Znamy laureata Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego- został nim Wojciech Bojanowski [Wideo]

Redakcja PR - 16.11.2017
24

Znamy laureata Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego- został nim Wojciech Bojanowski [Wideo]

Z pośród jedenastu dziennikarzy nominowanych do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego 2017 członkowie kapituły wyłonili laureata Wojciecha Bojanowskiego.

Dziennikarz został nagrodzony  za reportaż “Śmierć na komisariacie” wyemitowany 20 maja 2017 w programie “Superwizjer” na antenie TVN24. Bojanowski opowiedział w nim historię niewyjaśnionej śmierci zatrzymanego przez policję mężczyzny. Autor oprócz statuetki otrzymał również nagrodę pieniężną w wysokości 50 tysięcy złotych.

Wyróżnienia honorowe otrzymali   Michał Kołodziejczyk za cykl wywiadów z polskimi sportowcami publikowanych na łamach magazynu “Plus Minus” dziennika Rzeczpospolita, ze szczególnym uwzględnieniem tekstu “Karol Bielecki: Nie mam oka, nie stało się nic wielkiego” z 16 marca 2017 oraz  Adam Wajrak za cykl artykułów na temat ochrony Puszczy Białowieskiej, opublikowanych na łamach “Gazety Wyborczej” między marcem a sierpniem 2017.

Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego 2017 wręczana jest od 2005 roku. Są nią uhonorowywani dziennikarze, którzy w szczególny sposób swoimi materiałami docierają do prawdy. W Kapitule Konkursu zasiadają wybitni przedstawiciele polskiego dziennikarstwa i rynku mediów oraz Katarzyna Radziwiłł – córka Andrzeja Woyciechowskiego.

 

*            *             *

 

Stanowisko Kapituły Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego z dnia 18 października 2017 roku

Bezdyskusyjnie, dziennikarz, jak każdy obywatel, jest równy wobec prawa i temu prawu podlega. Nie ulega wątpliwości, że dziennikarz ma obowiązek dochowania wszelkich standardów etycznych i zawodowych oraz działania w imię prawdy i dobra społecznego. Bezsporne jest także to, że każdy, kto czuje się pokrzywdzony publikacją, ma prawo do dochodzenia swoich praw w postępowaniu cywilnym.

Ostatnio w Polsce nasiliły się działania prokuratury przeciwko dziennikarzom. Obawiamy się, że ich celem może być zastraszanie autorów publikacji i wydawców, aby nie podejmowali tematów niewygodnych władzy.

Prokuratura zajmowała się także sprawami dwóch tegorocznych nominowanych do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego.

Dziennikarka Polsat News, Ewa Żarska, której reportaż przyczynił się do zatrzymania groźnego pedofila, została ukarana grzywną 6 tys. złotych za odmowę ujawnienia informatora. Informatora znanego wcześniej policji.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zaangażował prokuraturę wojskową przeciwko Tomaszowi Piątkowi – autorowi książki „Macierewicz i jego tajemnice”. Zarzucił mu m.in. czyn polegający na „poniżeniu konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej” zagrożony karą do dwóch lat więzienia.

Przypominamy, że dziennikarz ujawniając informacje poufne, często niewygodne dla decydentów, działa w interesie publicznym i nie powinien być z tego tytułu ścigany karnie. Media patrzące krytycznie na działania instytucji i polityków są podstawą demokratycznej wspólnoty.

Wyrażając głębokie zaniepokojenie poczynaniami prokuratury, apelujemy do całego środowiska dziennikarskiego o solidarność w tej sprawie, a polityków i śledczych, by ich działania nie wzbudzały jakichkolwiek podejrzeń o wywieranie presji i były pozbawione podtekstu politycznego.

Comments

comments

24
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...