Zespół Radia TOK FM wspiera białoruskie dziennikarki i białoruskich dziennikarzy

Informacja Prasowa - 24.02.2021
59

Zespół Radia TOK FM wspiera białoruskie dziennikarki i białoruskich dziennikarzy

Zespół Radia TOK FM wspiera białoruskie dziennikarki i białoruskich dziennikarzy

W ubiegłym tygodniu sąd w Mińsku w bezprecedensowym wyroku skazał dwie dziennikarki Biełsatu Kaciarynę Andrejewą i Darię Czulcową na dwa lata kolonii karnej za relacjonowanie w listopadzie 2020 r. manifestacji po zamordowaniu Ramana Bandarenki. W proteście przeciwko temu wyrokowi i w obronie wolności słowa redakcja Radia TOK FM przygotowała specjalne nagranie wideo ze słowami wsparcia dla białoruskich dziennikarek – można je zobaczyć na tokfm.pl. Stacja zachęca też słuchaczki i słuchaczy do wyrażania swojego stanowiska w tej sprawie. 
W sierpniu 2020 r. w Białorusi odbyły wybory prezydenckie, które powszechnie uważa się za sfałszowane. Pomimo masowego obywatelskiego oporu Alaksandr Łukaszenka nie oddaje władzy. Do aresztów trafiło ponad 30 tysięcy ludzi (na 9,5 mln mieszkańców), co najmniej 9 osób straciło życie.
Kaciaryna Andrejewa i Daria Szulcowa zostały skazane 19 lutego 2021 r. na 2 lata kolonii karnej. Dziennikarki Biełsatu zatrzymano w trakcie relacjonowania protestu w reakcji na śmiertelne pobicie Ramana Bandarenki przez służby reżimu.
 Dwa lata kolonii karnej w kraju, w którym zatrzymani i aresztowani są regularnie bici i gwałceni. To jest rzeczywistość, która dzieje się tuż za granicami Polski. Walczmy wszyscy o uwolnienie białoruskich dziennikarek. Żywie Biełaruś! – apeluje redaktor naczelna Radia TOK FM Kamila Ceran w specjalnym nagraniu wideo, które dziennikarki i dziennikarze rozgłośni nagrali dla białoruskich koleżanek.
– Trudno nie pochylić czoła przed waszą odwagą, konsekwencją, zaangażowaniem i niezłomnością. Myślę, że jesteście inspiracją dla wielu dziennikarzy, bo przypominacie, co jest istotą tego zawodu. Jaka jest jego waga, ale też jaką cenę przychodzi płacić dziennikarzom za tę pracę i zaangażowanie w wielu miejscach świata. Doświadczenie uczy, jak ważna jest solidarność – słowo tak bardzo dziś wytarte, ale jednak – solidarność, braterstwo, siostrzeństwo. Zapewniamy Was, że pamiętamy tutaj i trzymamy za was kciuki. Trzymajcie się – mówi Agnieszka Lichnerowicz, prowadząca audycję „Światopodgląd” i jednocześnie inicjatorka akcji zespołu TOK FM.
 Obecnie w białoruskich więzieniach przebywa ponad 250 więźniów politycznych, wśród nich dziennikarze, blogerzy, działacze na rzecz praw człowieka, aktywiści, opozycjoniści i obywatele. Informacje na ich temat oraz tego, jak ich wesprzeć, można znaleźć m.in. na stronach organizacji Viasna (spring96.org).
Nagranie przygotowane przez zespół TOK FM można obejrzeć na tokfm.pl.

Comments

comments

59
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...