Związek Pracodawców Asian Forum stawia na współpracę polskich firm z partnerami z Azji

Informacja Prasowa - 23.05.2025
100

Rola Azji w światowej gospodarce rośnie i będzie rosnąć

Stworzenie strategii współpracy między polskim i azjatyckim biznesem, wsparcie polskich firm działających na rynkach Azji i azjatyckich działających w Polsce, a także rozwój dialogu między biznesem i administracją publiczną – to najważniejsze cele Związku Pracodawców Asian Forum. Organizacja oficjalnie zainauguruje swoją działalność 29 maja w Centralnym Domu Technologii w Warszawie.

Rola Azji w światowej gospodarce rośnie i będzie rosnąć. Rośnie także polski eksport do krajów azjatyckich, ale rynki te mają przed sobą znacznie większy potencjał dla polskiego biznesu, niż obecnie wykorzystywany – mówi znawca Azji, komentator i analityk Radosław Pyffel, jeden z założycieli Związku. – Polska i polskie firmy nie mogą ignorować wzrostu znaczenia Azji w światowej gospodarce. Jeżeli nie dostrzeżemy tej szansy nasz biznes i Polska stracą szansę by odgrywać większą rolę w świecie – dodaje.

– Dlatego inaugurujemy nową platformę współpracy skierowaną do firm działających w Azji. To nowa forma kooperacji między środowiskiem biznesowym a instytucjami publicznymi, skoncentrowana na rozwoju relacji gospodarczych między Polską a krajami Azji – podkreśla Pyffel.

W konferencji inauguracyjnej Asian Forum 29 maja wezmą udział przedstawiciele polskich firm działających na rynkach Azji i azjatyckich działających w Polsce, politycy, przedstawiciele administracji rządowej, oraz znawcy Azji. Mocnym akcentem będzie zaznaczenie aktywności inwestycyjnej azjatyckich firm w Polsce oraz prezentacja oferty terenów inwestycyjnych przygotowanych m.in. przez firmę Hillwood, partnera konferencji.

Wśród tematów dyskusji znajdą się m.in.

  • strategia współpracy biznesowej Polski z krajami Azji;
  • doświadczania, wyzwania i szanse dla polskiego biznesu na rynkach azjatyckich;
  • zmiany i wyzwania na polskim rynku Automotive, będące pochodną zmian technologicznych.

– Zwiększenie obecności polskich firm na rynkach azjatyckich może odegrać strategiczną rolę w rozwoju polskiej gospodarki, zarówno w perspektywie krótkoterminowej, jak i długofalowej. Polska gospodarka już dzisiaj zbudowała potężny silnik eksportowy. Znaczenie Azji dla naszych firm wynika z następującego tam obecnie dynamicznego wzrostu gospodarczego, dużej populacji i rosnącej klasy średniej – przekonuje Bartosz Komasa, współzałożyciel Związku.

Rynki azjatyckie mogą stać się także kluczowym motorem napędowym dla wzrostu innowacyjności, inwestycji i umiędzynarodowienia polskich przedsiębiorstw, co przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności polskich firm i pobudzenia wzrostu gospodarczego. Warunkiem pełnego wykorzystania tego potencjału jest jednak aktywna strategia współpracy gospodarczej, dyplomatycznej i technologicznej ze strony Polski. Nasz rząd musi wiedzieć o co gramy – dodaje.

Kraje azjatyckie, w szczególności Chiny, Indie, i kraje Azji Południowo – Wschodniej (ASEAN), generują już obecnie ponad połowę światowego wzrostu PKB, a poziom ten – jak przewidują analitycy – będzie się zwiększał. Z kolei państwa takie jak: Japonia, Korea Południowa, czy Chiny są dostawcami najnowocześniejszych inwestycji i technologii, które mogą stanowić ważne źródło polskiego rozwoju.

Jak podaje Azjatycki Bank Rozwoju, region Azji i Pacyfiku będzie się rozwijał w tym roku na poziomie 4,9 proc. To prawie dwukrotnie więcej niż prognozowany światowy wzrost PKB. Liderem na poziomie 6,7 proc. będą Indie. Polska także jest światowym liderem wzrostu, który ma wynieść w tym roku ok. 3,5 proc., czyli znacznie powyżej średniej krajów rozwiniętych.

Rejestracja na inaugurację Asian Forum i program wydarzenia

Więcej o Związku Asian Forum

 

Comments

comments

100
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...