Alessio Paduano laureatem 4. edycji Konkursu im. Krzysztofa Millera organizowanego przez „Gazetę Wyborczą”
Informacja Prasowa - 07.12.2021Alessio Paduano laureatem 4. edycji Konkursu im. Krzysztofa Millera organizowanego przez „Gazetę Wyborczą”
Alessio Paduano laureatem 4. edycji Konkursu im. Krzysztofa Millera organizowanego przez „Gazetę Wyborczą”
Fotoreportaż Alessio Paduano pt. „Bośniackie piekło” o losach migrantów m.in. z Afganistanu i Pakistanu otrzymał tegoroczną Nagrodę im. Krzysztofa Millera za najlepszy materiał fotograficzny 2021 roku. W ramach 4. edycji konkursu organizowanego przez „Wyborczą” przyznana została również nagroda Fundacji Gazety Wyborczej, której laureatem został Maciej Grzybowski za zdjęcia z antyrządowych protestów w Polsce z października br. Zwycięzców konkursu ogłoszono podczas finału, który można było oglądać wieczorem 3 grudnia br. w serwisie Wyborcza.pl oraz na facebookowym profilu „Gazety Wyborczej”.
Do tegorocznej edycji Konkursu fotograficznego im. Krzysztofa Millera zgłoszono ponad 200 prac z całego świata. – To mniej niż w latach ubiegłych, czego powodem była pandemia. Fotoreporterzy, podobnie jak my wszyscy, mniej podróżowali, odłożyli zaplanowane projekty. Jednak lockdown dla wielu autorów był inspirujący i motywujący, pojawiły się nie tylko nowe tematy, lecz także nowe formy materiałów – podsumowała 4. edycję Beata Łyżwa-Sokół, przewodnicząca jury, szefowa działu Foto „Gazety Wyborczej”.
Decyzją jurorów nagrodę główną otrzymał Alessio Paduano za fotoreportaż pt. „Bośniackie piekło” opowiadający o losach migrantów głównie z Afganistanu i Pakistanu, mieszkających w opuszczonych budynkach oraz improwizowanych obozowiskach na peryferiach miasta Bihać w Bośni i Hercegowinie, niedaleko granicy z Chorwacją. Paduano realizuje materiały o migrantach w Europie od 7 lat. Nad nagrodzonymi zdjęciami pracował od 2018 r. – fotoreportaż można obejrzeć tutaj.
Alessio Paduano urodził się w 1984 r. w Neapolu, gdzie mieszka do dziś, a fotografią prasową zajmuje się od 2007 r. Jego zdjęcia ukazywały się m.in. w „Guardianie”, „Corriere della Sera”, „Newsweeku” i „Time”. Od 2015 r. fotografuje ofiary kryzysu uchodźczego. Fotoreporter już po raz drugi został laureatem nagrody głównej w Konkursie im. Krzysztofa Millera – w 2019 r. jury nagrodziło jego materiał o Nigeryjkach zmuszanych do prostytucji we Włoszech.
– Fotoreportaż Alessio Paduano oglądaliśmy na początku listopada br., gdy sytuacja migrantów na granicy polsko-białoruskiej eskalowała. Materiał Alessio odebraliśmy jako uniwersalną opowieść o losie migrantów i kryzysie uchodźczym, który dotyczy wielu państw na świecie. Na zdjęciach Paduano widzimy ludzi, którzy podobnie jak my chcą żyć w poczuciu bezpieczeństwa, blisko rodziny, mają zwykłe marzenia. Ich los nie powinien nam być obojętny – uzasadniała wybór przewodnicząca jury Beata Łyżwa-Sokół.
W najbliższy poniedziałek, 6 grudnia br. na łamach „Dużego Formatu” – magazynu reporterów „Gazety Wyborczej” przeczytać będzie można rozmowę Ludmiły Anannikovej z laureatem konkursu Alessio Paduano. Wywiad można znaleźć już teraz na Wyborcza.pl.
Laureatem Nagrody Fundacji Gazety Wyborczej w kategorii „Wolność, solidarność, tolerancja” został Maciej Grzybowski za fotoreportaż z antyrządowych protestów w Polsce po tym, jak 22 października br. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ograniczający prawo do aborcji. Zdjęcia można obejrzeć tutaj.
