Zwycięzcy Sony World Photography Awards 2020

Informacja Prasowa - 09.06.2020
294

Zwycięzcy Sony World Photography Awards 2020

Zwycięzcy Sony World Photography Awards 2020

OGŁOSZONO ZWYCIĘZCÓW KONKURSU PROFESJONALNEGO, OTWARTEGO, STUDENCKIEGO I MŁODZIEŻOWEGO SWPA 2020

World Photography Organisation ogłosiło zwycięzców prestiżowego konkursu Sony World Photography Awards 2020. Tytuł Fotografa Roku i nagrodę w wysokości 25 000 dolarów otrzymał Pablo Albarenga (Urugwaj) za cykl Seeds of Resistance (Nasiona oporu). Ogłoszono także nazwiska dziesięciorga zwycięzców oraz zdobywców II i III miejsc w poszczególnych kategoriach konkursu profesjonalnego, a także zwycięzców konkursu otwartego, studenckiego i młodzieżowego.

Seeds of Resistance to zbiór prac, których autor zestawia zdjęcia krajobrazów i terenów zagrożonych przez roboty górnicze i rolnictwo przemysłowe z portretami aktywistów walczących o ich ocalenie. W 2017 r. zabito co najmniej 207 przywódców i ekologów, którzy chronili swoje społeczności przed przedsięwzięciami zagrażającymi ich terenom. W raporcie z 2018 r. organizacja Global Witness podała, że najwięcej zabójstw (57) odnotowano w Brazylii, a 80% ofiar było obrońcami Amazonii.

Cykl Albarengi poświęcony jest więzi obrońców z ich ziemiami — świętym obszarem, na którym spoczywają setki pokoleń przodków. Wykonane z powietrza zdjęcia ukazują od góry leżące postaci, jak gdyby oddały one życie za swój teren.

— Tegoroczny zwycięzca zgłosił swój cykl w kategorii „Kreatywność” i w przejmujący sposób ukazał, jak wylesianie idzie w parze z niszczeniem społeczności i ludzi — komentuje Mike Trow, przewodniczący jury konkursu profesjonalnego.— Ocena tegorocznych prac stanowiła wyzwanie. Nie brakowało nadzwyczajnych opowieści i zbiorów obrazów, które mogły zdobyć główną nagrodę, ale cykl Seeds of Resistance był naprawdę wybitny. Pablo pochodzi z Urugwaju i ma bardzo osobisty stosunek do tego projektu. Wysiłek włożony w zaplanowanie, przygotowanie i wykonanie zdjęć do tego cyklu ze wszech miar zasługuje na pochwałę.

— W tej ważnej nagrodzie dostrzegam dwa zwycięstwa — komentuje Albarenga. — Pierwsze to możliwość opowiedzenia o losach tradycyjnych społeczności Amazonii poprzez ukazanie ludzi, który walczą o przyszłość nie tylko dla siebie, ale i dla każdego. Nasze horyzonty nie mogą ograniczać się do drzew, tlenu i „nieodkrytych” gatunków z lasów deszczowych. Drugie zwycięstwo to przyznanie tytułu Fotografa Roku mieszkańcowi Ameryki Łacińskiej — kontynentu historycznie ukazywanego z perspektywy cudzoziemców. Mam nadzieję, że nasze głosy wesprze wielu innych fotografów z naszego regionu, którzy zasilą w ten sposób wspaniałą społeczność latynoamerykańskich autorów opowieści wizualnych.

