Znamy zwycięzców Allegro Prize 2020

Informacja Prasowa - 15.12.2020
159

Znamy zwycięzców Allegro Prize 2020

Znamy zwycięzców Allegro Prize 2020
Agata Ingarden, Yan Tomaszewski, Marta Romankiv to trójka artystów, którzy zachwycili swoimi pracami jury i zwyciężyli w pierwszej edycji międzynarodowego konkursu dla artystów sztuk wizualnych Allegro Prize.
Pierwsza edycja konkursu Allegro Prize zakończyła się wielkim sukcesem. Do konkursu zakwalifikowało się 1651 poprawnie złożonych portfolio z 79 krajów z całego świata. Tak szeroki odzew artystów stanowi dowód, jak ważna jest ta inicjatywa i jak wyczekiwana była przez twórców. Utwierdziło to organizatorów w przekonaniu, że już warto pracować nad kolejnymi edycjami konkursu, którego celem jest pomoc artystom.
ZWYCIĘZCY ALLEGRO PRIZE 2020:
Nagroda główna: Agata Ingarden (FR) — 35 000 zł
W pracach Ingarden niepewność co do przyszłości sączy się i przecieka na naszych oczach niczym płynny cukier, stanowiący jedno z tworzyw jej instalacji. Co nas czeka w przyszłości, która wyłania się z jej realizacji? Dystopijny świat, a w nim  nasz dom. Taki, który budujemy tu i teraz oraz taki, który chowamy we wspomnieniach  czytamy w uzasadnieniu werdyktu jury. W portfolio Ingarden widać jej ogromną wrażliwość na materiały, formy i ich właściwości. Jej organiczne rzeźby wydają się pochłaniać naszą rzeczywistość  przestrzenie domowe i biurowe  niczym samodzielne organizmy, na nowo poddając pod dyskusję związki między naturą a technologią. Zatracenie, rozedrganie, lęk, brak stabilności  głos Ingarden to głos młodego pokolenia, dla którego czas ma szczególne znaczenie; jego upływ to bowiem jedyny pewnik.
Druga nagroda: Yan Tomaszewski (FR)  10 000 zł
Jako historyk sztuki, Yan Tomaszewski zakorzenia swoje prace w tradycji awangardowej. Jako artysta  buduje własną, alternatywną przestrzeń. W jego praktyce twórczej, proces kreowania historii równoległej do oficjalnej poprzedza gruntowny research, którego wynik końcowy składa się na prace wideo w równej mierze oparte na faktach, co fikcji/wierzeniach. Tworzy przy tym całe uniwersum obiektów, obcych organizmów, barwnych postaci i emocji.
Trzecia nagroda: Marta Romankiv (UA/PL)  5 000 zł
Artystka, mimo młodego wieku, jest świadomą, dojrzałą i zaangażowaną społecznie artystką. Odważnie wkracza w przestrzeń publiczną, podejmując temat imigracji zarobkowej ze wschodu. Jej gesty wybielania flag czy postulaty znoszenia granic  choć wynikają bezpośrednio z relacji geopolitycznych między Polską a sąsiadami  zdają się przybierać walor uniwersalny i mieć potencjał rezonansu w wielu miejscach we współczesnym świecie. W poszukiwaniu drugiego człowieka  tego “innego”, wycofanego i schowanego w cieniu ciężkiej pracy  Romankiv wychodzi z bezpiecznej przestrzeni instytucji sztuki, by tchnąć w artystyczny gest nową sprawczość o znaczeniu politycznym.
Wyróżnienia w konkursie otrzymali: Anna Zaradny (PL), Magdalena Lazar (PL), Rafał Zajko (UK), Horacy Muszyński (PL), Open Group (UA/PL), Barbara Gryka (PL), Honza Zamojski (PL), Veneta Androva (DE), Emilia Kurylowicz (DE), Paweł Starzec (PL).

Comments

comments

159
Komentarze
Sonda

Trzy organizacje branżowe: Związku Firm Public Relations, Polskiego Stowarzyszenia Public Relations, Stowarzyszenia Agencji Public Relations jest dla rynku PR rozwiązaniem optymalnym ??

Loading ... Loading ...