Zgłoś kandydata do Nagrody BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich!

Jerzy Ciszewski - 25.08.2020
46

Zgłoś kandydata do Nagrody BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich!

Zgłoś kandydata do Nagrody BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich! Doceń tych, którzy opowiadają historię Polski. Masz czas do 31 sierpnia.

Jeszcze tylko przez dwa tygodnie – do 31 sierpnia – można zgłaszać kandydatów do Nagrody BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich – inicjatywy realizowanej w ramach V edycji ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię!. Organizatorzy szukają firm, instytucji, nauczycieli, dziennikarzy, pasjonatów, organizacji pozarządowych oraz osób publicznych – wszystkich, którzy aktywnie promowali wiedzę o historii Polski XX w. oraz edukację historyczno-patriotyczną od 1 stycznia 2019 r. do 31 lipca 2020 r. Laureatów wybiorą: Kapituła Nagrody pod przewodnictwem Wiceprezesa Rady Ministrów prof. Piotra Glińskiego oraz Internauci.

Sukces pierwszej edycji Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich a więc możliwość wyłaniania zwycięzców spośród niezwykle ambitnych projektów, docenianie wartych naśladowania ludzi i świadomość, że takich ludzi, instytucji i inicjatyw jest więcej – upewniło organizatorów w przekonaniu, że warto z rozdawania nagród zrobić tradycję.

Postanowiliśmy wykorzystać nasze doświadczenie w prowadzeniu projektów o tematyce historycznej, by wyróżnić tych, którzy już działają oraz zmotywować innych do realizowania podobnych inicjatyw. Ustanowiliśmy nagrodę – BohaterONy, która nosi imię Powstańców Warszawskich nie tylko dlatego, że chcieliśmy uhonorować naszych bohaterów z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania, ale również dlatego, że są oni pokoleniem Kolumbów, od którego możemy uczyć się miłości do ojczyzny, szacunku do historii i podtrzymywania pamięci o wydarzeniach sprzed lat. Jest jeszcze wiele do opowiedzenia i my, naszą nagrodą, chcemy do tego zachęcić. – mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska, Pomysłodawczyni Nagrody BohaterONy. – Po ubiegłorocznej gali wręczenia nagród, statuetka BohaterONa została nazwana „Polskim Historycznym Oscarem” – dodaje z uśmiechem Łesiuk – Krajewska.

Nagroda BohaterONy 2020 ma za zadanie wyróżnienie osób, firm i instytucji, których aktywność w szczególny sposób promowała wiedzę o historii Polski z lat 1918–1989 oraz edukację historyczno-patriotyczną od 1 stycznia 2019 r. do 31 lipca 2020 r. Laureatów w każdej z siedmiu kategorii – instytucja, firma, nauczyciel, osoba publiczna, organizacja non profit, pasjonat i dziennikarz – wybierze Kapituła Nagrody złożona z przedstawicieli polskiego rządu, środowisk kombatanckich, historyków i ambasadorów kampanii BohaterON – włącz historię!. Na podstawie oddanych przez nią głosów zostaną przyznane Złote, Srebrne i Brązowe BohaterONy.

Udział w wyborze laureatów będą mieli również internauci, którzy w wyniku głosowania za pośrednictwem strony www.BohaterON.pl w każdej kategorii przyznają Złotego BohaterONa Publiczności.

Kandydata do nagrody może zgłosić każda pełnoletnia osoba – wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie kampanii i przesłać jego skan wraz ze zgodą kandydata na adres nagroda@bohateron.pl. Organizatorzy czekają na zgłoszenia od 1 do 31 sierpnia.

– Chcemy wspólnie docenić tych, którzy podtrzymują pamięć o historii Polski: społeczników, pasjonatów, – wszystkich, którzy swoim zapałem i kreatywnością sprawiają, że historia jest dla nas ciekawsza i staje się naprawdę nasza. Zależy nam na tym, aby pokazać, że historię powinniśmy pielęgnować i opowiadać sami, ponieważ inni mogą to zrobić za nas. Mówimy o niej, nawet jeżeli jest bolesna i trudna. Pokażmy, że o niej pamiętamy w każdej sytuacji. – mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska, organizatorka projektu BohaterON – włącz historię.

Po 31 sierpnia Komitet Organizacyjny Nagrody wybierze po pięciu nominowanych w każdej kategorii. Następnie zgłoszenia zostaną przekazane członkom Kapituły Nagrody BohaterONy 2019, która pod przewodnictwem Wiceprezesa Rady Ministrów prof. Piotra Glińskiego w wyniku głosowania przyzna Złote, Srebrne i Brązowe BohaterONy.

Później, od 14 września do 14 października br. będzie można zagłosować na swojego faworyta do wyróżnienia poprzez stronę bohateron.pl. Każdy z głosujących ma prawo do oddania głosu raz dziennie na jednego Nominowanego w każdej z kategorii. Nominowanym, którzy otrzymają najwięcej głosów w swojej kategorii, zostaną przyznane Złote BohaterONy Publiczności.

Ogłoszenie wyników i wręczenie statuetek nastąpi podczas uroczystej gali, która odbędzie się w październiku w Warszawie.

W promocję kampanii włączyli się znani polscy aktorzy: Magdalena Różczka, Agnieszka Więdłocha, Antoni Pawlicki, Maciej Zakościelny, Maciej Musiał, Olga Bołądź, Karolina Gorczyca, Katarzyna Bujakiewicz, Małgorzata Kożuchowska oraz Michał Czernecki. Wszyscy wystąpili w spocie promującym akcję.

 W tegorocznej edycji kampanii odeszliśmy od motywu Czasu honoru”, choć to właśnie aktorzy m.in. z tego serialu wcielili się w postaci prezentujące ważne historycznie wydarzenia. Mamy szczęście pracować od lat z tymi samymi ambasadorami akcji: z Agnieszką, Antkiem, Maćkiem, Magdą i Maciejem. W tym roku w pełnym wymiarze dołączyli do nas Olga, Kasia, Karolina, Małgosia i Michał. Każdy z nich miał do odegrania znaczącą rolę w spocie. Prezentowali wydarzenia, miejsca lub osoby, które każdy z nas powinien znać chociażby z lekcji historii. Nasz projekt propaguje wiedzę historyczną i pomaga zrozumieć, dostrzec wartości jakie te historie ze sobą niosą. Jesteśmy bardzo dumni, że w spocie wystąpił Pan Władysław Rosiński ps. „Zapałka”, Powstaniec Warszawski, który w dniu  swoich urodzin znów miał okazję wcielić się w rolę swojego życia, w rolę powstańca patrzącego z dumą na efekty pracy młodych pokoleń.– tłumaczy Agnieszka Łesiuk-Krajewska.

Lektorem w spocie jest Małgorzata Kożuchowska, która w tym roku dołączyła do grona Ambasadorów kampanii i została Członkiem Kapituły Nagrody BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich.

Comments

comments

46
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...