ZWYCIĘZCY W KATEGORII PROFESJONALNEJ

Zwycięzców konkursu profesjonalnego wyłonił zespół ekspertów, którzy oceniali zbiór prac liczący od pięciu do dziesięciu zdjęć o różnorodnej tematyce, od osobistych motywów i obserwacji po wiadomości z pierwszych stron gazet i sprawy mało znane, lecz bardzo ważne. Zwycięzcami tegorocznej edycji są:

ARCHITEKTURA

I MIEJSCE: Sandra Herber (Kanada) za cykl Ice Fishing Huts, Lake Winnipeg

Finaliści: IImiejsceJonathan Walland (Wielka Brytania), III miejsce José De Rocco (Argentyna)

KREATYWNOŚĆ

I MIEJSCE: Pablo Albarenga (Urugwaj) za cykl Seeds of Resistance

Finaliści: IImiejsceDione Roach (Włochy), III miejsce Luke Watson (Wielka Brytania)

ODKRYCIE

I MIEJSCE: Maria Kokunova (Federacja Rosyjska) za cykl The Cave

Finaliści: IImiejsceHashem Shakeri (Iran), III miejsce Hugh Kinsella Cunningham (Wielka Brytania)

FOTOGRAFIA DOKUMENTALNA

I MIEJSCE: Chung Ming Ko (Specjalny Region Administracyjny Hongkong) za cykl Wounds of Hong Kong

Finaliści: IImiejsceDidier Bizet (Francja), III miejsce Youqiong Zhang (Chiny kontynentalne)

ŚRODOWISKO NATURALNE

I MIEJSCE: Robin Hinsch (Niemcy) za cykl Wahala

Finaliści: IImiejsceÁlvaro Laiz (Hiszpania), III miejsce Luca Locatelli (Włochy)

KRAJOBRAZ

I MIEJSCE: Ronny Behnert (Niemcy) za cykl Torii

Finaliści: IImiejsceFlorian Ruiz (Francja), III miejsce Chang Kyun Kim (Korea Południowa)

ŚWIAT NATURY I DZIKA PRZYRODA:

I MIEJSCE: Brent Stirton (RPA) za cykl Pangolins in Crisis

Finaliści: IImiejsceMasahiro Hiroike (Japonia), III miejsce Adalbert Mojrzisch (Niemcy)

PORTRET

I MIEJSCE: Cesar Dezfuli (Hiszpania) za cykl Passengers

Finaliści: IImiejsceDenis Rouvre (Francja), III miejsce Sasha Maslov (Ukraina)

SPORT

I MIEJSCE: Ángel López Soto (Hiszpania) za cykl Senegalese Wrestlers

Finaliści: IImiejsceLucas Barioulet (Francja), III miejsce Andrea Staccioli (Włochy)

MARTWA NATURA

I MIEJSCE: Alessandro Gandolfi (Włochy) za cykl Immortality, Inc.

Finaliści: IImiejsceElena Helfrecht (Niemcy), III miejsce Fangbin Chen (Chiny kontynentalne)

Dalsze informacje o nagrodzonych i finałowych projektach tegorocznej edycji można uzyskać, odwiedzając nasze galerie internetowe zwycięzców

FOTOGRAF ROKU W KONKURSIE OTWARTYM

W konkursie otwartym jurorzy oceniają pojedyncze zdjęcia. Zwycięskie prace wybierane są ze względu na zdolność tworzenia wyjątkowej narracji wizualnej w połączeniu z techniczną doskonałością fotografii. Tytuł Fotograf Roku w konkursie otwartym 2020 i nagroda w wysokości 5000 dolarów przypadły Tomowi Oldhamowi (Wielka Brytania), którego zdjęcie Black Francis wybrano spośród dziesięciu zwycięskich zdjęć w poszczególnych kategoriach konkursu otwartego.

Czarno-biały portret lidera zespołu Pixies Charlesa Thompsona (znanego także jako Black Francis) został pierwotnie wykonany dla magazynu MOJO. Na prośbę Oldhama o uzewnętrznienie irytacji sesją zdjęciową Francis wbił sobie dłonie w twarz. Powstała w ten sposób pełna ekspresji fotografia, którą wykorzystano jako główne zdjęcie do artykułu.

