Żywiec Zdrój przekazał cały zakład rozlewniczy na rzecz lokalnej Fundacji Górom
Informacja Prasowa - 06.06.2022Pierwsza siedziba firmy zlokalizowana w otulinie Żywieckiego Parku Krajobrazowego stanie się centrum edukacji, kultury i ekologii
Z szacunku do miejsca pochodzenia i dziedzictwa regionu, w którym Żywiec Zdrój od lat butelkuje krystaliczną wodę źródlaną, producent przekazał swój zakład rozlewniczy położony w otulinie Żywieckiego Parku Krajobrazowego na rzecz lokalnej Fundacji Górom. Dzięki temu, miejsce to będzie żyło tradycją góralską oraz edukacją ekologiczną, służąc mieszkańcom i środowisku na Żywiecczyźnie.
W poniedziałek, 30 maja 2022, w obecności Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej – Grzegorza Pudy, spółka podpisała porozumienie z władzami Fundacji i Gminy Węgierska Górka, wspierającej te działania. Na mocy dokumentu powstał nowy międzysektorowy projekt „Powrót do korzeni”. Jego początkiem jest przekazanie na rzecz Fundacji pierwszego zakładu produkcyjnego Żywiec Zdrój w Cięcinie. W ten sposób pierwsza siedziba Żywiec Zdrój nadal będzie służyć lokalnej społeczności.
Jesteśmy blisko związani z miejscem, z którego się wywodzimy. To właśnie w Cięcinie w 1993 roku powstała pierwsza butelka niegazowanej wody źródlanej Żywiec Zdrój. Po pięciu latach w otulinie Żywieckiego Parku Krajobrazowego działały już dwa zakłady rozlewnicze. To miejsce to ważna część historii firmy, naszej marki i regionu, a przede wszystkim źródło legendarnej „Siły z Gór” i dlatego zależy nam, by nadal służyło mieszkańcom. Projekt realizowany we współpracy z Fundacją Górom i przy wsparciu władz samorządowych sprawi, że to miejsce będzie żyło kulturą i tradycją góralską. Z kolei edukacja ekologiczna, którą planujemy tu realizować, to ważna część misji naszej firmy – mówi Marek Sumiła, Dyrektor Zarządzający Danone i Żywiec Zdrój.
Powrót do korzeni
Dzięki projektowi Żywiec Zdrój, Fundacji Górom i Gminy Węgierska Górka, historia zatoczy koło – ponad 30 lat temu w tym miejscu funkcjonowała owczarnia i przetwórnia rolna, która należała do spółdzielni „Juhas”. Wtedy dawny budynek owczarni został przekształcony w rozlewnię wody, rozbudowany i unowocześniony. Przez te wszystkie lata zakład rozlewniczy wrósł w krajobraz Cięciny i stał się elementem bliskim lokalnej społeczności. Dziś, dzięki temu unikalnemu przedsięwzięciu, nieruchomość odzyska swoje dawne funkcje.