Znamy zwycięzców 13. edycji konkursu Travelery. To oni inspirują do odkrywania świata

Informacja Prasowa - 15.05.2019
38

Znamy zwycięzców 13. edycji konkursu Travelery. To oni inspirują do odkrywania świata

Już po raz 13. redakcja miesięcznika National Geographic Travelerwręczyła statuetki za najbardziej inspirujące osiągnięcia w dziedzinie podróży, eksploracji oraz działalności społecznej. Poznaj nazwiska osób, które w minionym roku udowodniły, że świat nie ma granic.

Travelery to jedne z najbardziej prestiżowych nagród podróżniczych w Polsce, które już od 13 lat przyznaje redakcja miesięcznika National Geographic Traveler. W gronie nominowanych znajdują się osoby, które podjęły wyzwania w dziedzinie eksploracji lub sportów ekstremalnych, wyruszyły w podróż będącą czymś więcej niż tylko przemieszczaniem się, a także swoją działalnością przyczyniły się do poprawy świadomości ekologicznej, ocalenia dzikiej przyrody lub dziedzictwa kulturowego. W poprzednich latach statuetki otrzymywali m. in. Adam Bielecki i Janusz Gołąb, Krzysztof Starnawski, Andrzej Bargiel, Aleksander Doba.

– Każdy kolejny rok przynosi nam nowe, pasjonujące historie opowiadane przez wybitnych ludzi. Naszą misją jest zaprezentowanie i opowiedzenie tych historii jak największej publiczności. Dlatego powstał plebiscyt Travelery –mówiła Agnieszka Franus, redaktor naczelna National Geographic Travelerpodczas gali wręczenia nagród.

Jak podkreśliła, w Travelerachnie chodzi o rywalizację, ale o inspirację: do działania, odkrywania, eksplorowania i przekraczania granic – wszystkiego, co jest wpisane w DNA National Geographic.

Tym razem do wytypowania zwycięzców zaprosiliśmy Czytelników, którzy w głosowaniu internetowym zdecydowali, do kogo powędrowały statuetki w 5 kategoriach: Podróż roku, Bloger, Książka podróżnicza, Społeczna inicjatywa, Wyczyn. Nagrodę w kategorii Człowiek Roku/Ludzie Roku przyznała redakcja.

Oto laureaci 13. edycji konkursu Travelery:

PODRÓŻ ROKU
Za realizację niestandardowej wyprawy, która była czymś więcej niż tylko przemierzaniem przestrzeni geograficznej.

 Kamila Kielar: kajakiem przez Kolumbię Brytyjską w poszukiwaniu białych niedźwiedzi

Kamila Kielar wyruszyła w samotną dwumiesięczną wyprawę kajakiem morskim po wodach Pacyfiku u wybrzeży Kolumbii Brytyjskiej w poszukiwaniu niedźwiedzi – duchów, najrzadszych niedźwiedzi na świecie – endemicznego podgatunku baribala, który dzięki mutacji genetycznej ma białe futro, choć nie jest albinosem.

BLOGER ROKU
Dla podróżnika, który za pomocą bloga najefektowniej potrafi przenieść swą podróż przez świat realny do świata wirtualnego

Chłopaki w podróży – kanał na Youtube

„Gdzie wy dojedziecie tym złomem?!” – napisał im ktoś na facebooku przed wyjazdem, nawiązując do wyglądu 24-letniego busa, którym ruszyli w podróż. Dojechali. A nawet przejechali – 10 tysięcy kilometrów. Odwiedzili 7 krain, przedzierając się przez trzy strefy czasowe, nagrali 50 godzin materiałów na swój vlog. Stoi za tym paczka przyjaciół, dla których podróż to jedna wielka zabawa i przygoda.

KSIĄŻKA ROKU
Za wydaną w ubiegłym roku książkę, która w najlepszy sposób przybliża Czytelnikom horyzonty geograficzne i kulturowe

Tomasz Michniewicz – Chrobot, Życie najzwyklejszych ludzi świata

Tomek Michniewicz jedzie przez świat i rozmawia z ludźmi. Najzwyklejszymi ludźmi świata – jak sam deklaruje w podtytule. Nie ma wśród nich tych, którzy wpływają na losy świata, nie ma celebrytów ani bohaterów. Te same problemy z różnych perspektyw zaczynają wyglądać inaczej, nabierają nowego sensu i znaczenia.

SPOŁECZNA INICJATYWA
Dla osób lub instytucji, które przyczyniają się do poprawy świadomości ekologicznej, ocalenia dzikiej przyrody lub dziedzictwa kulturowego.

Scyzoryki wzdłuż Afryki

Jacek Słowak, kielecki podróżnik i wykładowca akademicki Społecznej Akademii Nauk, wraz z grupą przyjaciół i studentów wyruszył w podróż dookoła Afryki. Wyprawa trwała 200 dni, powiązana była z akcją charytatywną. Podróżnicy jeszcze przed wyjazdem zorganizowali specjalną zbiórkę dla dzieci. Udało im się zebrać kilka ton ubrań, artykułów papierniczych, zabawek i piłek, którymi obdarowali dzieci z wielu regionów Afryki.

WYCZYN ROKU

Za pionierskie podjęcie wyjątkowego wyzwania w dziedzinie podróży, eksploracji lub sportów ekstremalnych.

Andrzej Bargiel – Zjazd na nartach z K2

Andrzej Bargiel jako pierwszy człowiek na świecie zjechał na nartach ze szczytu K2, drugiej co do wielkości góry na ziemi (8611 m n.p.m.). Zjazd z K2 od lat był celem i marzeniem kilku narciarzy wysokogórskich. Andrzej Bargiel został również 13. polskim zdobywcą drugiego pod względem wysokości szczytu świata. Dokonał tego podczas swojej drugiej wyprawy na K2.

CZŁOWIEK ROKU/LUDZIE ROKU

Adam Bielecki, Denis Urubko, Piotr Tomala, Jarosław Botor

Wybitni himalaiści, którzy ruszyli na pomoc Elizabeth Revol oraz Tomaszowi Mackiewiczowi na Nanga Parbat. W nadludzkim tempie pokonali tysiąc metrów góry nazywanej „Zabójczą” i ocalili wspinaczkę, której udało się zejść ze szczytu.

Partnerami tegorocznej edycji konkursu Travelery są JEEP i CEWE. Więcej informacji na stronie: www.travelery.national-geographic.pl

Comments

comments

38
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...