Znani wyczynowcy – Zofia Klepacka i Michał Kubiak w kontekstach około sportowych

Jerzy Ciszewski - 29.05.2019
160

Znani sportowcy - Zofia Klepacka i Michał Kubiak w kontekstach okołosportowych

W ostatnich dniach, dość głośno jest o dwójce sportowców. To Zofia Klepacka, medalistka olimpijska,  startująca w windsurfingu oraz siatkarz, kapitan reprezentacji Polski.  – Michał Kubiak. Głośno o nich  bynajmniej, nie w kontekście osiąganych  wyników sportowych. Bardziej z tytułu zajmowania wyrazistych stanowisk, w sprawach nieco mniej dotyczących swojej dyscypliny sportu, a bardziej o charakterze społeczno/politycznym.

Pani Zofia Klepacka, znana jest ze swoich prawicowych przekonań –  zwalcza ideologię LGBT. W ostatnich dniach, pod lokalem wyborczym, gdzie trwało głosowanie do Parlamentu Europejskiego, starła się słownie w tej sprawie, ze znaną dziennikarką Kingą Rusin, której osobiste przekonania – jak rozumiem, ulokowane są dokładnie po drugiej stronie. Film z tej „rozmowy” krąży gdzieś po sieci. Sprawa ta, błyskawicznie przeniosła się oczywiście do social mediów, gdzie jedną i drugą stronę wspierają lub atakują inni celebryci, tzw. internauci oraz zwykli hejterzy.

Przypadek siatkarza  Michała Kubiaka jest nieco poważniejszy. Oto stwierdził, po meczy z Iranem m.in. „Oni zawsze grają niewiniątka. Są niby super i fajni, a my najgorsi. Ale moje zdanie jest takie, że to są fatalni, złośliwi i chamscy ludzie. Dla mnie ten naród jest skreślony, mimo, że dumnie nazywają się Persami, a nie Arabami. Tak naprawdę są zwykłymi leszczami. Jak łatwo sobie wyobrazić władze Iranu, zajęły stanowisko i zrobiła się mała burza dyplomatyczna , a Michał Kubiak musiał publikować oświadczenie w którym tłumaczył się z tego co wcześniej powiedział

Pomijając charakter obu tych spraw jawi się pytanie – Na ile sławny sportowiec, reprezentant kraju, medalista, często bożyszcze dla dzieci i młodzieży, może eksponować swoje przekonania, uczucia, emocje nie związane bezpośrednio z wykonywanym zawodem, powodując jakiś konflikt ideowy lub międzynarodowy lub jakikolwiek inny, nawet jeśli jest on powiązany z występem sportowym tak jak ma to miejsce w przypadku Michała Kubiaka. Swoją refleksję dotyczącą rywalizacji przeniósł z boiska na
teren niebezpieczny – osadzony na: dumie narodowej, skrajnych emocjach iwielkich ambicjach.

Z jednej strony jesteśmy wszyscy tylko ludźmi, mamy prawo mieć swoje przekonania i je – oczywiście w ramach obowiązującego prawa – je głosić. Również sportowcy mają ten przywilej.

Jednak z drugiej strony, gwiazda i mistrz sportu – czy to się jej podoba czy nie – jest trochę własnością społeczną i kibiców danej dyscypliny. Gdzie znowu każda z tych osób ma swoje osobiste zdanie tak w sprawie LGBT jak i stosunków Polsko-Irańskich i w każdym innym temacie. Dodatkowo, bardzo często mistrzowie mają indywidualne kontrakty reklamowe lub te zawierane przez związek sportowy, reprezentację kraju, czy też Polski Komitet Olimpijski. Gdy pieniądze wpływają albo do osobistej kieszenie albo do organizacji sportowej.

Marketing sportowy, polega głównie na tym aby komunikacyjnie, eksploatować: dobre emocje, szczęście, dumę z osiągnieć, a nie borykać się ze złymi lub mocno dyskusyjnymi.

Marki i usługi chcą być kojarzone z pozytywnymi przesłaniami, a nie, być wciągane do nieprzyjemnych i niepotrzebnych przepychanek słownych, które siłą rzeczy kładą się cieniem na promowanej marce, dyscyplinie i ludziach.

Oczywiście pod koniec dnia to sportowiec sam decyduje czy powie to czy tamto. Musi jednak brać pod uwagę, że w czasach hiper informacyjnych w jakich dzięki internetowi żyjemy, ten głoś będzie długo rezonował, będzie odmieniany przez wszystkie przypadki. Władze sportowe oraz sponsorów będzie zmuszał do myślenia o danym przypadku i co gorsza krytycznego reagowania.

Oczywiście, nie nawołuję do tłumienia emocji i wyrzekania się własnego zdania, ale ponieważ sport wyczynowy to bardzo ważna część show biznesu. Zależnym od szeroko pojętych mediów, uwarunkowany finansowo od sponsorów i dotacji państwowych …

Zatem zanim coś się powie, może warto by było wziąć oddech i albo nic nie mówić albo w jakiejś innej formie, bardziej akceptowanej przez innych ludzi.  Takie podejście z pewnością oszczędziłoby wiele nerwów, czasu i niepotrzebnego ambarasu.

P.S. Aby była pełna jasność – wszyscy jesteśmy dumni z osiągnięć sportowych Zofii Klepackiej oraz Michała Kubiaka. Podziwiamy Kingę Rusin za jej społeczne zaangażowanie


bardzo dziękuję agencji ReporterPoland oraz Andrzejowi Iwańczukowi  za udostępnienie zdjęć

04.09.2014 Warszawa , Stadion Narodowy Windsurfing na Narodowym N/z Zofia Klepacka fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER

26.08.2017 Gdansk CEV Mistrzostwa Europy w pilce siatkowej mezczyzn Lotto Eurovolley Poland Mecz grupy A Polska-Finlandia N/z Michal Kubiak (POL) Fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER

 

Comments

comments

160
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...