Columbus Energy Kings of Chess wśród najlepszych drużyn szachowych świata

Informacja Prasowa - 29.08.2023
153

Sponsorowana przez firmę Columbus Energy drużyna szachistów zajęła 7. miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Świata w Szachach Szybkich

Zespół prowadzili arcymistrzowie: Zbigniew Pakleza i Artur Jakubiec.

World Rapid Team Championship, czyli Drużynowe Mistrzostwa Świata w Szachach Szybkich, odbyły się w dniach 26-28 sierpnia w Dusseldorfie. W zawodach wzięło udział 36 drużyn, złożonych z ok. 300 graczy. Drużyna Columbus Energy Kings of Chess, której przewodzili arcymistrzowie szachowi – Zbigniew Pakleza i Artur Jakubiec, zdobyła 7. miejsce w klasyfikacji generalnej i została najlepszą drużyną w klasyfikacji do 2400 punktów. Drużynę reprezentowalii: Zbigniew Pakleza, Baadur Jobava, Paweł Teclaf, Szymon Gumularz, Artur Jakubiec, Aleksandra Maltsevskaya, Klaudia Kulon, Wiktor Przedlacki.

Sprawiliśmy sobie niespodziankę tym wynikiem. Braliśmy pod uwagę miejsce w pierwszej 10., ale pod koniec turnieju mieliśmy znacznie gorsze kojarzenia od naszych rywali. Na finiszu pokonaliśmy jednak naszego konkurenta z Niemiec, z pierwszej piątki, i zdobyliśmy 7. pozycję w klasyfikacji generalnej i 1. w klasyfikacji do 2400 punktów. Jestem bardzo dumny z tego, że miałem okazję być kapitanem i jednocześnie zawodnikiem tak fantastycznej drużyny. Dziękuję wszystkim za wspaniałą atmosferę panującą na turnieju, naszemu sponsorowi za umożliwienie udziału, a przede wszystkim naszej drużynie za znakomity wynik!komentuje Zbigniew Pakleza, prezes Klubu Columbus Energy Kings of Chess, główny komentator Polskiego Związku Szachowego.

Nowością turnieju było to, że po raz pierwszy amatorzy grali ramię w ramię z mistrzami świata i super silnymi arcymistrzami. W tegorocznych rozgrywkach Drużynowych Mistrzostw Świata w Szachach Szybkich brały udział sześcioosobowe zespoły, złożone z najlepszych szachistów i szachistek na świecie, które w składzie swojej ekipy musiały mieć jednego zawodnika rekreacyjnego. Taki format, szybsze tempo gry (15 minut na zawodnika i 10-sekundowy dodatek od początku partii), a także konieczność włączenia do profesjonalnego składu amatorskiego szachisty miały sprawić, że wydarzeniem zainteresuje się więcej osób.

Turniej składał się z 12 rund, rozgrywanych systemem szwajcarskim. Pula nagród w turnieju wyniosła 250 tys. euro.