— Ten wybór to dla mnie wielki zaszczyt, zwłaszcza że wciąż jeszcze nie ochłonąłem po awansie do finału w gronie tylu talentów na światowym poziomie — mówi Oldham. — Konkurs otwarty stoi na bardzo wysokim poziomie, więc nie liczyłem na to, że zajdę w nim daleko. Uświadomienie sobie tego zwycięstwa zajmie mi trochę czasu. Dziękuję Mojo Magazine za zlecenie, mojej wspaniałej ekipie i oczywiście Charlesowi za tę chwilę. Jestem zaskoczony i szczęśliwy.

FOTOGRAF ROKU W KONKURSIE STUDENCKIM

Tytuł Fotograf Roku w konkursie studenckim 2020 przyznano greckiej studentce Ioannie Sakellaraki. Jest ona autorką cyklu Aeiforia, który uznano za najlepszą interpretację zadanego tematu Sustainability Now (Równowaga ekologiczna dziś). Sakellaraki zaprezentowała nocne zdjęcia paneli słonecznych, turbin wiatrowych i zespołów akumulatorów na greckiej wysepce Tilos, która jako pierwsza w basenie Morza Śródziemnego czerpie energię niemal wyłącznie z odnawialnych źródeł.

Sakellaraki reprezentowała brytyjski Royal College of Art i zdobyła dla swojej uczelni sprzęt fotograficzny firmy Sony o łącznej wartości 30 000 euro.

— Jestem zaszczycona tytułem Fotograf Roku w konkursie studenckim— mówi Sakellaraki. — Cykl Aeiforia pozwolił mi ukazać zrównoważony rozwój w pozytywnym ujęciu poprzez uchwycenie krajobrazu jako przejścia do nocnej atmosfery na greckiej wyspie Tilos. Mam nadzieję, że dzięki temu wyróżnieniu będę mogła uczestniczyć w wielu podobnych projektach. W imieniu Royal College of Art pragnę podziękować firmie Sony za znakomity sprzęt, który pozwoli realizować nowe projekty innym studentom.

FOTOGRAF ROKU W KONKURSIE MŁODZIEŻOWYM

Tytuł Fotograf Roku w konkursie młodzieżowym 2020 zdobył Hsien-Pang Hsieh(region Tajwan, 19 l.). Został on wybrany spośród siedmiorga zwycięzców kategorii i wyróżniony za zdjęcie Hurry, przedstawiające ulicznego performera, który z pozoru pośpiesznie idzie, a w rzeczywistości pozostaje w bezruchu. Hsien-Pang rozpoczął niedawno studia w Niemczech i na podstawie osobistych doświadczeń postanowił wykorzystać ten obraz jako komentarz do dużego tempa życia i zachętę, by czasem trochę zwolnić.

NAGRODA ZA WYBITNY WKŁAD W FOTOGRAFIĘ

Tegoroczną nagrodę Za wybitny wkład w fotografię otrzymał Gerhard Steidl. Po raz pierwszy w historii konkursu nagrodę Za wybitny wkład w fotografię przyznano osobie, która nie jest fotografem. Wydawnictwo Steidla powstało w 1968 r., a w 1996 r. zaczęło realizować własny program publikacji albumów fotograficznych. W ciągu kilku lat firma stała się jednym największych na świecie wydawców współczesnej fotografii. Na imponującej liście wydanych albumów znajdują się pozycje autorstwa wybitnych fotografów, takich jak Joel Sternfeld, Nan Goldin, Bruce Davidson, Robert Frank, Berenice Abbott, Robert Adams, Henri Cartier-Bresson, Karl Lagerfeld czy Juergen Teller. Publikacje wydawnictwa Steidl obejmują całą historię fotografii, od jej wczesnych mistrzów po czołowych współczesnych artystów. Reprezentują także szerokie spektrum fotograficznej ekspresji — od sztuki i mody po fotografię dokumentalną i uliczną.

Zwycięzcy konkursu będą promowani za pośrednictwem kanałów i platform internetowych World Photography Organisation z wykorzystaniem dedykowanych materiałów wideo, prezentacji, sesji pytań itp. Cyfrową wystawę zwycięskich i finałowych projektów i zdjęć z tego roku można obejrzeć na stronie internetowej On Screen.