– Fotografia pełni szczególną rolę w komentowaniu rzeczywistości. Wśród nadesłanych projektów szukaliśmy w tym roku ważnych aktorów politycznych i społecznych, szukaliśmy zdjęć sprawczych, które będą kształtować pragnienia, zmuszać do działania, mających potencjał spajający grupę, która walczy o wspólny cel. Chcieliśmy też dać widzialność wykluczonym bohaterom. Te wszystkie elementy odnajdujemy w cyklu zdjęć Macieja Grzybowskiego – mówiła o nagrodzonym cyklu podczas finału konkursu Joanna Krawczyk, prezeska Fundacji Gazety Wyborczej.
Zwycięzców konkursu ogłoszono podczas finału, który można było oglądać 3 grudnia br. w serwisie Wyborcza.pl oraz na facebookowym profilu „Gazety Wyborczej”.
W czasie piątkowego wydarzenia Krzysztofa Millera wspominał Wojciech Jagielski, reporter, który przez wiele lat razem z Millerem relacjonował dla „Wyborczej” największe konflikty zbrojne i społeczno-polityczne na świecie po 1989 r. Finał poprowadzili przewodnicząca jury konkursu Beata Łyżwa-Sokół oraz dziennikarz „Gazety Wyborczej” Michał Nogaś.
Laureat nagrody głównej za najlepszy materiał roku otrzymał 10 000 zł oraz statuetkę zaprojektowaną przez Ewę Marię Śmigielską, a laureat w kategorii „Wolność, solidarność, tolerancja” – Nagrodę Fundacji Gazety Wyborczej w wysokości 5 000 zł.
Oprócz tego w finale znaleźli się: Małgorzata Smieszek, Maciej Stanik, Bernard Kwapiński, Maciej Grzybowski, Agnieszka Rodowicz i Kosma Kołodziej. Galerie prac laureatów i finalistów 4. edycji konkursu można zobaczyć na Wyborcza.pl/zdjęcia.
Tegoroczne zgłoszenia konkursowe oceniało jury w składzie: Ewa Ewart – producentka filmów dokumentalnych i dziennikarka BBC, Ania Nałęcka-Milach – projektantka książek fotograficznych, nagradzanych m.in. podczas Paris Photo (Aperture Foundation Photobook Award) i POYi The Best Photography Book Award (USA), Karolina Sekuła – fotografka, fotoedytorka współpracująca z Bloomberg EMEA w Londynie, Tomasz Kowalski – prezes zarządu Deutsche Bank Polska, Joanna Krawczyk – prezeska zarządu Fundacji Gazety Wyborczej, Jerzy Wójcik – dotychczasowy wydawca „Gazety Wyborczej” oraz Beata Łyżwa-Sokół – szefowa działu Foto „Gazety Wyborczej”.
- edycja Konkursu im. Krzysztofa Millera była promowana na łamach „Gazety Wyborczej”, „Dużego Formatu” i na Wyborcza.pl.
Partnerami konkursu są Deutsche Bank Polska S.A. oraz Fundacja Gazety Wyborczej, partnerami medialnymi – Fotopolis i Digital Camera.
Finał konkursu został zrealizowany w księgarni artystycznej Bookoff w Warszawie.
Konkurs fotograficzny im. Krzysztofa Millera „Odwaga patrzenia” powstał, by upamiętnić jednego z najważniejszych i najwybitniejszych fotoreporterów w historii dziennika – Krzysztofa Millera, człowieka, który dokumentował rzeczywistość, zmieniający się świat, najważniejsze konflikty zbrojne na świecie. Pokazywał piekło wojny, trudy codzienności i był też doskonałym obserwatorem Polski w dobie transformacji.
Redakcja „Gazety Wyborczej” ustanowiła Konkurs im. Krzysztofa Millera w 2018 r. Jego celem jest promocja fotografii o wyjątkowych wartościach dziennikarskich, wyróżniających się pogłębionym, rzetelnym i odważnym spojrzeniem na trudne tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne i kulturowe.
Więcej informacji oraz zwycięskie prace ze wszystkich edycji konkursu znaleźć można na Wyborcza.pl/zdjęcia. Serwis prezentuje też multimedia, galerie, materiały wideo i teksty archiwalne związane z konkursem, a także samym Krzysztofem Millerem.