proc. przez Internet – mówi Rafał Czernik, CEO FinAi. Oferujemy rozwiązanie, które wychodzi naprzeciw oczekiwaniom 3 milionów klientów gotowych wziąć kredyt bankowy przez Internet już w 2018 roku.

W oparciu o te założenia powstała platforma FinAi, która – wykorzystując nowoczesne technologie – umożliwia wzięcie kredytu bankowego nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych, od początku do końca online, wybierając spośród realnych ofert wielu banków.

Na platformie FinAi droga klienta od potwierdzenia tożsamości, wyboru ofert bankowych, zawarcia umowy i wypłaty kredytu na rachunek zajmuje zaledwie kilkanaście minut bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy tylko mieć przy sobie dowód osobisty i smartfon – wyjaśnia Rafał Czernik, CEO FinAi. Jest to zupełnie nowa usługa, niedostępna dotąd dla klientów banków w Polsce i w Europie.

Klient korzystając z aplikacji FinAi najpierw zrobi selfie, a następnie zdjęcia swojego dokumentu. W tym czasie system dokona weryfikacji jego tożsamości wykorzystując nowatorskie rozwiązania z zakresu biometrii twarzy i uwierzytelniania dowodu osobistego. Proces jest dla klienta bezpieczny i intuicyjny, ponieważ wszystko odbywa się w aplikacji w jego telefonie komórkowym.

FinAi zaprojektował proces tak, aby podanie przez klienta informacji potrzebnych do uzyskania kredytu w banku odbywało się szybciej i wygodniej niż ma to miejsce obecnie. W tym celu platforma wykorzystuje oprogramowanie OCR, które pozwala zbierać dane automatycznie. Długie formularze zostały zastąpione prostymi i intuicyjnymi kwestionariuszami. W efekcie klient musi wypełnić zaledwie kilkanaście pól, a nie kilkadziesiąt, jak do tej pory. Bank natomiast otrzymuje wszystkie niezbędne informacje wymagane do udzielenia kredytu. Zaawansowany proces zbierania i analizy danych sprawia, że aplikacje przesyłane do banków za pośrednictwem platformy będą bardzo wysokiej jakości, co powinno bezpośrednio przyczynić się do obniżenia kosztów ryzyka operacyjnego i kredytowego w banku.

Przez cały proces kredytowy klientowi towarzyszyć będzie zautomatyzowany doradca, który wyjaśni ewentualne wątpliwości i pomoże dopasować produkt do indywidualnych potrzeb użytkownika. Klient otrzyma między innymi informacje na temat zdolności kredytowej i porady dotyczące parametrów kredytów, które będą najlepiej pasować do jego sytuacji życiowej i budżetu domowego. Będzie mógł również porównywać pod kątem różnych kryteriów wiążące oferty, które otrzyma od banków.

Proces jest bezpieczny i zgodny z regulacjami sektorowymi, daje bankom możliwość precyzyjnego zarządzania ryzykiem operacyjnym i kredytowym na poziomie umowy agencyjne z FinAi. Banki otrzymają też po raz pierwszy dostęp do narzędzia market intelligence, dzięki któremu będą mogły precyzyjnie analizować sprzedaż internetową za pośrednictwem naszej platformy – wyjaśnia Rafał Czernik.

Platforma FinAi została zaprojektowana w sposób, który umożliwia łatwą integrację z systemami bankowymi przy minimalnych kosztach wdrożenia. Wysoki stopień automatyzacji procesów, powoduje, że będzie to jeden z najbardziej rentownych kanałów dystrybucji dla banków. Platforma kredytowa FinAi będzie dostępna dla klientów banków w Polsce w pierwszym kwartale 2018 r. W 2020 r. firma planuje udzielić za pośrednictwem platformy kredytów o wartości 1 mld zł.

Comments

comments

46
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...