Co robi polski senior w Internecie? Raport Cafesenior.pl

Informacja Prasowa - 08.07.2019
198

Co robi polski senior w Internecie? Raport Cafesenior.pl

13 proc. robi zakupy online, tyle samo używa telefonu do robienia zdjęć i dzielenia się nimi na portalach społecznościowych. Aż 60 proc. uważa, że Internet to świetne miejsce, żeby kogoś poznać i coraz więcej traktuje Internet jako źródło codziennych informacji, co widać we wzroście popularności portali internetowych dedykowanych osobom dojrzałym.

W sondzie przeprowadzonej przez portal dla seniorów Cafesenior.pl ponad 35 proc. czytelników odpowiedziało, że spędza w Internecie od 2 do 4 godzin dziennie. Portal postanowił sprawdzić co czytają i czym interesują się osoby 65 plus.

Zadaliśmy czytelnikom kilka pytań dotyczących korzystania z Internetu za pośrednictwem naszego serwisu. Pytaliśmy o czas spędzany przy komputerze, zakupy on-line czy portale randkowe. Jak się okazuje polski senior w Internecie radzi sobie świetnie – mówi Karolina Warchoł, redaktor Cafesenior.pl.

Portale randkowe i zakupy on-line

Dla osób dojrzałych Internet to idealne miejsce, w którym można kogoś poznać. Ponad 60 proc. czytelników uważa, że portale randkowe są w tym przypadku bardzo przydatne.

Z większym dystansem jednak w dalszym ciągu seniorzy podchodzą do zakupów on-line. Tylko 13 procent często zamawia przez Internet, sugerując się niższymi cenami niż w stacjonarnych sklepach. 23 procent przyznaje, że okazjonalnie zdarza się im coś kupić przez Internet. A aż 73 procent podkreśla, że woli najpierw przymierzyć lub obejrzeć daną rzecz.

Czego szuka senior w Internecie?

Seniorzy w Internecie spędzają stosunkowo dużo czasu. Badani deklarowali, że najczęściej czas, który poświęcają na korzystanie z Internetu w telefonie lub komputerze to od 2 do 4 godzin. Taki przedział czasowy wskazało 36 procent respondentów, tylko 26 procent zadeklarowało, że w Internecie spędza około godziny dziennie. Najbardziej aktywni są mieszkańcy województwa mazowieckiego, śląskiego i małopolskiego. To odpowiednio – 35, 10 i 8 procent ze wszystkich użytkowników.

Czego szuka senior w Internecie? Interesują go tematy związane z codziennymi sprawami osób starszych takie jak

  • emerytura,
  • renta,
  • prawo
  • czy zdrowie.

Dodatkowo czyta także wiadomości dotyczące go bezpośrednio – informacje o karcie seniora, czy refundowanych lekach.

Senior ze smartfonem w ręku

Liczba seniorów w Internecie z roku na rok wzrasta. Korzystają z ogólnopolskich portali i szukają dedykowanych stron.

– W samej grupie wiekowej 65 plus zanotowaliśmy wzrost o 40 procent. Dane z roku 2019 pokazują na ten moment, że ponad połowa użytkowników całego serwisu to osoby z docelowej grupy wiekowej – mówi Karolina Warchoł.

Co istotne zmienia się także ich sposób korzystania z Internetu. Dzisiaj większość seniorów odwiedza serwis korzystając ze smartfonu – to ponad 60 procent udziału wśród wszystkich urządzeń. W 2016 roku było to zaledwie 40 procent przy zdecydowanie niższym wskaźniku wiekowym.

Dziś telefon nie służy seniorom już tylko i wyłącznie do prowadzenia rozmów i wysyłania wiadomości tekstowych. 11 procent badanych telefonu używa m.in. także do robienia zdjęć, udostępniania ich, dzielenia się opiniami na portalach społecznościowych i korzystania z serwisów internetowych.

***

CafeSenior.pl to polski serwis internetowy przeznaczony dla seniorów. Na portalu publikowane są bieżące informacje, artykuły poradnikowe czy ciekawostki dotyczące nowych technologii.

Redakcja serwisu stara się wspierać inicjatywy dążące do poprawy sytuacji osób starszych i mających na celu ich aktywizację. Obejmuje patronatem wiele wydarzeń skierowanych do osób powyżej 60 roku życia. Jej celem jest edukowanie i inspirowanie seniorów oraz pokazywanie im możliwości ciągłego rozwoju.

*W sondzie wzięło udział prawie 8 tysięcy czytelników Cafesenior.pl. Pozostałe dane pochodzą z Google Analytics.

Comments

comments

198
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...