Wyciek danych dotyczył ponad 57 tys. użytkowników Facebooka z Polski

Redakcja PR - 11.04.2018
41

Wyciek danych dotyczył ponad 57 tys. użytkowników Facebooka z Polski

Jak wynika z doniesień Facebooka, firma Cambridge Analityca miała wykorzystywać dane ponad 57 tys. Polaków. W związku z zaistniałą sytuacją Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych rozpoczął współpracę z odpowiednimi organami w obrębie Unii Europejskiej. Nie wykluczone, że podjęte zostaną działania krajowe w tej sprawie.

W zeszłym tygodniu do Komisji Europejskiej zostało skierowane pismo, w którym Facebook oficjalnie potwierdził nieprawidłowe przekazanie danych ponad 2,7 mln użytkowników z obszaru UE do Cambridge Analityca. Jak wynika z informacji przekazanej PAP przez internetowy serwis, w Polsce dotyczy to dokładnie 57 138 użytkowników portalu.

Tylko 23 Polaków zainstalowało aplikację, która pobierała ich dane. Pozostali 57 115 użytkownicy to jak się okazało znajomi osób, którzy korzystali z aplikacji wykorzystującej ich dane.

We wtorek europejskie władze miały poruszać kwestie bezprawnego wykorzystywania danych uzyskanych z Facebooka. W skład grupy roboczej ma wchodzić polski Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO). Brytyjskie organ ochrony danych ICO ma prowadzić dochodzenie w całej sprawie. W zależności od ustaleń, jakie zostaną podjęte, GIODO będzie zarządzało i koordynowało dalszymi działaniami w Polsce.

 

Na podstawie: https://businessinsider.com.pl/media/internet/wyciek-danych-polskich-uzytkownikow-z-facebooka/17j0r8r?utm_source=fb&utm_medium=social&utm_campaign=fb_bi

 

 

Comments

comments

41
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...