Ada Petriczko, dziennikarka „Gazety Wyborczej” i „Wysokich Obcasów”, stypendystką The International Women’s Media Foundation 

Informacja Prasowa - 08.06.2021
273

Ada Petriczko, dziennikarka „Gazety Wyborczej” i „Wysokich Obcasów”, stypendystką The International Women’s Media Foundation 

Ada Petriczko, dziennikarka „Gazety Wyborczej” i „Wysokich Obcasów”, stypendystką The International Women’s Media Foundation 

7 czerwca br. The International Women’s Media Foundation (IWMF), globalna organizacja non-profit oferująca dziennikarkom wsparcie merytoryczne i finansowe, ogłosiła nazwisko zdobywczyni prestiżowego stypendium im. Elizabeth Neuffer. Otrzymała je polska dziennikarka Ada Petriczko, współpracująca z „Gazetą Wyborczą” oraz „Wysokimi Obcasami”. Laureatka została wybrana spośród ponad 100 kandydatek z 31 krajów. 

Ada Petriczko jest niezależną reporterką i korespondentką zagraniczną, która pisze o prawach kobiet, sprawiedliwości społecznej i kulturze. Jej teksty publikowane były często na łamach „Gazety Wyborczej” oraz „Wysokich Obcasów”. To autorka m.in. poruszającej opowieści o Reshmie Qureshi – modelce, która przeżyła atak kwasem – za ten tekst zdobyła nominację na Festiwalu Wrażliwym w kategorii „najlepszy reportaż”. W jej dziennikarskim portfolio znajdują się również liczne wywiady z kobietami niezwykłymi, których historie mogą być inspiracją dla wielu, np. z indyjską pisarką Arundhati Roy, indyjską filozofką i ekofeministką Vandaną Shiva, reżyserką Jagodą Szelc czy aktorką Rossy de Palma.

Przez ostatnie dwa lata Petriczko zajmowała się pisaniem reportaży z północnych Indii, gdzie dokumentowała książkę o 45 milionach kobiet, których brakuje w tamtejszej populacji z powodu masowej selekcji płci. Projekt ten jest współfinansowany przez IWMF, „Gazetę Wyborczą”, „Wysokie Obcasy” oraz Wydawnictwo Agora, które zajmie się również wydaniem książki.

Stypendium im. Elizabeth Neuffer obejmuje szeroko zakrojone szkolenie z dziedziny praw człowieka i sprawiedliwości społecznej. Przez siedem miesięcy jego trwania Petriczko odbędzie staże reporterskie w redakcjach dzienników „The New York Times” i „The Boston Globe”, gdzie będzie rozwijała wątki obecne w jej wcześniejszych reportażach oraz pisała o sytuacji kobiet w Polsce. Poświęci się również badaniom naukowym w Centrum Studiów Międzynarodowych Massachusetts Institute of Technology (MIT).

– To wielki zaszczyt i jeszcze większa odpowiedzialność – powiedziała Petriczko. – Podobnie jak Elizabeth Neuffer, uważam, że moją rolą jest opowiadanie historii, które w przeciwnym razie być może zostałyby przemilczane. To, komu pozwala się mówić i kogo się ucisza, determinuje kształt całego społeczeństwa. Nie mogę doczekać się nauki pod okiem najwybitniejszych redaktorów oraz badaczy na świecie i mam nadzieję, że dzięki temu stanę się wartościowym głosem w debacie publicznej mojego kraju.

Stypendium zostało stworzone dla uczczenia pamięci Elizabeth Neuffer, korespondentki The Boston Globe i laureatki nagrody IWMF Courage in Journalism, która zginęła w 2003 roku podczas pracy w Iraku. We współpracy z jej rodziną, przyjaciółmi i kolegami, stypendystki przekazują dalej dziedzictwo Neuffer, jednocześnie rozwijając się w dziedzinach praw człowieka i sprawiedliwości społecznej.

Comments

comments

273
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...