4 pierwsze nagrody dla fotoreporterów „Gazety Wyborczej” w konkursie Grand Press Photo 2020

Jerzy Ciszewski - 14.05.2020
24

4 pierwsze nagrody dla fotoreporterów "Gazety Wyborczej" w konkursie Grand Press Photo 2020

4 pierwsze nagrody dla fotoreporterów „Gazety Wyborczej” w konkursie Grand Press Photo 2020

Fotoreportaż o ruchu ekologicznym Jędrzeja Nowickiego, fotografia 90-letniej pływaczki autorstwa Anny Lewańskiej, zdjęcia z domu dla seniorów Katarzyny Piechowicz oraz portret 15-letniej Ormianki Tomasza Kaczora – te materiały fotoreporterów „Gazety Wyborczej” zdobyły pierwsze nagrody w swoich kategoriach w tegorocznym Grand Press Photo. Oprócz tego do fotoreporterów dziennika powędrowały 3 nagrody za drugie i trzecie miejsca. Laureatów najbardziej prestiżowego konkursu fotograficznego w Polsce poznaliśmy w środę, 13 maja 2020 r. podczas internetowej gali. Wszystkie zdjęcia nagrodzone w Grand Press Photo 2020 można już oglądać na Wyborcza.pl.

 W tym roku nagrodę Grand Press Photo dla „Gazety Wyborczej” zdobyli:

  • Jędrzej Nowicki – I i II miejsce w kategorii „Fotoreportaż – środowisko”. I miejsce za fotoreportaż o Ende Gelande, ruchu założonym przez niemieckich aktywistów ekologicznych oraz II miejsce za fotoreportaż z kopalni odkrywkowej w okolicach Konina
  • Anna Lewańska – I miejsce w kategorii „Zdjęcia pojedyncze – ludzie” za fotografie 90-letniej pani Anny, która jest najstarszą członkinią nieformalnej sekcji pływackiej Welonki. Panie pływają we własnoręcznie uszytych czepkach.
  • Tomasz Kaczor (niezwiązany na stałe z „Wyborczą”) – I miejsce w kategorii „Zdjęcia pojedyncze – portret” za zdjęcie Ewy, 15-letniej Ormianki, która obudziła się po ośmiu miesiącach katatonii wywołanej przez syndrom rezygnacji. Zdjęcie ilustrowało tekst Doroty Borodaj z „Dużego Formatu” „Dzieci śpią ze strachu. Co roku ponad 100 dzieci uchodźców zapada w śpiączkę”.
    Za tę fotografię Tomasz Kaczor zdobył też pierwszą nagrodę w kategorii Portret Roku w ramach konkursu World Press Photo 2020.
  • Katarzyna Piechowicz (niezwiązana na stałe z „Wyborczą”) – I miejsce w kategorii „Fotoreportaż – życie codzienne”. Fotoreportaż powstał w jednym ze śląskich domów dla seniorów, gdzie ludzie u kresu życia są pozostawieni sam na sam ze swoją samotnością. Materiał Katarzyny Piechowicz znalazł się też w gronie finalistów Nagrody im.Krzysztofa Millera przyznawanej przez „Gazetę Wyborczą”.
  • Jakub Porzycki – II miejsce w kategorii „Fotoreportaż – kultura i rozrywka” za fotoreportaż o ortodoksyjnych Żydach z różnych zakątków świata, którzy przyjeżdżają do Lelowa na Śląsku, do grobu Cadyka Dawida Bidermana.
  • Mateusz Skwarczek – III miejsce w kategorii „Zdjęcia pojedyncze – portret” za fotografię Marka i Michała Koterskich dla magazynu „Logo”.

Nagrodę główną Grand Press Photo 2020 zdobył Jacek Szydłowski z „Dziennika Wschodniego”. Zdjęciem roku jest fotografia lekarki z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie podczas dyżuru w specjalnym namiocie do segregacji pacjentów w czasie pandemii koronawirusa. Zdjęcie zajęło również pierwsze miejsce w kategorii „Zdjęcia pojedyncze – wydarzenia”

Wszystkie nagrodzone Grand Press Photo 2020 fotografie można oglądać na Wyborcza.pl.

Jurorami, którzy obradowali przez trzy dni w formie wideokonferencji, byli w tym roku: Pieter Ten Hoopen (Agencja VU/Civilian Act; przewodniczący), Beata Łyżwa-Sokół (szefowa działu Foto w „Gazecie Wyborczej”), Maksymilian Rigamonti, Maarten Schilt (Schilt Publishing & Gallery), Radu Sigheti (Reuters) oraz Andrzej Zygmuntowicz.
Laureaci nagród Grand Press Photo 2020 zostali ogłoszeni w środę, 13 maja podczas internetowej gali, w której trakcie organizatorzy łączyli się z nominowanymi, laureatami, jurorami oraz partnerami wydarzenia.

W 2020 r. do konkursu zgłoszono rekordową liczbę 5273 zdjęć. Jury XVI edycji Grand Press Photo do finału nominowało 42 zdjęcia pojedyncze, 15 fotoreportaży i 4 projekty dokumentalne. Nominacje otrzymało w sumie 8 fotografów „Gazety Wyborczej” oraz 2 fotoreporterów, którzy zrobili zdjęcia dla „Dużego Formatu”.

W zeszłorocznej edycji nagroda za zdjęcie roku trafiła do fotoreportera „Gazety Wyborczej” Sławomira Kamińskiego. Jury nagrodziło wówczas jego fotografię z protestu rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych w Sejmie.

Comments

comments

24
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...