18 edycja Projektu Wojownik – Wojownicy przyjadą do Kielc

Informacja Prasowa - 13.09.2019
122

18 edycja Projektu Wojownik - Wojownicy przyjadą do Kielc

Prekursor Muay Thai w Polsce poprowadzi trening dla weteranów w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. 17 i 18 września Maciej Skupiński, mistrz świata w Muay Thai spotka się z uczestnikami 18 edycji Projektu Wojownik.

Obsługa medialna wyłącznie dla osób akredytowanych. Zgłoszenia zawierające imię, nazwisko, nazwę redakcji, numer legitymacji prasowej lub dokumentu tożsamości, numer telefonu, numery rejestracyjne wozów transmisyjnych należy przesłać na adres: oficerprasowy.centrum@ron.mil.pl lub projekt.wojownik@gmail.com do 16 września br. (poniedziałek) do godz. 20.00. Zbiórka akredytowanych przedstawicieli mediów – 17 września br. o godz. 10:40 Politechnika Świętokrzyska ul. Świętokrzyska 20 (wjazd od Galerii Echo), 25-406 Kielce. Więcej informacji udziela płk Szczepan Głuszczak (tel. 722 387 212).

Maciej Skupiński sukcesy w Muay Thai odnosił zarówno na arenie międzynarodowej jak i na krajowym podwórku. W 2003 r. został mistrzem świata federacji IFMA podczas zawodów rozgrywanych w Kazachstanie. Rok później zdobył złoto na krajowych mistrzostwach. Obecnie jest trenerem juniorskiej i seniorskiej reprezentacji biało-czerwonych. W swoim dorobku posiada także 3 miejsce mistrzostw Polski w Karate Kyokushin.

Muay Thai jest sztuką walki wywodzącą się z Tajlandii, która oprócz ciosów pięściami i nogami dopuszcza uderzenia łokciem i kolanem. Weterani poznają sztukę zadawania silnych i precyzyjnych ciosów podczas mocnego i kondycyjnego treningu, ponieważ właśnie tym charakteryzuje się boks tajski.

Większość weteranów przed wyjazdem na misję  rozpoczyna swoją drogę od szkolenia w CPdMZ w Kielcach. Dzięki zajęciom edukacyjno-sportowym w ramach Projektu Wojownik, po latach będą mieli okazję wrócić w miejsce, gdzie rozpoczynali swoją trudną i niebezpieczną misję.

W zajęciach weźmie udział kilkudziesięciu weteranów misji poza granicami kraju, rodziny poległych żołnierzy oraz instruktorzy sportów walki z jednostek wojskowych Sił Zbrojnych RP. Wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do środowiska weteranów, uczestników misji poza granicami kraju.

***

Weteranom, po powrocie do kraju czasami trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Mają na to wpływ, nie tylko dramatyczne przeżycia i wspomnienia, ale przede wszystkim potrzeba dopasowania się do warunków panujących w Polsce. Na misji żołnierze poddawani są wielu bodźcom dostarczającym niezwykle duże zastrzyki adrenaliny, co powoduje że żołnierze stają się od niej zależni. Codzienne patrole, prowadzenie operacji, walka, pomoc dla społeczności lokalnych powodują, że wracając do kraju, ciężko jest im zwolnić i powrócić do „normalnego” funkcjonowania. Oczywiście w wielu przypadkach pojawiają się problemy chorobowe, takie jak chociażby stres pola walki (PTSD). Radzenie sobie z tymi przypadłościami jest procesem złożonym i długoterminowym. Jednym z jego elementów mogłyby być wspólne spotkania i przeżywanie emocji podczas seminariów z walki wręcz. Każdy żołnierz to wojownik i nikt tak dobrze nie nawiąże z nim więzi emocjonalnej, jak inny wojownik, a jeżeli do tego jeszcze jest autorytetem, to łatwiej osiągnąć zamierzone efekty dydaktyczne i terapeutyczne.

Patronat honorowy nad „Projektem Wojownik” objął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a organizatorem jest Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. Pomysłodawcą projektu jest płk Szczepan Głuszczak.

tekst: Marcin Kustroń (WCEO)

Comments

comments

122
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...