Alessio Paduano laureatem 2. edycji Konkursu im. Krzysztofa Millera

Informacja Prasowa - 04.12.2019
118

Alessio Paduano laureatem 2. edycji Konkursu im. Krzysztofa Millera

Fotoreportaż Alessio Paduano pt. „Współczesne niewolnictwo: zagubione córki Nigerii” otrzymał tegoroczną Nagrodę im. Krzysztofa Millera za odwagę patrzenia. W ramach 2. edycji konkursu organizowanego przez „Gazetę Wyborczą” przyznane zostały też Nagroda Deutsche Bank w kategorii #PositiveImpact oraz wyróżnienie specjalne – trafiły one do Piotra Tracza oraz Jędrzeja Nowickiego. Finałowa gala Nagrody im. Krzysztofa Millera odbyła się we wtorek, 3 grudnia br. w Warszawie. 

03.12.2019 Warszawa , Alessio Paduano , Nagroda im Krzysztofa Millera .
Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta

A pregnant girl is seen in her bedroom in Castelvolturno, Southern Italy on May 27, 2018.

Do tegorocznej, 2. już edycji Konkursu im. Krzysztofa Millera zgłoszono 4,5 tysiąca zdjęć. Swoje prace przesyłali zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy fotografii, indywidualni autorzy oraz kolektywy fotografów.

Decyzją jury nagrodę główną otrzymał Alessio Paduano za poruszający fotoreportaż, przedstawiający ofiary handlu ludźmi we Włoszech – zdjęcia można już oglądać na specjalnej stronie http://multimedia.wyborcza.pl/alessio-paduano/.

– Kobiety rządzą światem…- tak ogłaszają co chwila kolorowe magazyny, pokazując na okładkach kolejne premierki, autorki startupów, sportsmenki. Jednak w tym samym czasie, w wielu miejscach na świecie, często blisko nas, tuż za rogiem, dzieją się historie, przy których trudno popijać latte w ekologicznym kubku. Miliony kobiet na świecie są upokarzane i wykorzystywane. Autor zwycięskiego fotoreportażu miał odwagę opowiedzieć jedną z takich historii. Zrobił to z niezwykłą rzetelnością i wyczuciem. Podobnie jak Krzysztof Miller, nie bał się być blisko – uzasadniła wybór Beata Łyżwa-Sokół, szefowa działu Foto „Gazety Wyborczej” i przewodnicząca jury konkursu.

W nowej kategorii #PositiveImpact – Nagroda Deutsche Bank za materiał fotograficzny ilustrujący pozytywny wpływ, jaki może mieć działanie jednostki, firmy czy społeczności, nagrodzony został Piotr Tracz. Jego fotoreportaż opowiada o niepełnosprawnym sportowcu – zawodowym kulturyście. Mariusz Kupczak urodził się z mózgowym porażeniem dziecięcym, zanikiem mięśni oraz prawostronnym niedowładem kończyn. Na co dzień porusza się na wózku inwalidzkim. Jest wielokrotnym Mistrzem Polski w kulturystyce; w 2019 roku powrócił do treningów i startów w zawodach – jego zdaniem uprawianie kulturystyki pomaga mu przezwyciężyć depresję, z którą od lat się zmaga.

Specjalne wyróżnienie jury przyznało fotoreporterowi „Gazety Wyborczej” Jędrzejowi Nowickiemu za fotografię przedstawiającą ekologicznych aktywistów, którzy uczestniczyli w blokadzie kopalni odkrywkowej w niemieckiej Nadrenii.

W jury 2. edycji Konkursu im. Krzysztofa Millera zasiadali: Ewa Ewart – producentka filmów dokumentalnych i dziennikarka BBC, Anna Bedyńska – fotoreporterka i laureatka World Press Photo i Grand Press Photo, Wojciech Nowicki – pisarz i kurator, Maciej Zieliński – redaktor naczelny serwisu Fotopolis.pl i miesięcznika „Digital Camera Polska”, Adam Lach – fotoreporter, laureat Grand Press Photo i współzałożyciel agencji Napo Images, Ewa Wieczorek – redaktorka naczelna „Wysokich Obcasów Extra”, Tomasz Kowalski – prezes Zarządu Deutsche Bank Polska, Jerzy B. Wójcik – wydawca „Gazety Wyborczej” oraz Beata Łyżwa-Sokół – szefowa działu Foto „Gazety Wyborczej”.

Nazwiska laureatów konkursu poznaliśmy podczas uroczystej gali 3 grudnia br. Zwycięzca nagrody głównej – za najlepszy materiał roku otrzymał 10 000 zł, a laureat w kategorii #PositiveImpact– Nagroda Deutsche Bank – 5 000 zł.

Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na stronie: Wyborcza.pl/zdjęcia. Serwis prezentuje też multimedia, galerie, materiały wideo i teksty archiwalne związane z konkursem i Krzysztofem Millerem.

Konkurs o Nagrodę im. Krzysztofa Millera był promowany na łamach „Gazety Wyborczej”, „Dużego Formatu” i na Wyborcza.pl. Partnerem konkursu jest Deutsche Bank Polska S.A.

Redakcja „Gazety Wyborczej” ustanowiła Nagrodę im. Krzysztofa Millera za odwagę patrzenia w 2018 r. Do pierwszej edycji konkursu fotograficznego na najlepszy materiał roku zgłoszono 300 prac, czyli blisko 5 tysięcy zdjęć. Jego zwyciężczynią została Anna Liminowicz nagrodzona za fotoreportaż „Między blokami” o związku dwóch kobiet. Opublikował go „Duży Format”, a później „The New York Times”.

Konkurs upamiętnia wybitnego fotografa Krzysztofa Millera (1962-2016), legendę fotoreportażu wojennego i autora wielu znanych zdjęć. W ciągu ponad 25 lat fotografował on niemal wszystkie konflikty zbrojne na świecie oraz wydarzenia historyczne. Robił zdjęcia m.in. w Afganistanie, Czeczenii, Afryce. Dokumentował przewrót w Rumunii, wojny w Gruzji i Bośni, trzęsienie ziemi w Iranie, Aksamitną Rewolucję w Czechosłowacji. W 2000 roku był jurorem World Press Photo. Autor książek „13 wojen i jedna. Prawdziwa historia reportera wojennego” (Wydawnictwo Znak, 2013) oraz „Fotografie, które nie zmieniły świata” (Wydawnictwo Agora, 2017). Krzysztof Miller związany był z „Gazetą Wyborczą” od początku jej istnienia, został jednym z pierwszych pięciu fotoreporterów zatrudnionych w redakcji dziennika. Przez wiele lat razem z Wojciechem Jagielskim tworzył relacjonujący konflikty zbrojne reporterski duet.

Comments

comments

118
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...