Znamy laureatów plebiscytu MediaTory

Redakcja PR - 03.12.2018
270

Kogo w tym roku nagrodzili studenci dziennikarstwa?

W tegorocznej edycji studenckiego plebiscytu nagrodzeni zostali m. in. Dawid Serafin z Onetu, Adriana Rozwadowska z „Gazety Wyborczej”, Katarzyna Borowiecka z radiowej Trójki, czy portal Filmweb. Tytuł AuTORytetu przyznano Małgorzacie Szejnert.

W kategorii TORpeda, w której wyróżniani są reporterzy udowadniający, że szybkość i rzetelność nie muszą się wykluczać, nagrodzono Dawida Serafina z Onetu za materiał dotyczący zabójstwa i oskórowania studentki sprzed 19 lat.

„Za dotarcie do informacji w sprawie Roberta J., która została nazwana największą zagadką w historii polskiej kryminalistyki. Za rzetelne dziennikarskie śledztwo. Za dotarcie do świadków wydarzeń, którym próbowano przypisać brutalną zbrodnię i reportaż, będący efektem ponad rocznej pracy nad sprawą. Za niezwłoczne przekazywanie materiałów dowodowych policji” – czytamy w uzasadnieniu nominacji dla Serafina.

Pozostali nominowani w tej kategorii to Karolina Baca-Pogorzelska i Michał Potocki z „Dziennika Gazety Prawnej”, Michał Kolanko z „Rzeczpospolitej”, Grzegorz Łakowski z Wirtualnej Polski oraz współpracujący z różnymi redakcjami Paweł Pieniążek.

W kategorii ProwokaTOR zwyciężyła Adriana Rozwadowska z „Gazety Wyborczej”. Nagrodę dostała za cykl tekstów o działalności Amazona w Polsce.

„Za wypowiedzenie wojny gigantowi, jakim jest firma Amazon, w imieniu wykorzystywanych przez korporację pracowników. Za odwagę i nieustępliwość w opisywaniu warunków pracy i strategii działania firmy. Za opisanie, jak wielkie firmy próbują wpływać na dziennikarzy, którzy podejmują niewygodny dla korporacji temat.”

Poza Rozwadowską, nominowali byli Renata Grochal z „Newsweeka”, Szymon Jadczak z „Superwizjera” TVN, Piotr Maciążek i Jakub Wiech z Energetyka24 oraz Rafał Woś (za felieton na Gazeta.pl).

Zwycięzcą w kategorii InicjaTOR okazał się Rafał Gębura, prowadzący youtube’owy program „7 metrów pod ziemią”.

„Za znalezienie przystępnej formy dla opowieści o problemach jednostki. Za rozmowy o niewygodnej prawdzie, z którą mogą się utożsamiać odbiorcy materiałów. Za poruszanie problemów społecznych w rozmowie ze zwykłym bohaterem i udowadnianie, że rzetelne treści można tworzyć na różnych platformach.”

W tej kategorii nagradzani są twórcy wychodzący poza kanony tradycyjnego dziennikarstwa.

Pozostali nominowani to Rafał Hetman z Outriders, nieregularnik reporterski „Non/fiction”, „Pismo. Magazyn Opinii” oraz Onet, za cykl „96 wspomnień”.

W kategorii NawigaTOR, w której nagradzani są publicyści, „dzięki którym nasze poglądy zaczynają iść własną drogą” nagrodzono Katarzynę Borowiecką za audycję „ABC Popkultury – zestaw powiększony” w radiowej Trójce.

„Za audycję, która popkulturę ukazuje zawsze w kontekście istotnych zjawisk społecznych. Za poważne podejście do tematów związanych z tzw. kulturą niską.Za interesujące analizy prowadzone na antenie w towarzystwie zaproszonych do studia specjalistów. Za traktowanie zjawisk popkultury na miarę utworów kultury wysokiej.”

Inni nominowani w tej kategorii to Artur Domosławski z „Polityki”, Marcin Makowski z „Do Rzeczy” i Wirtualnej Polski, Michał Okoński z „Tygodnika Powszechnego” oraz Patryk Słowik z „Dziennika Gazety Prawnej”.

W kategorii AkumulaTOR, w której dziennikarze i redakcje wyróżniani są za optymistyczny przekaz w mediach, zwyciężył publikowany na Filmwebie cykl „Movie się”.

„Za porywające dyskusje o wydarzeniach istotnych dla świata kina i trafne podsumowania imprez filmowych. Za merytoryczną krytykę oraz profesjonalne recenzje najważniejszych pozycji filmowych we współczesnej kulturze. Za pasję, która ładuje odbiorców pozytywnymi emocjami.”

