Zachęta i www.odpalprojekt.pl zbierają pieniądze na zakup dzieł sztuki

Jerzy Ciszewski - 16.05.2016
257

Chcesz sfinansować zakup dzieła sztuki do kolekcji narodowej? A może samodzielnie kupić pracę do zbiorów Zachęty?

Zachęta zbiera pieniądze na zakup dzieł sztuki, które mają zasilić zbiory tej placówki kultury. Wykorzystuje do tego platformę crowdfundingową  odpalprojekt.pl . Oczywistym jest dla każdego, że polska kultura jest fundamentalnie niedoinwestowana. Dotyczy to praktycznie wszystkich dziedzin sztuki; z muzeami wystawiającymi malarstwo, rzeźbę, instalacje … na czele. W porównaniu do muzeów z innych krajów – oferta programowa jest niezwykle uboga  … jako kraj posiadamy stosunkowo mało, znaczących dzieł sztuki. Dlatego też powinniśmy wszyscy pomagać Zachęcie i tego typu przedsięwzięciom. To w naszym wspólnym interesie.

 *     *     *     *     *

W czasie drugiej wojny światowej najeźdźcy skradli i wywieźli za granicę setki tysięcy dzieł. (około pół miliona)  Później Polska zajmowała się odbudową kraju ze zgliszczy; wprowadzaniem nowego, socjalistycznego ładu społecznego; po 1989 roku (pierwsze wolne wybory do sejmu) i odzyskaniu wolności społeczeństwo powtórnie „rzuciło” się do projektowania i organizowania nowego porządku; również – zajmowaniu się  swoimi sprawami.  Zatem na dobrą sprawę w ostatnich kilkudziesięciu latach nie było czasu ani prawdziwego zapotrzebowania na sztukę; ona sama z siebie tworzyła się gdzieś z boku.

Bez znaczącego wsparcia Państwa czy też instytucjonalnych lub prywatnych mecenasów. Artyści byli pozostawieni ze swoimi sprawami sami sobie; najczęściej w biedzie i braku szacunku oraz prawdziwego  zapotrzebowania na ich prace/pracę. Oczywiście nie ma co porównywać się do USA ale tam każda uczelnia wyższa ma ambicje aby posiadać swoją kolekcję sztuki … choćby nowoczesnej; poszczególne amerykańskie miasta również. Oznacza to, że na wszystkie targi sztuki, aukcje i tego typu wydarzenia, zjeżdżają się pełnomocnicy tych instytucji posiadający, wielomilionowe budżety do spożytkowania; kupują sztukę aby wyposażać swoje placówki. Kupują i płacą.

Może coś przegapiłem ale nie słyszałem by jakakolwiek polska uczelnia miała taką kolekcję … mało tego – by planowała mieć. Warszawa nie doczekała się jeszcze Muzeum Sztuki Nowoczesnej – więc na dobrą sprawę nie byłoby gdzie wieszać obrazów, stawiać rzeźb oraz instalować instalacji.

Oczywiście to co piszę jest bardzo dużym uogólnieniem, a może nawet bardzo głęboko przerysowaną złośliwością na polską artystyczną rzeczywistość … Działają przecież różne placówki muzea i placówki kultury. Artyści tworzą Uczelnie artystyczne kształcą kolejne pokolenia … (po części frustratów) Funkcjonuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa narodowego ze swoim budżetem.

Jest oczywiście bardzo wiele osób fizycznych, fundacji, stowarzyszeń, firm, które starają się wspierać sztukę jak tylko mogą; tą starą i tą nowoczesną. Jest kilku znaczących kolekcjonerów od Pan Grażyny Kulczyk poczynając

– za przykład weźmy jedną z ostatnich informacji o aplikacji ArtSherlock służącej do tego by tropić skradzione dzieła sztuki. Automatycznie rozpoznaje skradzione dzieła sztuki; a jest autorskim dziełem  Fundacji Communi Hereditate, zrealizowanym we współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a sfinansowanym przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy. Jak pytają i odpowiadają klasycy – Można ? Można !