Reagując na obecną sytuację, World Photography Organisation uruchomiło stronę Stay Connected. Prezentuje ona różnorodne inicjatywy, działania i materiały, które pomyślane są jako wsparcie i inspiracja dla miłośników fotografii oraz fotografów nagrodzonych na tegorocznym konkursie.

Tegoroczną edycję konkursu skomentował także Scott Gray, dyrektor generalny i założyciel World Photography Organisation:

— Konkurs Sony World Photography Awards miał w zamyśle pomagać fotografom w zdobyciu należnego im rozgłosu poprzez wystawę, która stanowiłaby ważną platformę do prezentacji ich prac nowym odbiorcom. Ograniczenia wynikające z pandemii zmusiły nas do rezygnacji z tegorocznej wystawy, ale mimo to nadal staramy się promować zwycięskie zdjęcia i projekty i zagwarantować, że konkurs zapewni pracom fotografów rozgłos i uznanie. Mamy ogromne szczęście, że działania te możemy prowadzić wspólnie z firmą Sony. Sony podziela nasz stosunek do fotografii i fotografów. Nadal wspólnie będziemy popularyzować ich prace i podnosić prestiż fotografii jako gatunku sztuki.

Wszystkie zwycięskie i finałowe zdjęcia są dostępne do pobrania i publikacji pod adresem www.worldphoto.org/press

ZWYCIĘZCY I ZDOBYWCY WYRÓŻNIEŃ W KONKURSIE PROFESJONALNYM 2020

ARCHITEKTURA:

I miejsce:

Sandra Herber, Kanada

II miejsce: Jonathan Walland, Wielka Brytania

III miejsce: José De Rocco, Argentyna

Wyróżnienia:

Swen Bernitz, Niemcy

Liang Chen, Chiny kontynentalne

Jeoffrey Guillemard, Francja

Marcin Płonka, Polska

Fyodor Savintsev, Federacja Rosyjska

Laurin Schmid, Niemcy

Alexander Tatarenko, Federacja Rosyjska

KREATYWNOŚĆ:

Nagroda główna:

Pablo Albarenga, Urugwaj

II miejsce:Dione Roach, Włochy

III miejsce: Luke Watson, Wielka Brytania

Wyróżnienia:

Michel Le Belhomme, Francja

Nicoletta Cerasomma, Włochy

Joseph Ford, Wielka Brytania

Ritsuko Matsushita, Japonia

Serge Varaxin, Federacja Rosyjska

Reuben Wu, Wielka Brytania

ODKRYCIE:

I miejsce:

Maria Kokunova, Federacja Rosyjska

II miejsce:Hashem Shakeri, Iran

III miejsce: Hugh Kinsella Cunningham, Wielka Brytania

Wyróżnienia:

Diogo Baptista, Portugalia

Emmanuelle Firman, Francja

Adrian Francis, USA

Massimo Gurrieri, Włochy

Thomas Hänisch, Niemcy

Edward Kaprov, Izrael

Murat Yazar, Turcja

FOTOGRAFIA DOKUMENTALNA:

I miejsce:

Chung Ming Ko, Hongkong

II miejsce: Didier Bizet, Francja

III miejsce: Youqiong Zhang, Chiny kontynentalne

Wyróżnienia:

Nicholas Moir, Australia

Patrick Wack, Francja

Eddy van Wessel, Holandia

Ian Willms, Kanada

ŚRODOWISKO NATURALNE:

I miejsce:

Robin Hinsch, Niemcy

II miejsce: Álvaro Laiz, Hiszpania

III miejsce: Luca Locatelli, Włochy

Wyróżnienia:

Jenny Evans, Australia

Marco Garofalo, Włochy

Eddo Hartmann, Holandia

Maximilian Mann, Niemcy

Pierpaolo Mittica, Włochy

Carolina Rapezzi, Włochy

Kristof Vrancken, Belgia

KRAJOBRAZ:

