Fact Check – Google walczy z fake newsami na skalę globalną

Piotr Rogacki - 10.04.2017
31

Google wprowadza narzędzie do oznaczania fake newsów

Codziennie w Internecie jest publikowana ogromna ilość wiadomości. Nie wszystkie treści znalezione w sieci są prawdziwe – w gąszczu informacji coraz trudniej odróżnić fakty od fikcji. W imię walki z post-prawdą, czyli fałszywymi wiadomościami, Google wprowadza narzędzie, które będzie ostrzegać przed fake newsami.

Funkcja Google Fast Check powstała przy współpracy z kilkoma firmami jak Scopes czy PolitiFact. Łącznie weryfikacją newsów ma się zająć 115 podmiotów. Z powyższych narzędzi korzysta również Facebook:

Facebook będzie oznaczał artykuły, które zawierają fałszywe informacje

Fact Check zadziałał znakomicie w USA oraz Wielkiej Brytanii, dzięki temu będziemy mogli korzystać z tego narzędzia również w Polsce. Korzystając z Google News lub z normalnej wyszukiwarki, przy wynikach wyszukiwania pojawią się informacje od serwisów zajmujących się weryfikacją wiarygodności informacji – dane osoby, która przeprowadziła analizę treści oraz oznaczenie newsa jako „prawda”, „fałsz”, ” w większości prawda” itp.

FactCheck_Apr7.width-942
 

Google poinformowało, że narzędzie Fact Check będzie wprowadzone na skalę globalną. Zadbano także o to, aby organizacje i wydawcy mogli zgłaszać swoje uwagi poprzez ClearReview Markup. Zanim jednak ich wnioski zostaną rozpatrzone, specjalny algorytm sprawdzi, czy dane źródło jest wiarygodne. Gigant z Mountain View zapewnia, że cały system jest zgodny z wymogami Schema.org.

źródło: Blog Google

Comments

comments

31
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...