Jakie marki stworzyli brytyjczycy? Co podbiło nasze serca?
Brexit to najgorętsze słowo tego tygodnia, nie mamy wątpliwości. Wyszukujemy w Google nie tylko skutki tego zjawiska, ale i drążymy temat Wielkiej Brytanii. Za co kochamy Brytyjczyków? Jakie marki stworzyli? Co podbiło nasze serca?
Słynna krata
Burberry i ich słynna krata są niewątpliwym symbolem brytyjskiego świata high fashion. Marka powstała w II połowie XIX wieku, a jej twórcą był Thomas Burberry, od nazwiska którego mamy nazwę. O prestiżu produktów Burberry świadczy nie tylko ich cena, ale również to, że brand wzbudził zainteresowanie rodziny królewskiej. Nie jest również tajemnicą, że Burberry to jedna z najczęściej podrabianych marek na świecie. To nie jest jedyna słynna brytyjska marka modowa. Obok Burberry możemy wymienić takie brandy jak: Jimmy Choo, Hunter, Reebok czy Henri Lloyd (wiedzieliście, że sam Henri Lloyd pochodzi z Brodnicy?). Pisaliśmy już o jednym z cudownych spotów Burberry. Jeśli jesteście ciekawi, zapraszamy tutaj.
Dobry alkohol
Brytyjczycy za kołnierz nie wylewają, ale potrafią z tego zrobić interes. Mówią ponoć, że rozpijanie narodu jest częścią manipulacji, ale co z tego, jeśli świat jest po kilku łykach piękniejszy? Brytyjski koncern Diageo jest jednym z największych producentów mocnych alkoholi na świecie. Szklaneczka szkockiej po wyczerpującym dniu? To sprawka Diageo. Jeśli od mocniejszych trunków wolicie piwo, na pewno znacie też Fuller’s London Porter, które swoją głębią rozniesie kubki smakowe nawet największych sceptyków.
Tesco
A teraz zejdźmy na ziemię. Prawdopodobnie każdy z nas był choć raz w Tesco na wielkich, spożywczych zakupach. Duża część osób nawet nie wie, skąd słynny supermarket się wywodzi. To trochę tak, jak myślenie o tym, że Biedronka jest polska. U nas punktów Tesco jest ponad 400, a pracowników zatrudniamy około 30 tysięcy. Na całym świecie w Tesco pracuje aż 480 tysięcy ludzi w 11 krajach. Można więc śmiało powiedzieć, że Brytyjczycy wiedzą, jak robić biznes.
Unilever
Kiedy spojrzymy na przeciętny polski dom (i nie tylko) , pewnie za produkcję większości kosmetyków, artykułów spożywczych i środków czystości odpowiada właśnie Unilever. I choć można powiedzieć, że właściwie jest to holendersko-brytyjska firma, to proces tworzenia kosmetyków (a w zasadzie początkowo mydła) powstawał w Anglii. Dopiero w 1930 roku w wyniku fuzji dwóch firm: Margarine Unie i Lever Brothers powstał koncern Unilever. W portfolio znajdują się między innymi takie marki jak: Dove, Knorr, Lipton czy Signal. Wszystkich jest jednak aż ponad 400! Za to kochamy Brytyjczyków!
Samochody
Niestety nie posiadam prawa jazdy, więc nie wiem, czy samochody produkowane przez Brytyjczyków są dobre. Jako kobieta jednak uważam, że całkiem dobrze idzie mi rozpoznawanie marek, modeli i ocenianie, czy dany samochód jest wystarczająco ekskluzywny. Wiem jedno – brytyjskie samochody spełniają to kryterium. Aston Martin czy Jaguar są marzeniami wielu maniaków samochodowych. Co ich tak przyciąga? Szybkość, design, tradycja? A może wszystkie trzy czynniki? Na razie Polacy kupują używane, często niemieckie samochody. W tym momencie więc Jaguary możemy podziwiać tylko w salonach lub w internecie.
Oczywiście marek, symboli, postaci związanych z Wielką Brytanią jest mnóstwo. Jakie Wy pokochaliście?