I miejsce:

Ronny Behnert, Niemcy

II miejsce: Florian Ruiz, Francja

III miejsce: Chang Kyun Kim, Korea Południowa

Wyróżnienia:

Mauro Battistelli, Włochy

Jeroen van Dam, Holandia

Andrius Grigalaitis, Litwa

Sybren Vanoverberghe, Belgia

Peixia Xie, Chiny kontynentalne

ŚWIAT NATURY
I DZIKA PRZYRODA:

I miejsce:

Brent Stirton, RPA

II miejsce: Masahiro Hiroike, Japonia

III miejsce: Adalbert Mojrzisch, Niemcy

Wyróżnienia:

Pierre Anquet, Francja

Songda Cai, Chiny kontynentalne

Marko Dimitrijevic, Szwajcaria

Tobias Friedrich, Niemcy

Joan de la Malla, Hiszpania

Yevhen Samuchenko, Ukraina

PORTRET:

I miejsce:

Cesar Dezfuli, Hiszpania

II miejsce: Denis Rouvre, Francja

III miejsce: Sasha Maslov, Ukraina

Wyróżnienia:

Richard Ansett, Wielka Brytania

Raul Ariano, Włochy

Jon Enoch, Wielka Brytania

Adam Ferguson, Australia

Adrián Markis, Argentyna

Magdalena Stengel, Niemcy

Tomáš Vrana, Czechy

SPORT:

I miejsce:

Ángel López Soto, Hiszpania

II miejsce: Lucas Barioulet, Francja

III miejsce: Andrea Staccioli, Włochy

Wyróżnienia:

Giuliano Berti, Włochy

Anton Dotsenko, USA

Frédéric Duhayer, Francja

Mikhail Kapychka, Białoruś

Sarah Sasani, Iran

Federico Tardito, Włochy

MARTWA NATURA:

I miejsce:

Alessandro Gandolfi, Włochy

II miejsce: Elena Helfrecht, Niemcy

III miejsce: Fangbin Chen, Chiny kontynentalne

Wyróżnienia:

Sabina Candusso, Włochy

Emilia Cocking, Wielka Brytania

Sandrine Dippa, Francja

Paul Fuentes, Meksyk

Molly Percy, Wielka Brytania

Yelena Strokin, Federacja Rosyjska

Cecilia Manzanares Vargas, Meksyk

ZWYCIĘZCY I ZDOBYWCY WYRÓŻNIEŃ W KONKURSIE OTWARTYM 2020

ARCHITEKTURA:

I miejsce:

Rosaria Sabrina Pantano, Włochy

Wyróżnienia:

Justin Chui, Hongkong

Massimo Crivellari, Włochy

Paul Crudgington, Wielka Brytania

Marcin Giba, Polska

Iraklis Kougemitros, Grecja

Alexandre B. Lampron, Kanada

Peter Li, Wielka Brytania

Wen Lu, Chiny kontynentalne

Liliana Ochoa, Kolumbia

Peter Plorin, Niemcy

Eleni Rimantonaki, Grecja

Franco Tessarolo, Szwajcaria

Eng Tong Tan, Malezja

Stephen Tomlinson, Wielka Brytania

KREATYWNOŚĆ:

I miejsce:

Suxing Zhang, Chiny kontynentalne

Wyróżnienia:

Lucia Benavento, Argentyna

Cristina Coral, Włochy

Henry Oude Egberink, Holandia

Julian Fabiolato, USA

Katie Farr, Wielka Brytania

Erica de Haas, Holandia

Martina Holmberg, Szwecja

Marek Juras, Czechy

Stanislav Stankovskiy, Rosja

David Swindler, USA

John White, Wielka Brytania

KULTURA:

I miejsce:

Antoine Veling, Australia

Wyróżnienia:

