CCleaner zagrożeniem dla miliona komputerów po ataku hakerskim

Redakcja PR - 20.09.2017
138

CCleaner zagrożeniem dla miliona komputerów po ataku hakerskim

Aplikacja antywirusowa, używana do oczyszczania systemu ze zbędnych plików, została zhakowana. Po obejściu zabezpieczeń CCleanera hakerzy wstrzyknęli malware, szkodliwe oprogramowanie zawierające wirusy oraz oprogramowanie szpiegowskie. Zagrożonych może być nawet kilka milionów komputerów.

O sytuacji poinformowali badacze z Cisco Talos. CCleaner należy obecnie do Avasta i to właśnie ich serwery zostały zainfekowane. Hakerzy rozpracowali zabezpieczenia programu i wstrzyknęli szkodliwe oprogramowanie do plików instalacyjnych. Sprawa dotyczy wersji CCleaner 5.33, który zawierał dodatkowo wieloetapowy ładunek malware, instalujący się wraz z programem.

Zdecydowanie na ironię zakrawa fakt, że jednym z zadań programu jest właśnie wykrywanie i usuwanie plików malware z systemu. Badacze z Cisco Talos donoszą, że aplikacja była ściągana przez pięć milionów użytkowników tygodniowo. Nie wiadomo jednak, kiedy hakerzy dokonali ataku na serwery Avasta. Skala jednak jest z pewnością ogromna.

Atak hakerski na CCleanera jest z pewnością dużym zaskoczeniem. Aplikacja, która miała chronić komputery użytkowników, nie była w stanie ustrzec się przed zainfekowaniem plików instalacyjnych. Zamiast chronić, stała się więc źródłem problemu.

Comments

comments

138
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...