Zaczytana Galeria Kazimierz z Maciejem Stuhrem

Informacja Prasowa - 17.07.2019
208

Zaczytana Galeria Kazimierz z Maciejem Stuhrem

Galeria Kazimierz od lat wspiera ogólnopolską akcję Fundacji Zaczytani.org, dzięki której powstało już ponad 750 bibliotek na oddziałach szpitalnych. Tym razem mieszkańcy Krakowa i turyści będą świadkami wyjątkowego wydarzenia. 19 lipca na placu przed Galerią stanie Zaczytana Ławka inspirowana twórczością Jana Brzechwy. W jej odsłonięciu wezmą udział m.in. Katarzyna Błażejewska-Stuhr oraz Maciej Stuhr, który przeczyta wybrane dzieła literackie wszystkim dzieciom i dorosłym.

Według danych Biblioteki Narodowej, zaledwie 37 procent Polaków przeczytało w ubiegłym roku minimum jedną książkę. Pozostałą grupę do sięgnięcia po różnego typu wydawnictwa literackie mają zachęcić Zaczytane Ławki.Każda z nich swym kształtem nawiązuje do otwartej książki i jest specjalnie ozdobiona przez jednego z cenionych współczesnych artystów. Inspiracją grafik i obrazów są dzieła wybitnych pisarzy. Wszystkie ławki mają też swoich wyjątkowych ambasadorów. Są to zarówno aktorzy, jak i ludzie szeroko pojętej kultury.

W najbliższy piątek, 19 lipca o godz. 11 na placu przy Galerii Kazimierz nastąpi prezentacja nowej Zaczytanej Ławki, którą zaprojektowała ilustratorka Kinga Kulawiecka. Artystka zdecydowała się ozdobić ją motywem kojarzącym się jej z wierszem pt. „Na straganie” autorstwa Jana Brzechwy. Projekt ławki, której ambasadorką została Katarzyna Błażejewska-Stuhr, ma w humorystyczny sposób promować zdrowy tryb życia i życzliwość dla drugiego człowieka. Podziwiając nowy element infrastruktury przed Galerią, każdy będzie mógł przypomnieć sobie beztroski czas dzieciństwa i jednocześnie zastanowić się nad tym, jak obecnie dba o siebie i swoich bliskich.

Uroczystości odsłonięcia ławki towarzyszyć będzie szereg atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jeden z najpopularniejszych aktorów w kraju – Maciej Stuhr, zabierze wszystkich zgromadzonych do świata fantazji podczas wspólnego czytania bajek, wśród których nie zabraknie twórczości Jana Brzechwy. Z kolei Katarzyna Błażejewska-Stuhr – dietetyk i autorka książek poświęconych zdrowemu odżywianiu, poprowadzi kreatywne warsztaty z przyrządzania smacznych posiłków dla całej rodziny.  

To jednak nie koniec atrakcji. W pobliżu sceny powstanie także mini przedszkole, w którym dzieci będą mogły bawić się, malować wspólnie ogromny obraz na płótnie i brać udział w grach edukacyjnych. Natomiast ich rodzice i opiekunowie będą mieli okazję odpocząć w strefie relaksu, w której znajdzie się Zaczytana Półka pełna książek.

Na podziwianie ławki goście Galerii Kazimierz będą mieli czas do końca lipca, bowiem później wyruszy ona w dalszą podróż związaną z promocją czytelnictwa w Polsce.

Comments

comments

208
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...