Inni ludzie kultury również nie poddają się i „walczą” z przeciwnościami. Warszawska Zachęta zwraca się do nas o wsparcie finansowe niezbędne aby dokonywać zakupów różnych dzieł sztuki, które ewidentnie powinny znaleźć się w zasobach naszego Państwa. I robi to w nowoczesny i transparentny sposób – zerknijmy zatem …

   *     *     *     *     *

Chcesz sfinansować zakup dzieła sztuki do kolekcji narodowej? A może samodzielnie kupić pracę do zbiorów Zachęty? Teraz masz niepowtarzalną okazję. Cała Polska buduje naszą kolekcję! Zrób to i TY!

Jako instytucja zdecydowaliśmy się na tę akcję, bo uważamy, że nasza kolekcja potrzebuje zarówno Ciebie jako fundatora, jak i Ty potrzebujesz naszej kolekcji.  Osiem fantastycznych prac. Ważne nazwiska.  Wielkie korzyści. I pierwsza taka akcja.  Nie może Cię zabraknąć!

Zasil grono fundatorów!

Pytania i odpowiedzi

  1. Kto?
    Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki i Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych
  2. Ile?
    120 tys. na zakup dzieł sztuki do kolekcji Zachęty
  3. Na co?
    Na dzieła Adama Rzepeckiego, Moniki Zawadzki, Wojciecha Gilewicza, Karola Radziszewskiego  oraz Anny Jermolaewej
  4. Dlaczego?
    Nasza kolekcja to ponad 3500 prac wykonanych w różnych technikach. Zachęta jest spadkobierczynią Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych (TZSP), jak i Centralnego Biura Wystaw Artystycznych (CBWA), a historia jej zbiorów ilustruje ciekawe dzieje instytucji. Kolekcja zmieniała się, ewoluowała, dzięki  temu jest niezwykle różnorodna. Znajdują się w niej prace klasyków sztuki XX w. m.in.: Tadeusza Kantora, Edwarda Krasińskiego, Erny Rosenstein, Henryka Stażewskiego, Aliny Szapocznikow, a także światowej sławy współczesnych artystów polskich: Mirosława Bałki, Katarzyny Kozyry, Zbigniewa Libery, Wilhelma Sasnala oraz wielu innych artystów. Od czasu, kiedy Zachęta stała się samodzielną galerią sztuki współczesnej, kontynuujemy ponad 100-letnią tradycję tworzenia kolekcji i budujemy zbiory w oparciu o nasz program wystaw.
  5. Dla kogo?
    Jesteśmy galerią, więc pokazujemy tylko wystawy czasowe i nie mamy stałej ekspozycji prac z kolekcji. Ale nie kupujemy jej do magazynu!  Wypożyczamy nasze prace na wystawy do wielu instytucji w Polsce i za granicą (teraz są m.in. w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku). Staramy się systematycznie organizować wystawy z kolekcji i w Zachęcie, i poza nią — pokazywaliśmy je nawet na lotnisku. Prace z kolekcji są bardzo ważną częścią naszego programu edukacyjnego dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz dla osób z niepełnosprawnością sensoryczną. Dzięki nim powstają warsztaty, szkolenia, filmy i gry, którymi potem dzielimy się bez żadnych ograniczeń i bezpłatnie.
  6. Gdzie?
    Przyjęliśmy zasadę, że to co kupujemy za publiczne pieniądze jest publiczną własnością. Dlatego wszystkie prace udostępniamy na naszej stronie internetowej, a większość reprodukcji oraz filmów z kolekcji jest na licencjach Creative Commons. Dzięki temu użytkownicy mogą je pobierać i swobodnie wykorzystywać.

Zrzut ekranu 2016-05-15 o 10.34.14

 

 

Comments

comments

257
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...