Zbliża się czwarta edycja Festiwalu Podróżników National Geographic

Informacja Prasowa - 18.10.2017
49

Zbliża się czwarta edycja Festiwalu Podróżników National Geographic

Redakcja magazynu National Geographic Polska wspólnie z PTAK WARSAW EXPO mają przyjemność zaprosić na czwartą edycję Festiwalu Podróżników National Geographic, która odbędzie się podczas targów World Travel Show.

Po Zielonej Górze i Wrocławiu przyszedł czas na Warszawę! Już w najbliższy weekend (20-22 października) odbędzie się ostatnia w tym roku edycja Festiwalu Podróżników National Geographic. Wśród zaproszonych gości nie zabraknie prawdziwych legend podróżniczego świata (m. in. Krzysztof Wielicki, Elżbieta Dzikowska) oraz przedstawicieli młodszego pokolenia, którzy zadziwiają świat swoimi osiągnięciami (m. in. Andrzej Bargiel, Kinga Baranowska). Prelekcje poprowadzą autorki poczytnych blogów podróżniczych (pojechana.pl, szpilkiwplecaku.pl), a znani Youtuberzy będą mieli do dyspozycji oddzielną scenę. Strefa National Geographic stanie się na moment całym światem, ale festiwal zostanie zainaugurowany akcentem polskim.

7 Nowych Cudów Polski

Wydarzeniem otwierającym będzie gala wręczenia nagród w plebiscycie 7 Nowych Cudów Polski. Już po raz 7. dziennikarze National Geographic Traveler wyruszyli w Polskę w poszukiwaniu miejsc niebanalnych, nowopowstałych lub przeżywających swój renesans. Nasi Czytelnicy wcielili się w rolę jurorów i w internetowym głosowaniu zadecydowali, które z nich zasługują na tytuł Nowego Cudu Polski. Wyniki ogłosimy już w piątek 20 października.

Świat National Geographic

Przez całą sobotę i niedziele będą się odbywały spotkania i prelekcje. O swoich wyprawach i dokonaniach będą opowiadać znani podróżnicy, autorzy książek, sportowcy ekstremalni, fotografowie, youtuberzy oraz blogerzy. Odwiedzą nas m.in. nurek głębinowy Krzysztof Starnawski,

wybitny himalaista Krzysztof Wielicki, światowej klasy skialpinista Andrzej Bargiel, Aleksander Doba, Kinga Baranowska, Elżbieta Dzikowska, Szymon Hołownia czy Marcin Dobas – fotograf National Geographic Polska.

Podczas Festiwalu Podróżników swój finał będzie miał konkurs Zostań Podróżnikiem National Geographic. Przez kilka tygodni redakcja przyjmowała zgłoszenia od Czytelników, w których dzielili się opowieściami o swoich najciekawszych wyprawach. Teraz zwycięscy będą mieli okazję przygotować prezentację i przedstawić ją przed większą publicznością.

Strefa National Geographic to dużo więcej niż spotkania i prelekcje. Odwiedzający będą mogli skorzystać z aktywności i atrakcji przygotowanych przez naszych partnerów.

W przerwie pomiędzy prelekcjami

Eksperci z firmy Nikon poprowadzą warsztaty fotograficzne. Biuro podróży LOGOS zaplanuje każdemu wyprawę idealnie skrojoną pod indywidualne preferencje i możliwości. W strefie FOX dobrze się poczują amatorzy filmowego świata oraz najmłodsi, z myślą o których przygotowano sporo dodatkowych aktywności.

Miłośnicy fotografii będą mieli okazję zobaczyć pierwsze zdjęcia z przygotowywanej właśnie w Warszawie wystawy zdjęć pt. Photo Ark. Joel Sartore, uznany fotograf i członek Towarzystwa National Geographic, od wielu lat podróżuje po świecie i wykonuje portrety zwierząt, z których wiele to przedstawiciele gatunków zagrożonych wyginięciem. Ta Fotograficzna Arka Noego zawiera aktualnie około 6 tysięcy fotografii, a plany zakładają skatalogowanie 12 tysięcy gatunków. Część tych niezwykłych fotografii wkrótce zostanie zaprezentowana przed polską publicznością.