Ignacio Alvarez Barutell, Hiszpania

Diana Buzoianu, Rumunia

Kinyas Bostanci, Turcja

Sergio Carrasco, Meksyk

Satheesh Chandran, Indie

Gil Kreslavsky, Izrael

Ted Lau, Wielka Brytania

Mahesh Lonkar, Indie

Antonino Maurizio Clemenza, Włochy

KRAJOBRAZ:

I miejsce:

Craig McGowan, Australia

Wyróżnienia:

Or Adar, Izrael

Hong Chen, Hongkong

Marcin Giba, Polska

Kai Hornung, Niemcy

Stanley Lin, Tajwan

Marco Minischetti, Włochy

Viktor Einar Vilhelmsson, Islandia

Hsiang Hui (Sylvester) Wong, Malezja

RUCH:

I miejsce:

Alec Connah, Wielka Brytania

Wyróżnienia:

Jessica Chappe, USA

Roberto Corinaldesi, Włochy

Marc Le Cornu, Wielka Brytania

Lloyd Lane, Wielka Brytania

Peter Svoboda, Słowacja

Jonathan Taylor, USA

Muriel Vekemans, Belgia

Emma Williams, Wielka Brytania

Lior Yaakobi, Izrael

ŚWIAT NATURY I DZIKA PRZYRODA:

I miejsce:

Guofei Li, Chiny kontynentalne

Wyróżnienia:

Filippo Borghi, Włochy

Rachel Brooks, Wielka Brytania

Marleen Van Eijk, Holandia

Michael Faint, Wielka Brytania

Anastasia Kaminskaya, Federacja Rosyjska

David Keep, Wielka Brytania

Alex Kydd, Australia

Shivansh Mathur, Indie

Caroline Paux, Francja

Adam Stevenson, Australia

Domenico Tripodi, Włochy

Will Venter, RPA

Marcus Westberg, Szwecja

Julia Wimmerlin, Ukraina

PORTRET:

I miejsce:

Tom Oldham, Wielka Brytania

Wyróżnienia:

Frederic Aranda, Wielka Brytania

Will Bolsover, Wielka Brytania

Laurent Caitucoli, Francja

Gareth Cattermole, Irlandia

Lorena Zschaber Guimarães, Brazylia

Katinka Herbert, Wielka Brytania

Justin Keene, Wielka Brytania

Ottavio Marino, Włochy

Sawamaru Pokiru, Japonia

David Ridgway, Wielka Brytania

Ulana Switucha, Kanada

Dmitrii Tulmentev, Federacja Rosyjska

Greg Turner, Wielka Brytania

Tales Yuan, Chiny kontynentalne

MARTWA NATURA:

I miejsce:

Jorge Reynal, Argentyna

Wyróżnienia:

Javier De Benito, Hiszpania

Simone Bramante, Włochy

Antonio Coelho, Portugalia

Kunkun Liu, Chiny kontynentalne

Ian Knaggs, Wielka Brytania

Igor Kryukov, Federacja Rosyjska

Arnaud Montagard, Francja

Chris Patterson, Wielka Brytania

Kihyoung You, Korea Południowa

FOTOGRAFIA ULICZNA:

I miejsce:

Santiago Mesa, Kolumbia

Wyróżnienia:

Indranil Aditya, Indie

Peter Brooks, Wielka Brytania

Jaime Diaz, Hiszpania

Daniel Heilig, Węgry

Misha Japaridze, Federacja Rosyjska

Tim Johnston, Wielka Brytania

Jon Liu, Chiny kontynentalne

Joaquín Luna, Hiszpania

Bülent Suberk, Turcja

Xun Yuan, Chiny kontynentalne

PODRÓŻ:

I miejsce:

Adrian Guerin, Australia

Wyróżnienia:

