Bałtycka Odyseja ruszyła – sprzątamy bałtyckie plaże

Informacja Prasowa - 20.01.2020
115

Bałtycka Odyseja ruszyła - sprzątamy bałtyckie plaże

Ponad 50 pracowników z banku Credit Agricole i EFL wzięło udział w I etapie akcji Bałtycka Odyseja. W ciągu dwóch dni wolontariusze przemaszerowali plażą ze Świnoujścia do Dziwnowa zbierając blisko 500 kg śmieci. To część globalnego zaangażowania Grupy Credit Agricole pod hasłem #MniejPlastiku.

Bałtycka Odyseja jest inicjatywą Dominika Dobrowolskiego, znanego ekologa i podróżnika, a Credit Agricole i EFL są jej współorganizatorami. Akcja polega na przejściu wzdłuż całego polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego od Świnoujścia do Piasków i posprzątaniu plaż z plastikowych odpadów. Wyprawa podzielona jest na 10 etapów – każdy odbywać się będzie w jeden weekend w miesiącu.

Pierwszy etap już za nami. Pogoda dopisała, nastroje również, a efekty akcji przerosły oczekiwania. – Mimo, że w styczniu nad morzem prawie nie ma ludzi, a plaża wygląda na całkiem czystą, w ciągu dwóch dni zebraliśmy blisko 70 worków śmieci. Szacuję, że ich łączna waga dochodzi do pół tony – ocenia Dominik Dobrowolski.

Wśród zebranych śmieci najwięcej było plastikowych odpadów: porzucone klapki, pęknięte balony czy rybackie śmieci. Ale to nie plon akcji był najważniejszy, tylko jej edukcyjny wymiar – podkreślali wolontariusze.

 

– Edukacja od najmłodszych lat to najlepszy sposób, na zmianę złych nawyków. Musimy uświadamiać swoje dzieci jak bardzo plastik szkodzi środowisku, bo tylko wtedy gdy dorosną, będą używać go mniej. Ale samo mówienie nie wystarczy, trzeba dawać dobry przykład. Więc cieszę się, że bank daje nam okazje do takiego aktywnego działania i dawania przykładu – dodaje Marcin Data, dyrektor ds. rozwoju daily banking i produktów oszczędnościowych.

 

Drugi etap Bałtyckiej Odysei planowany jest pod koniec lutego. Tym razem maszerować będziemy na trasie na trasie Dziwnów-Dźwirzyno. Dołączyć mogą wszyscy chętni.

Bałtycka Odyseja to jeden z wielu elementów ekologicznego zaangażowania Credit Agricole. Bank jest również partnerem międzynarodowej inicjatywy Plastic Odyssey, która polega na edukowaniu lokalnych społeczności w Afryce, Ameryce Południowej i Azji, że plastikowe odpady można przetwarzać i ponownie wykorzystywać i nie trzeba wyrzucać ich do oceanu.

Bank Credit Agricole 

EFL Grupa Credit Agricole

FB Dominik Dobrowolski 

 

Comments

comments

115
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...