Wystawa fotograficzna, która otwiera oczy. Polski artysta uwiecznił prawdziwą twarz Iranu

Informacja Prasowa - 05.08.2019
259

Wystawa fotograficzna, która otwiera oczy. Polski artysta uwiecznił prawdziwą twarz Iranu

O to „Zamknięte”, czyli wystawa fotograficzna, dzięki której przeniesiesz się do Iranu i zobaczysz prawdziwe życie tego kraju, mieszkańcom ogólnie pojętego Zachodu kojarzącego się głównie z amerykańską listą państw „osi zła”.

W to miejsce jedzie się dla siebie. Cel mam ze sobą. Sprawdzam, gdzie się odnajdę, gdzie spotkam ludzi, kiedy zaczną mówić, kiedy poczuję – mówi Patryk Bułhak, warszawski fotograf i podróżnik z rocznika 1977.

Wystawa, którą od 2 sierpnia do 15 września br. można odwiedzać w Leica 6×7 Gallery Warszawa, jest efektem pewnej wyprawy, odbytej przez niego w roku 2015.

Bułhak postanowił wówczas poznać państwo, które choć jest dostępne dla Europejczyków, to dla zdecydowanej większości własnych obywateli jest tworem zamkniętym.

My wjeżdżamy i wyjeżdżamy. Oni nie. Są otwarci, ciekawi, ale nie dostają paszportów i mogą poruszać się tylko w granicach, które ktoś wyznaczył. No i w wyobraźni, i w tym, co przywiozą ze sobą „ci z zewnątrz”, w opowieściach, w spojrzeniach. Trochę tak jak kiedyś u nas – mówi człowiek, który z aparatem w ręku postanowił poznać życie zwykłych ludzi.

Oto kobiety z muzułmańskiego, zamieszkującego wyspę Hormoz, ludu Bandari – noszące tajemnicze maski, zwane boregheh… Oto pasterze, prowadzących surowe życie w górach Zagros… Oto efekty spotkań z mieszkańcami Teheranu i nowymi znajomymi, których poznał podczas domówki w Isfahanie, czyli jedynymi Irańczykami, z którymi mógł porozumiewać się po angielsku.

Cała reszta to komunikacja przy pomocy gestów i… oczu.
To w nie trzeba spoglądać jak najwięcej, tak, żeby zobaczyć. I żeby wiedzieli, że jestem ciekawy, tak ludzko ciekawy, że nie zrobię im krzywdy. Nie ma lepszego języka, tak uniwersalnego. Staram się też patrzeć w oczy naturze, ona mówi wiele o miejscu, w którym jestem – klaruje artysta, zachęcając, abyś i ty użył swych oczu do uważnego przyjrzenia się fotografiom, które być może pomogą zrozumieć, czym są irańską codzienność.

fot.: Patryk Bułhak

źródło: https://bliss.natemat.pl/280367,iran-prawdziwy-wystawa-fotografii-patryka-bulhaka-w-leica-6-7-gallery?_ga=2.200315950.1413875904.1564562706-632154170.1560548559

http://warsaw.leica-gallery.pl/wystawa-patryk-bulhak-zamkniete/

 

 

 

Comments

comments

259
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...