Kendall Greene, USA

Trung Pham Huy, Wietnam

Chen Jun, Chiny kontynentalne

Kaitlyn Kamperschroer, USA

Veliko Karachiviev, Bułgaria

Hu Qing, Chiny kontynentalne

Michael Paramonti, Niemcy

José María Pérez, Argentyna

Jonathan Rogers, Wielka Brytania

James Rushforth, Wielka Brytania

Tran Tuan, Wietnam

Manfred Voss, Niemcy

Miłosz Wilczyński, Polska

ZWYCIĘZCY I ZDOBYWCY WYRÓŻNIEŃ W KONKURSACH MŁODZIEŻOWYM I STUDENCKIM 2020

KONKURS MŁODZIEŻOWY 2020

Nagroda główna:

Hsien-Pang Hsieh, region Tajwan

Wyróżnienia:

Jason Chen, USA

Dita Suci Putri Rahmawati, Indonezja

Bruce Bai, Chiny kontynentalne

Ram Kaushalyan, Indie

Kolton Almany, USA

Liam Moynihan, USA

KONKURS STUDENCKI 2020

Nagroda główna:

Ioanna Sakellaraki, Grecja (Royal College of Art, Wielka Brytania)

Wyróżnienia:

Reyad Abedin, Bangladesz (Counter Foto – A Center for Visual Art)

Robin Ansart, Francja (Ecole Nationale Supérieure Louis-Lumière)

Micaela Del Sol Angulo, Peru (Centro de la Imagen)

Fangbin Chen, Chiny kontynentalne (Qilu University of Technology)

Amy Davis, RPA (CityVarsity Cape Town)

Tobia Faverio, Włochy (NABA Nuova Accademia di Belle Arti)

Arantza Sánchez Reyes, Meksyk (LCI Monterrey)

Chip Skingley, Wielka Brytania (University of the West of England)

Ashley Tofa, Nowa Zelandia (The University of Auckland)

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audiowizualnego, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki interaktywnej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku finansowym, który zakończył się 31 marca 2018 r., wyniósł w przybliżeniu 77 miliardów dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net/

O KONKURSIE SONY WORLD PHOTOGRAPHY AWARDS

Organizowany co roku przez World Photography Organisation, znany na całym świecie konkurs Sony World Photography Awards należy do największych światowych wydarzeń w branży fotograficznej. Udział w konkursie, który odbywa się już po raz trzynasty, jest darmowy. SWPA to globalny głos całego środowiska fotograficznego i okazja do wglądu w fascynujący świat współczesnej fotografii. Uczestniczący w nim fotografowie — zarówno uznani, jak i początkujący — mają wyjątkową okazję do zaprezentowania światu swoich dokonań. Konkurs co roku honoruje także najbardziej wpływowych artystów nagrodą Za wybitny wkład w fotografię. Wśród dotychczasowych zdobywców tego wyróżnienia znaleźli się Martin Parr, William Eggleston i Nadav Kander. Prace zwycięzców i finalistów konkursu prezentowane są na prestiżowej, corocznie organizowanej wystawie w londyńskim Somerset House. Więcej informacji podano pod adresem worldphoto.org/sony-world-photography-awards-exhibition

JURORZY EDYCJI 2020

Konkurs profesjonalny:Claudi Carreras Guillén, niezależny kurator, redaktor i animator kultury; Touria El Glaoui, twórczyni targów sztuki afrykańskiej 1:54; Katie Hollander, dyrektorka galerii Annenberg Space for Photography; Gwen Lee, dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Fotograficznego w Singapurze; Brent Lewis, fotoedytor z redakcji „New York Timesa” i współzałożyciel agencji Diversify Photo. Przewodniczącym jury i kuratorem wystawy był Mike Trow, fotoedytor i konsultant.

Konkursy otwarty i młodzieżowy:Gisela Kayser, dyrektor zarządzająca i dyrektor artystyczny berlińskiej galerii Freundeskreis Willy-Brandt-Haus e.V.

Konkurs studencki: Tim Clark, kurator, pisarz i redaktor naczelny magazynu 1000 Words.