Swoje strefy na targach będą miały również Województwa Lubuskie i Dolnośląskie, gdzie gościliśmy z tegorocznymi edycjami Festiwalu Podróżników.

Pierwsze festiwalowe wydarzenia rozpoczną się już o godzinie 10:00.

Sylwetki prelegentów:

* Andrzej Bargiel – 3-krotny Mistrz Polski w skialpiniźmie, rekordzista w biegu na Elbrus, twórca projektu Hic Sunt Leones, który zakłada zjazd na nartach z najwyższych szczytów świata! W ubiegłym roku pobił rekord szybkości wejścia na 5 siedmiotysięczników na terenie byłego ZSRR.

* Kinga Baranowska – himalaistka, zdobywczyni dziewięciu ośmiotysięczników. Na trzech z nich stanęła jako pierwsza Polka – Dhaulagiri, Manaslu i Kanczendzondze. Członkini kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu we wspinaczce wysokogórskiej, a także Wiceprezes Klubu Wysokogórskiego Warszawa.

* Michał Cessanis – wicenaczelny National Geographic Traveler, redaktor naczelny portalu podróżniczego NaWalizkach.com.pl, a także autor książki Cessanis na walizkach. Opowieści z pięciu stron świata. Uwielbia Azję, zwłaszcza Sri Lankę, gdzie spotkał najsympatyczniejszych ludzi na świecie. Wraca tam regularnie, by popróbować lokalnej kuchni, wziąć udział w miejscowych obrzędach i festiwalach i by wykąpać się w Oceanie Indyjskim.

* Aleksander Doba – polski podróżnik, kajakarz, zdobywca i odkrywca. Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent (z Afryki do Ameryki Południowej) wyłącznie dzięki sile mięśni. Opłynął kajakiem Morze Bałtyckie i Bajkał. Również jako pierwszy opłynął całe polskie wybrzeże z Polic do Elbląga oraz Polskę po przekątnej z Przemyśla do Świnoujścia.

* Marcin Dobas – fotograf National Geographic Polska, ratownik górski, przewodnik. Jego pasje to fotografia, góry, nurkowanie i dalekie podróże. Fascynuje się odległymi, nietkniętymi przez człowieka miejscami. Prowadzi warsztaty fotograficzne w różnych miejscach na ziemi, podczas których uczy, jak uchwycić piękno dzikiej przyrody.

* Elżbieta Dzikowska – podróżniczka, reżyser i operator filmów. Autorka wielu książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych, a także wystaw sztuki współczesnej. Wraz z mężem Tonym Halikiem zrealizowała około 300 filmów dokumentalnych ze wszystkich kontynentów dla Telewizji Polskiej.

* Olek Hanusz – jachtowy sternik morski, ratownik, instruktor pływania i narciarstwa, a przede wszystkim żeglarz. Od kilku lat na morską żeglugę wyrusza w małych, samodzielnie budowanych sklejkowych żaglówkach. W jednej z nich, ochrzczonej „King of the Bongo”, w 2016 roku przepłynął Atlantyk.

* Szymon Hołownia – dziennikarz i publicysta związany z telewizją TVN. Założyciel Fundacji Kasisi i Fundacji Dobra Fabryka, wspierających dom dziecka w Zambii, hospicjum w Rwandzie i wiejski szpital w Kongo.

* Bartek Jędrzejak – dziennikarz, prezenter pogody TVN, Dzień dobry TVN i TVN 24. Każdego roku wraz z ekipą telewizyjną przejeżdża tysiące kilometrów i odwiedza setki miejsc, aby doradzać telewidzom, gdzie warto jechać i co warto zobaczyć.