Pozostałymi nominowanymi byli Tomasz Broda (za cykl „Zrób sobie…” we „Wprost”), Michał Janczura (za felietony piłkarskie w TOK FM), Jacek Laskowski (za komentowane w TVP piłkarskiego mundialu) oraz Andrzej Sołtysik (za audycję „As w kinie” w Meloradiu).

W kategorii ReformaTOR nagrodzona została Justyna Kopińska za reportaż „Pedofilia w Kościele. Ksiądz gwałcił 13-latkę. Nadal odprawia msze” w „Dużym Formacie” „Gazety Wyborczej”.

„Za wstrząsający reportaż, który przyczynił się do ustanowienia historycznego precedensu w postaci odszkodowania i dożywotniej renty dla ofiary księdza-pedofila. Za nagłośnienie sprawy 13-letniej dziewczynki, miesiącami więzionej i gwałconej przez duchownego. Za ponowne zwrócenie uwagi problem pedofilii w kościele i nieustępliwość w dążeniu do sprawiedliwości.”

Nominowani w tej kategorii byli też: Anna Golus (za tekst „Kopiuj, wklej, przylej” w „Tygodniku Powszechnym”), Paweł Ławiński, Marcin Wyrwał i Edyta Żemle (za cykl publikacji w Onecie o nieprawidłowościach w Żandarmerii Wojskowej), Janusz Schwertner (za artykuł „Tutaj nie jestem księdzem. Jak się pracuje w Szlachetnej Paczce” w Onecie) oraz Tomasz Sekielski (za reportaż „Człowiek, który wiedział za dużo” w programie „Teoria Spisku” w Fokus TV).

W kategorii DenotaTOR wygrał Grzegorz Głuszak ze swoim reportażem „25 lat za niewinność. Sprawa Tomasza Komendy” w „Superwizjerze” TVN.

„Za reportaż o Tomaszu Komendzie, który został niesłusznie skazany za gwałt i zabójstwo 15-latki. Za ujawnienie wstrząsających szczegółów jego 18-letniego pobytu w więzieniu. Za zwrócenie uwagi na problem nadużywania władzy przez funkcjonariuszy policji i prokuratury. Za długoletnią pracę nad sprawą i dążenie do odkrycia prawdy.”

Pozostali nominowani w tej kategorii to Andrzej Gajcy i Andrzej Stankiewicz (za tekst „Amerykańskie sankcje wobec polskich władz” w Onecie), Izabela Kacprzak i Grażyna Zawadka (za tekst „GetBack zaglądał nam w PESEL” w „Rzeczpospolitej”), Bertold Kittel, Anna Sobolewska i Piotr Wacowski (za reportaż „Polscy neonaziści” w „Superwizjerze” TVN) oraz Katarzyna Włodkowska (za reportaż „Baletowa szkoła przemocy. ‘Tato, oni mnie tam bili’” w „Dużym Formacie” „Gazety Wyborczej”).

W kategorii ObserwaTOR statuetkę dostała Ewa Winnicka za książkę „Był sobie chłopczyk”.

„Za reporterskie śledztwo w sprawie dwuletniego Szymona, którego śmierć rodzice ukrywali przez dwa lata. Za dokonanie szczegółowej rekonstrukcji zdarzeń, które w roku 2010 w Będzinie zakończyły się tragedią, bez epatowania emocjami. Za ukazanie od środka systemu działań śledczych, policji i prokuratury, a także instytucji pomocy społecznej.”

Nominowani byli też byli Tomasz Grzywaczewski (za „Granice marzeń. O państwach nieuznawanych”), Jacek Hołub (za „Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci”), Marek Sygacz (za reportaż „Rakka”) oraz Ilona Wiśniewska (za „Lud. Opowieści z grenlandzkiej wyspy”).

Statuetka AuTORytet trafiła do Małgorzaty Szejnert, co ogłoszono już dwa tygodnie przed rozdaniem pozostałych nagród.

Wszystkie nagrody zostały wręczone w sobotę (01.12) w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Laureaci wszystkich wyróżnień zostali wybrani poprzez głosowanie studentów z 22 polskich uczelni, na których dziennikarstwo funkcjonuje jako odrębny kierunek. Do głosowania uprawnionych było ponad 10 tys. osób.

To już dwunasta edycja MediaTorów. Organizatorami plebiscytu są Stowarzyszenie MediaTory oraz Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa UJ, a współorganizatorem – Uniwersytet Jagielloński.

Comments

comments

270
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...