Akcja CNN #MyFreedomDay 2019

Informacja Prasowa - 15.03.2019
263

Akcja CNN #MyFreedomDay 2019

Akcja CNN #MyFreedomDay 2019

Leif Coorlim – Executive Editor projektu My Freedom Day

Mając na uwadze globalną skalę kwestii współczesnego niewolnictwa, wszelkie próby walki z tym problemem, początkowo mogą wydawać się bezowocne. Obecnie na świecie jest aż 40 milionów ludzi w niewoli!

Grupy przestępcze zajmujące się handlem ludźmi generują nielegalne zyski w wysokości nawet 150 miliardów dolarów rocznie! To przerażające i przytłaczające informacje.

Jednak, gdy się przyjrzymy temu problemowi bliżej, możemy dostrzec pewne ciekawe zjawisko.
W różnych miejscach na całym świecie spotykamy ludzi, kierujących się empatią, dla których ważna jest sprawiedliwość społeczna. Zakładają organizacje, które mają na celu walkę z handlem ludźmi, lobbują lokalnych polityków, maszerują ulicami i domagają się wolności dla nigdy niespotkanych, anonimowych ofiar, którym tę wolność skradziono.

W centrum tej kampanii, silnika napędzającego większą część tego ruchu, znajduje się grupa młodych, oddanych sprawie ludzi, którzy stali się katalizatorami akcji #MyFreedomDay i konsekwentnie zaczęli zmieniać tę kampanię w globalne zjawisko obecne w mediach społecznościowych. Od początku premiery w 2011 roku CNN Freedom Project zwracało uwagę na duże zaangażowanie, jakim wykazali się uczniowie w tej sprawie.

Konferencja, która miała miejsce w 2013 roku, tuż przy głównej siedzibie CNN w Atlancie, przyciągnęła aż 60 tysięcy uczniów, którzy pragnęli dowiedzieć się, w jaki sposób mogą walczyć z handlem ludźmi. Czekali godzinami w kolejce po to, żeby móc przekazać pieniądze w tej sprawie. Pod koniec kampanii zgromadzono ponad 3 miliony dolarów na rzecz międzynarodowych organizacji, które przeciwdziałają niewolnictwu.

W 2017 roku, CNN International postanowiło wykorzystać zaangażowanie, którym wykazała się młodzież. 14 marca telewizja stworzyła #MyFreedomDay – kampanię skierowaną do młodych ludzi, która miała na celu zwiększanie świadomości na temat współczesnego niewolnictwa. CNN w ramach akcji zadało pytanie: „Czym dla Ciebie jest wolność?” oraz zachęcało do podzielenia się swoimi pomysłami, w jaki sposób ich szkoły mogłyby wspierać organizacje walczące z handlem ludźmi.

Szkoły, które wykazały się największym zaangażowaniem, zostały zaprezentowane na antenie CNN oraz na stronie CNN.com, a kilka z nich zostało odwiedzonych przez korespondentów CNN, którzy przeprowadzili z różnych lokalizacji transmisję na żywo.

14 marca, media społecznościowe zostały wręcz zalane informacjami z Filipin, Nigerii, Niemiec, Kolumbii, Korei Południowej, Kanady, Francji czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Uczniowie zamieścili ponad 33 tys. tweetów i dotarli do 160 mln użytkowników Facebooka. Wygenerowali także ponad 400 tys. wyświetleń na Snapchacie. Ponadto w szkołach w USA zorganizowano z tej okazji ogromne wiece, odbyło się malowanie murali w Nigerii, w kambodżańskich szkołach zawisły plakaty informacyjne, a grupa tradycyjnie ubranej młodzieży z Mongolii przygotowała transparent z hasłem #MyFreedomDay. W sumie uczniowie ze 100 krajów podzielili się swoimi przemyśleniami w mediach społecznościowych, czym dla nich jest wolność.

W 2018 roku akcja #MyFreedomDay rozrosła się jeszcze bardziej. Oficjalny hashtag kampanii został wyświetlony 1,4 miliarda razy na Twitterze i 20 milionów razy na Instagramie.

 

CNN zaprezentował filmy nagrane przez uczniów, a także wideoklip stworzony w szkole w Kenii, recital taneczny zorganizowany przez studentów z Rzymu oraz hashtag #MyFreedomDay utworzony z ponad 1000 osób na stadionie w Atlancie.

W tym roku, uczniowie również zgłosili plany organizacji licznych wydarzeń na całym świecie. Od koncertów w Polsce i Ghanie, po marsz uliczny w Londynie oraz nowy program nauczania w szkole
w Los Angeles. To inspirujące móc zobaczyć z jakim zaangażowaniem i kreatywnością ci młodzi ludzie demonstrują swoją walkę przeciwko niewolnictwu.

My, dorośli, czasami zbyt łatwo poddajemy się i akceptujemy globalny stan rzeczy z nastawieniem, że indywidualnie trudno coś zmienić.

Jednak, gdy patrzymy na to, co ci młodzi uczniowie są w stanie zdziałać, jedynie przy pomocy własnej wyobraźni i energii, wzbudza to z pewnością nadzieję wszystkich tych, którzy pracują nad położeniem kresu haniebnemu łamaniu praw człowieka, tak staremu jak sama historia. Młode pokolenie wierzy, że wolność dla wszystkich jest możliwa i uda się ją osiągnąć jeszcze w naszym życiu.

Comments

comments

263
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...