Wyjątkowy mural z „Kobietami Wolności” w ramach akcji „Wysokich Obcasów”

Informacja Prasowa - 05.06.2019
12

Wyjątkowy mural z „Kobietami Wolności" w ramach akcji „Wysokich Obcasów"

W Gdańsku, na przystanku PKM Strzyża powstaje ścienne malowidło z wizerunkiem kobiet, które były zaangażowane w działalność opozycyjną w okresie PRL i walczyły o wolną Polskę. Niezwykły mural zostanie stworzony w ramach akcji „Wysokich Obcasów” pt. „Kobiety na mury”.

Wyjątkowe malowidło ścienne w Gdańsku przedstawi nie jedną, a wiele bohaterek wolnej Polski, które zmieniły bieg naszej historii i udowodniły, że „Solidarność” również była kobietą. Autorkami koncepcji są Anna Eichler z RedSheels – pierwszej w Polsce kobiecej agencji muralowej oraz Sabina Twardowska. Pomysłodawcami projektu są Pomorska Kolej Metropolitalna i Samorząd Województwa Pomorskiego. Powstanie on z okazji „Roku Wolności i Solidarności” ogłoszonego przez pomorski sejmik w związku z przypadającą w tym roku 30. rocznicą częściowo wolnych wyborów w Polsce 4 czerwca 1989 roku.

Prace nad muralem zainaugurowane zostały pod koniec maja br. na przystanku PKM Strzyża przy ul. Wita Stwosza w Gdańsku. Na jego czterech podporach znaleźć będzie można wizerunki „Kobiet Wolności”, tworzące jeden spójny projekt – Anny Walentynowicz, Joanny Dudy-Gwiazdy, Henryki Krzywonos, Ludwiki Wujec, Oli Krzyżanowskiej, Ewy Milewicz, Heleny Łuczywo, Jadwigi Staniszkis, Zofii Kruszyńskiej i wielu innych. Za wykonanie malowidła odpowiada agencja RedSheels.

Ogólnopolska akcja magazynu „Wysokie Obcasy” pt. „Kobiety na mury” to niezwykły szlak murali portretujących kobiety, które zmieniły historię swojego regionu, Polski, a nawet świata. Redakcje pragną w ten sposób pokazać, że każdy region Polski ma swoją „Kobietę na murze” i zachęcić turystów z całego świata, by poznali Polskę przez pryzmat inspirujących kobiet oraz odkryli piękno regionów, z którymi były związane. Motywem przewodnim jest hasło „Wysokich Obcasów” – „Kobiety wiedzą, co robią”, które można znaleźć wszystkich malowidłach.

Niezwykłe prace pojawiają się w różnych miastach Polski, z którymi ich bohaterki były związane. W zeszłym roku powstały murale w Katowicach – z podobizną Jolanty Wadowskiej-Król, we Wrocławiu – z wizerunkiem Wandy Rutkiewicz oraz w Warszawie – z podobizną Kory. W tym roku stworzono już dwa malowidła w Rybniku – z wizerunkiem Lidii Grychtołównej oraz Anny Kozub.

Więcej informacji można znaleźć na Wysokieobcasy.pl/kobietynamury.

Comments

comments

12
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...