PABLO ALBARENGA

Pablo Albarenga jest fotografem-dokumentalistą. W jego wizualnych opowieściach ważne miejsce zajmują prawa człowieka w Ameryce Łacińskiej. Pablo poświęcił swoją pracę obserwowaniu i fotografowaniu procesu kolonizacji, który wciąż wpływa na losy tradycyjnych populacji latynoamerykańskich. Społecznościom tym zagrażają wielkie projekty rozwojowe, których celem jest wykorzystanie zasobów naturalnych na ich terytoriach: surowców mineralnych, drewna i terenów rolniczych. Albarenga jest również uczestnikiem programu National Geographic Explorer i stypendystą Pulitzer Center. www,pabloalbarenga.com

TOM OLDHAM

Tom Oldham jest londyńskim fotografem-portrecistą specjalizującym się w fotografowaniu wielkich sław świata sportu i muzyki. Jego prace zamawiają wydawnictwa i klienci komercyjni z całego świata. Niedawno zrealizował kilka własnych projektów, w tym cykl zdjęć „The Last of The Crooners” wykonany w londyńskim pubie Palm Tree. Za pracę tę otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii „Portret” konkursu profesjonalnego Sony World Photography Award 2018. www.tomoldham.com

IOANNA SAKELLARAKI

Ioanna Sakellaraki (ur. 1989) studiowała dziennikarstwo, fotografikę i kulturę. Niedawno otrzymała podyplomowe stypendium Royal Photographic Society, jest też nominowana do nagrody im. Inge Morath przyznawanej przez Magnum Foundation, a także nagród Prix HSBC, Prix Voies Off i Prix Levallois. Ukończyła studia magisterskie w dziedzinie europejskich studiów urbanistycznych i kulturowych, a obecnie studiuje w Royal College of Art w Londynie. Jej prace były ostatnio prezentowane na następujących wystawach: International Photography Exhibition, Royal Photographic Society, Bristol (2020), Festival Circulations, 104, Paryż (2020), Les Recontres de la Photographie, Palais El Badi, Marrakesz (2019), The Truth in Disguise, GESTE Paryż (2019), La nouvelle génération documente, Galerie Le Réverbère, Lyon (2019), The Photography Prize, Argentea Gallery, Birmingham (2019), Photo Israel, Azrieli Sarona, Tel Aviv (2019), Athens Photo Festival, Benaki Museum, Ateny (2018), Kolga Tbilisi Photo, Artarea Gallery, Tbilisi (2018). www.ioannasakellaraki.com

INFORMACJA O WORLD PHOTOGRAPHY ORGANISATION

World Photography Organisation to globalna platforma inicjatyw związanych z fotografią. Działamy w blisko 180 krajach, a naszym celem jest ożywianie dyskusji na tematy związane z fotografią poprzez promowanie najlepszych obrazów i fotografów naszej planety. Szczycimy się budowaniem trwałych relacji z fotografami oraz czołowymi partnerami branżowymi z całego świata. Do imprez organizowanych przez cały rok pod szyldem World Photography Organisation należy Sony World Photography Awards — jeden z czołowych światowych konkursów fotograficznych — oraz PHOTOFAIRS: czołowe międzynarodowe targi sztuki poświęcone fotografii. Więcej informacji można znaleźć pod adresem worldphoto.org. World Photography Organisation prowadzi profile w serwisach Instagram (@worldphotoorg), Twitter (@WorldPhotoOrg) i LinkedIn/Facebook (World Photography Organisation), stosując hasztagi #sonyworldphotographyawards #swpa.

SONY IMAGING PRODUCTS & SOLUTIONS INC.

jest podmiotem całkowicie zależnym od Sony Corporation, odpowiedzialnym za produkty i rozwiązania do obrazowania cyfrowego — od aparatów konsumenckich poprzez rozwiązania dla telewizji i użytkowników profesjonalnych po sektor medyczny.

Comments

comments

294
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...
Zapisz się na newsletter
aby otrzymywać newsletter wypełnij poniższe pola