Płatności odroczone – co to jest i jak to działa?

Informacja Prasowa - 27.09.2023
177

Płatności odroczone: rozwinięcie koncepcji i zasady działania

Płatności odroczone – co to jest i jak to działa?

Płatności odroczone to nowoczesna forma płatności, która pozwala klientowi zrealizować transakcję ze sklepem internetowym lub usługodawcą bez konieczności natychmiastowego płacenia za nią. Klient ma możliwość spłaty zobowiązania w przeciągu 30 dni – w większości przypadków całkowicie bezpłatnie. Produktem lub usługą będzie zaś mógł cieszyć się od razu po zakupie.

Płatności odroczone: rozwinięcie koncepcji i zasady działania

Zasada działania płatności odroczonych jest prosta. Podczas zakupu produktu lub usługi online, klient składa wniosek o odroczenie płatności. Po szybkiej weryfikacji ze strony operatora, otrzymuje środki, które są automatycznie przekazywane sprzedawcy lub usługodawcy w formie pożyczki dla klienta. Ten jest zobowiązany do uregulowania jej w określonym czasie. Sprzedawca zaś otrzymuje pieniądze w standardowy sposób, nie musząc później egzekwować ich otrzymania od swojego klienta – to leży po stronie dostawcy usługi.

Główne korzyści płatności odroczonej

Jedną z najważniejszych zalet płatności odroczonych jest ich szerokie spektrum zastosowań. Klient może po nie sięgnąć jeśli nie ma aktualnie pieniędzy na zakup, którego potrzebuje dokonać, oraz gdy nie chce ich mrozić na długi czas. Nie jest to jednak jedyny atut tej formy płatności i wyłączny powód, dla którego coraz chętniej się po nią sięga.

Dlaczego warto korzystać z płatności odroczonej?

Płatności odroczone to przede wszystkim wygoda zakupów. Klient nie musi się skupiać w danej chwili na formalnościach – może się nimi zająć później. Tego typu metody są bezpłatne i, co ważne, umożliwiają zapoznanie się z produktem jeszcze przed dokonaniem płatności. To zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa, niedostępny w innych formach płatności.

Proces decyzyjny w płatnościach odroczonych

Jedną z cech charakterystycznych dla płatności odroczonych jest konieczność ubiegania się o nie. W czasie płatności składa się specjalny wniosek, a otrzymanie środków zależy od decyzji weryfikatora. Ta podejmowana jest szybko, niemniej jednak nie zawsze jest pozytywna.

Jakie czynniki wpływają na akceptację płatności odroczonej?

Akceptacja płatności odroczonej odbywa się na podstawie weryfikacji konkretnego klienta. Podmiot jej dokonujący sprawdza przede wszystkim, czy nie zalega on z wcześniejszymi spłatami (jeśli oczywiście wcześniej decydował się na tę formę płatności). Na akceptację wpływ może mieć również historia kredytowa – zwłaszcza w przypadku wyższych kwot.

Rodzaje płatności odroczonej

Płatności odroczone aktualnie występują na rynku w jednej formie, choć są dostarczane przez różnych usługodawców. Firma Autopay na przykład w swoich rozwiązaniach wykorzystuje usługi PayPo oraz Smartney, które gwarantują finansowanie.

Porównanie płatności odroczonej do tradycyjnych metod płatności

Płatności odroczone w samym schemacie działania przypominają tradycyjne metody płatności. Czynnikiem różnicującym jest tutaj konieczność podania danych osobowych (w tym numeru PESEL) oraz przejścia przez proces weryfikacyjny. Płatności odroczone nie wymagają jednak posiadania pieniędzy na koncie w momencie realizacji zamówienia. Mimo weryfikacji, działają niemal równie szybko, co płatności bardziej standardowe i upowszechnione. Co więcej, spłata należności zwykle odbywa się w bardzo elastyczny sposób, przy wyborze jednej z wielu dostępnych metod płatności. Płatności odroczone to również ten sam poziom wygody, intuicyjności oraz bezpieczeństwa, który gwarantują inne formy płatności. Tak te nowoczesne, jak i bardziej tradycyjne.

Smiling young woman holding a credit card and typing on a laptop.

Comments

comments

177
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...