* Oliwia Papatanasis – autorka bloga the-ollie.com. Kształciła się na filologa i dziennikarza, zajmuje promocją kultury. Wyrusza w świat, kiedy tylko może, a w wolnych chwilach dzieli się swoimi pasjami online. Pisze o podróżach, ale przede wszystkim fotografuje.

* Szymon Radzimierski – dziesięciolatek, który odwiedził już ponad 20 krajów i napisał książkę (Dziennik łowcy przygód. Extremalne Borneo). Prowadzi bloga planetakiwi.pl, gdzie opisuje przygody z dalekich podróży.

* Miłka Raulin – z wykształcenia i zawodu magister inżynier trakcji elektrycznej. Z zamiłowania podróżniczka, miłośniczka wspinaczki wysokogórskiej, szybownictwa, motocrossu. W 2011 rozpoczęła projekt „Siła Marzeń – Korona Ziemi”. Do tej pory udało jej się zdobyć 8 z 9 szczytów Korony Ziemi w wersji Reinholda Messnera. Do ukończenia projektu pozostał jedynie Everest, którego zdobycie planuje w 2018 roku.

* Krzysztof Starnawski Expedition – Człowiek Roku National Geographic Polska. Speleolog, ratownik TOPR, ale przede wszystkim światowej klasy specjalista od nurkowania jaskiniowego oraz nurkowania pod lodem. Uczestnik ekspedycji, która w 2016 roku odkryła najgłębszą podwodną jaskinię (404 m głębokości, Hranická propast), rekordzista świata w nurkowaniu na obiegu zamkniętym (283 m, Egipt).

* Aleksandra Świstow – dziennikarka, socjolożka, miłośniczka podróży i autorka bloga pojechana.pl. Zwiedzanie świata i prowadzenie bloga stały się jej sposobem na życie. Fotografuje, pilotuje wycieczki, pisze artykuły, wydała książkę (Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin)

– prawdziwy wulkan energii!

* Mateusz Waligóra – dziennikarz Travelera, współtwórca bloga nakrańcach.pl, niezmordowany podróżnik. Gdy tylko zakończy jedną wyprawę, przygotowuje się do kolejnej. W ramach projektu Na krańcach świata w dwa lata przejechał na rowerze 16 000 km. Trasa wiodła przez Brazylię, Urugwaj, Argentynę, Chile, Boliwię, Peru, Ekwador i Kolumbię. Aktualnie koncentruje się na realizacji nowego projektu o nazwie Before It is Gone. Zakłada on serię wypraw w miejsca, które – wskutek zmian klimatu i rozwoju cywilizacji – ulegają nieodwracalnym zmianom.

* Krzysztof Wielicki – wspinacz, taternik, alpinista i himalaista. Człowiek gór. Wspólnie z Leszkiem Cichym jako pierwsi dokonali zimowego wejścia na Mount Everest. Jest też pierwszym zimowym zdobywcą 8 tysięczników Kanczendzongi i Lhotse.

* Ewa Chojnowska – autorka bloga Szpilki w plecaku, na łamach którego opisuje wspomnienia z dalekich podróży, niezwykłych ludzi pochodzących z odległych zakątków świata oraz przyrodę. Kiedyś mieszkała w Chinach, jednak najlepiej czuje się w Afryce Równikowej w otoczeniu dzikiej natury.

W ramach strefy LifeTube na małej scenie zagoszczą znani i lubiani Youtuberzy, m.in.: Łukasz Jakóbiak, Łowcy Przygód, SoKayka, Urbex History, Karol Paciorek, Adbuster, Elfik TV, Ziemniak, Madzionka, Kamil in Travel. Osoby, których kanały na YouTube śledzą tysiące widzów, tym razem będzie można spotkać na żywo oraz wysłuchać ich prelekcji.

Comments

comments

49
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...