Wyrzucasz soczewki kontaktowe do toalety? Możesz znaleźć je w swoim jedzeniu

Informacja Prasowa - 18.04.2019
299

Wyrzucasz soczewki kontaktowe do toalety? Możesz znaleźć je w swoim jedzeniu

Wyrzucasz soczewki kontaktowe do toalety? Możesz znaleźć je w swoim jedzeniu

Rocznie do Bałtyku trafia 1,5 tony soczewek kontaktowych. Wszystko za sprawą Polaków, którzy wyrzucają zużyte soczewki do umywalki lub toalety, często robiąc to zupełnie nieświadomie. Rusza akcja Otwórz Oczy Na Naturę, która ma zwrócić uwagę na zły sposób pozbywania się soczewek i ograniczyć zanieczyszczanie środowiska.

Chodzi o to, aby nie wyrzucać soczewek kontaktowych do kanalizacji – tłumaczy Jacek Szkólski, pomysłodawca akcji. – To najgorszy sposób na pozbycie się zużytych soczewek. Po spłukaniu dostają się do oczyszczalni ścieków, potem do rzek i mórz. Stamtąd mogą już łatwo trafić do łańcucha pokarmowego ryb i owoców morza, a finalnie wylądować na naszych stołach i w naszym organizmie – mówi Szkólski.

LINK DO SPOTU AKCJI: HTTPS://WWW.YOUTUBE.COM/WATCH?V=F-_KPQBY1UG

Spłukać i po problemie? Niekoniecznie

30% Polaków przyznaje, że po zdjęciu soczewek kontaktowych z oka, wyrzuca je do umywalki lub toalety – wynika z badania sieci salonów optycznych Twoje Soczewki. Naukowcy z Arizona State University prześledzili losy soczewki, która ginie w odpływie. Po tym, jak tam trafia, wcale nie znika z powierzchni ziemi. Małe zamienniki okularów z rur ściekowych wpadają do oczyszczalni ścieków. Tam poddawane są oczyszczaniu, ale w procesie filtracji nie zawsze udaje się je wychwycić. Jak tłumaczy Adam Gołębiewski, ekspert z Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”, nawet gęste kraty, które mają zatrzymać zanieczyszczenia, nie są w stanie oddzielić tak drobnych kawałków soczewek. Ostatecznie ich fragmenty trafiają do morza. W samym Bałtyku rocznie ląduje 1,5 tony zużytych przez Polaków soczewek kontaktowych.

– Nie chcemy, aby ludzie zrezygnowali z używania soczewek kontaktowych. Wiemy, że odpowiednio używane są bezpieczne dla oka, pomagają lepiej widzieć i ułatwiają życie. Jest wiele sytuacji, w których soczewki są dużo wygodniejsze niż okulary korekcyjne, np. uprawianie sportu czy zabawa z dziećmi. Jednak ich rosnąca popularność wśród Polaków sprawia, że ludzie, często nieświadomie, zatruwają środowisko, wyrzucając zużyte soczewki kontaktowe do umywalki lub toalety – tłumaczy Laura Wanzel, optometrysta z Twoje Soczewki.

Wielka siła małych kroków

Akcja Otwórz Oczy Na Naturę nie ma jedynie zwracać uwagi na problem zużytych soczewek kontaktowych trafiających z polskich domów do Bałtyku. Organizatorzy akcji chcą zmienić złe nawyki Polaków i nakłonić soczewkowiczów, aby znaleźli bezpieczniejsze dla natury miejsce na zużyte soczewki. Co zatem z nimi zrobić? W ramach akcji, w salonach optycznych Twoje Soczewki w całej Polsce pojawiły się tekturowe pojemniki, do których można wyrzucić zużyte soczewki. Wcześniej wystarczy je odkładać do specjalnego woreczka lub pustego pojemnika po soczewkach.

– Robiąc nawet tak niewielki krok możemy przyczynić się do poprawy warunków ekologicznych na naszej planecie. Zewsząd słyszymy, że miliardy ton śmieci zalewają świat. Dlatego chcemy, aby użytkownicy soczewek świadomie korzystali z produktu i jednocześnie wiedzieli, jak mogą dołożyć swoją małą „cegiełkę” do poprawy środowiska naturalnego. To przecież od nas zależy, jaką naturę zostawimy naszym dzieciom i wnukom. Warto zastanowić się dwa razy, zanim spłuczemy soczewkę w umywalce lub toalecie – dodaje Jacek Szkólski.

Otwórz Oczy Na Naturę to bezpłatny program zarządzania zużytymi soczewkami kontaktowymi dla użytkowników wszystkich marek soczewek. Jego organizatorem jest sieć salonów optycznych Twoje Soczewki (www.twojesoczewki.com). Do akcji społecznej przyłączyła się aktorka Julia Kamińska, która wspiera inicjatywę także na swoim profilu na Instagramie.

 Pod specjalnym hasztagiem #OtworzOczyNaNature można zobaczyć, jak inni angażują się w akcję. Powstała też specjalna nakładka na zdjęcie profilowe na Facebooku z hasłem akcji. Więcej szczegółów na www.otworzoczy.com.

 

Comments

comments

299
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...