Aplikacja Zoom bije rekordy popularności. Jest wyceniana na 38 mld dolarów

Informacja Prasowa - 25.03.2020
182

Aplikacja Zoom bije rekordy popularności. Jest wyceniana na 38 mld dolarów

W ciągu kilku tygodni internetowy komunikator Zoom stał się jedną z najpopularniejszych aplikacji na świecie. Co warto wiedzieć o „pogromcy Skype’a?
Zoom bije rekordy popularności

Dotychczas Zoom był komunikatorem wykorzystywanym głównie do komunikacji wewnątrz firm. W ostatnich tygodniach aplikacja bije jednak rekordy popularności również wśród konsumentów. W czasie, gdy świat walczy z pandemią koronawirusa, miliony osób wykorzystują tę aplikację zarówno do pracy zdalnej, jak również do utrzymania kontaktu ze swoimi przyjaciół i rodzinami.

Zoom znajduje się dziś na szczycie listy najpopularniejszych aplikacji mobilnych – i to zarówno w sklepie Apple App Store, jak i Google Play Store. Z danych firmy analitycznej Sensor Tower, wynika, że w ubiegłym tygodniu Zoom był drugą najczęściej pobieraną aplikacją, zaraz za TikTokiem, a do grona jej użytkowników dołączyło aż 20 mln osób.

Liczba pierwszych instalacji aplikacji Zoom wzrosła w ubiegłym tygodniu o 213 procent, w porównaniu z tygodniem rozpoczętym 9 marca, a także o 728 procent w porównaniu z tygodniem rozpoczętym 2 marca – mówi Randy Nelson, analityk Sensor Tower, cytowany przez Business Insidera.

Ekspert dodaje, że Zoom był instalowany 3,7 razy częściej niż Skype i 8,6 razy częściej niż Google Hangouts.

Nagły wzrost zainteresowania aplikacją potwierdza sam szef Zoom Video Communications, Eric Yuan, który podczas ostatniej telekonferencji z inwestorami przyznał, że komunikator zanotował „znaczny przyrost darmowych użytkowników”. Chodzi tu oczywiście o osoby, które korzystają z bezpłatnej wersji aplikacji. Komunikator oferuje bowiem także płatne abonamenty.

Zoom bije rekordy również na giełdzie, na której zadebiutował nieco ponad rok temu. Tylko od 1 stycznia do 25 marca br., wartość akcji spółki wzrosła o 100 procent – z 73 do 146 dolarów, a jej kapitalizacja rynkowa w tym tygodniu przekroczyła 37,5 miliarda dolarów. Mowa tu o wręcz niezwykłych wzrostach i to w sytuacji, gdy cały rynek dostaje od koronawirusa mocno w kość.

Akcje spółki wystrzeliły w góręAkcje spółki wystrzeliły w górę fot. Investing.com

Zoom miał w przeszłości kłopoty z bezpieczeństwem

Zoom ma na swoim koncie również kilka „grzechów”. W listopadzie 2018 r. ujawniono lukę, która pozwalała na fałszowanie wiadomości wysyłanych użytkownikom aplikacji. W lipcu 2019 odkryto lukę znacznie groźniejszą. Pozwalała ona aktywować kamerkę użytkownika aplikacji bez jego wiedzy. Na szczęście twórcy stosunkowo szybko naprawili te kompromitujące błędy.

Czy Zoom jest aplikacją bezpieczną? Nie mniej i nie bardziej, niż inne popularne komunikatory, które również zaliczyły w swej historii niejedną wpadkę. Warto pamiętać, że aplikacja gromadzi i przechowuje sporo informacji na nasz temat, a jeśli logujemy się do niej za pomocą Facebooka (co należy traktować jako przejaw skrajnej głupoty), to takich informacji będzie jeszcze więcej.

Czy Zoom sprzedaje nasze dane? To zależy od tego, co rozumiemy przez to pojęcie. W polityce prywatności firmy czytamy, że dane nie są sprzedawane „stronom trzecim”, mogą być natomiast udostępniane partnerom biznesowym. Nie są więc sprzedawane, ale tak naprawdę trochę są.

źródło: next.gazeta.pl

Comments

comments

182
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...