Crystal Wagner stworzyła instalację dla projektu UNIQA Art Łódź

Informacja Prasowa - 04.10.2016
249

Crystal Wagner stworzyła instalację dla projektu UNIQA Art Łódź

UNIQA Art Łódź to projekt miejski, realizowany przez Łódzkie Centrum Wydarzeń, którego sponsorem głównym jest UNIQA. W ramach projektu w przestrzeni miejskiej powstają prace międzynarodowych artystów. Najnowszą, trzecią realizacją jest instalacja Amerykanki Crystal Wagner.

fot. M. Stempij

fot. M. Stempij

Ogromna instalacja o nazwie „Hyperbolic” oplatająca kamienicę na skrzyżowaniu przy ul. Piotrkowskiej z ul. Więckowskiego w Łodzi to kolejne artystyczne działanie w ramach projektu UNIQA Art Łódź. Niezwykłe dzieło przygotowała amerykańska artystka – Crystal Wagner, a pomagali jej studenci Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Do budowy łódzkiej instalacji Crystal użyła niezwykle plastycznej, metalowej siatki, z której wykonane zostały fundamenty instalacji – wrzecionowate moduły oplecione różnokolorowym materiałem. Celem pracy Wagner nie jest zakrycie czy „opakowanie” budynku wzorem działań artystycznych bułgarskiego artysty Christo. Chodzi  przede wszystkim o dopasowanie formy artystycznej do zastanych układów architektonicznych, zarówno pod kątem kompozycyjnym, jak i technicznym – tłumaczy Michał Bieżyński, dyrektor artystyczny projektu UNIQA Art Łódź z Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

fot. M. Stempij

fot. M. Stempij

Prace Crystal Wagner charakteryzują się dużymi, kolorowymi, dwu- lub trójwymiarowymi formami. Jej instalacje były wystawiane w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Wśród najnowszych dzieł artystki znalazły się m.in. potężna instalacja dla amerykańskiego, rockowego zespołu The Flaming Lips, instalacja dla firmy Nike oraz masywna, pokazana zarówno w New York Times, jak i w amerykańskiej telewizji instalacja wykonana dla firmy Viacom. Zdjęcia projektów artystki są drukowane w najbardziej prestiżowych magazynach.

Crystal niezależnie od tego, czy pracuje w pomieszczeniach galerii, czy w otwartej przestrzeni miejskiej, tworzy przede wszystkim wielkoformatowe instalacje. Są to typowe obiekty „site-specific”, czyli dopasowane artystycznie do układów architektonicznych, zarówno pod kątem kompozycyjnym, jak i technicznym. Artystka anektuje przestrzeń – kiedy pracuje  w galeriach, przekształca ich wnętrza w odrealnione, wielobarwne światy przypominające krajobrazy z innej planety. Jej realizacje zewnętrze oplatają różne elementy architektury i infrastruktury miejskiej, sprawiając wrażenie ich „pochłaniania”. Prace Wagner to amorficzne, organiczne struktury, do których powstania artystka wykorzystuje zazwyczaj tkaniny i sztuczne materiały codziennego  użytku – opowiada Michał Bieżyński.

Instalację Crystal Wagner będzie można podziwiać do połowy grudnia.

fot. M. Stempij

fot. M. Stempij

fot. M. Stempij

fot. M. Stempij

UNIQA Art Łódź to międzynarodowy projekt artystyczny w przestrzeni publicznej Łodzi. Celem przedsięwzięcia jest powstawanie nowoczesnych obiektów artystycznych, które na stałe, bądź tymczasowo, wpisują się w krajobraz miasta. Pierwszym artystą, który został zaproszony do projektu UNIQA Art Łódź był Lump, artysta ze Szczecina, absolwent poznańskiej ASP. Stworzył cykl 6 instalacji artystycznych wykorzystujących słupy plakatowe przy ul. Piotrkowskiej. Na ulicach miasta można wciąż zobaczyć m.in. przeskalowaną słynną pralkę „Frania”, ogromny syfon do wody sodowej, termos czy kawiarkę. Kolejną realizacją był mural trójki artystów – Grupy Etam i Roberta Procha, który powstał w centrum Łodzi, przy słynnej OFF Piotrkowskiej (przy ul. Roosevelta 18).

Od lipca do listopada w ramach UNIQA Art Łódź w różnych punktach miasta powstaną:

  • instalacje przestrzenne, wykorzystujące słupy teatralne – Lump (Polska)
  • mural – Grupa Etam oraz Robert Proch (Polska)
  • wielokolorowa instalacja z brezentu – Crystal Wagner (USA)
  • mural z wykorzystaniem ceramiki, szkła i elementów lustrzanych – Mona Tusz (Polska)
  • rzeźba – Daniel Kaliński i Tomasz Górnicki (Polska)

Na początku października powstanie praca, która ma dla UNIQA wyjątkowe znaczenie. Artystka z Katowic, Mona Tusz, zatopi w ponad 30-metrowym murze przy siedzibie UNIQA w Łodzi różnorodne materiały – ceramikę, szkło, fragmenty lustrzane. Faktura samego obrazu będzie zróżnicowana, a praca będzie bardziej zbliżona do płaskorzeźby niż muralu. To pierwsza tego typu praca w Łodzi – mówi Katarzyna Ostrowska, dyrektor Marketingu i PR UNIQA.

Większość prac Mony Tusz można spotkać na terenie rodzinnego Śląska, gdzie od roku 2007 realizuje projekty. Jako artystka spełnia się również w fotoreportażu, rzeźbie, grafice, scenografii.

Comments

comments

249
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...