Wspólnie posadźmy milion kwiatów dla pszczół! Rusza 9. edycja programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”

Informacja Prasowa - 24.04.2019
93

Wspólnie posadźmy milion kwiatów dla pszczół! Rusza 9. edycja programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”

Wspólnie posadźmy milion kwiatów dla pszczół! Rusza 9. edycja programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”

 Brak pożywienia – nektaru i pyłku znajdującego się w kwiatach roślin zielnych, krzewów i drzew – stanowi jedno z największych zagrożeń dla pszczół. Tymczasem każdy z nas może pomóc tym wyjątkowym owadom. Wystarczy na balkonie lub w ogrodzie posadzić kwiaty bogate w nektar i pyłek, włączając się tym samym do ogólnopolskiego programu, którego celem jest zasadzenie miliona kwiatów dla pszczół.

 Do sadzenia kwiatów organizatorzy zapraszają samorządy, stowarzyszenia, firmy, a także osoby prywatne. Aby włączyć się w realizację celu wystarczy zgłosić posadzone kwiaty na stronie programu www.pomagamypszczolom.pl.

W Polsce żyje około 470 gatunków pszczół. Poza pszczołą miodną są to także gatunki wolnożyjące, takie jak trzmiele, murarki, lepiarki, pszczolinki czy obrostki. Pszczoły te zapylają rośliny z często większą efektywnością niż pszczoła miodna, a mieszkają tuż obok nas – w norkach w ziemi, zagłębieniach murów, słomianych strzechach czy dzikich zakątkach parków. I potrzebują pożywienia.

Takie małe, a takie ważne

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami naukowymi, liczebność owadów maleje na całym świecie. Zagrożone są również pszczoły, a jedną z głównych przyczyn tego stanu jest brak odpowiedniego dla nich pożywienia. Spadek liczebności owadów zapylających jest niebezpieczny dla rodzimej przyrody,  naszej gospodarki, ale także każdego z nas. Od zapylania przez pszczoły zależy produkcja 1/3 żywności, w tym wiele odmian owoców oraz ponad 4000 odmian warzyw.

 Bądźmy gościnni dla pszczół

W ramach startującej właśnie 9. edycji programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” tradycyjna polska gościnność ma szansę objawić się w zupełnie nowej odsłonie. Każdy z nas, sadząc kwiaty przyjazne pszczołom, może ugościć pszczoły u siebie w ogródku, na balkonie czy tarasie i odwdzięczyć się za owoce i warzywa, które mamy dzięki nim. Celem projektu jest posadzenie miliona roślin przyjaznych pszczołom – kwiatów, krzewów i drzew, w ciągu najbliższych trzech lat.

 Gdy 9 lat temu uruchamialiśmy program, nasze działania koncentrowały się na edukowaniu o roli pszczół i licznych zagrożeniach dla ich przetrwania. Od czterech lat angażujemy do konkretnych działań i chcemy wywołać u każdego poczucie sprawczości – mówi Beata Klassek, koordynator programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. – Posadzenie miliona roślin przyjaznych pszczołom to ambitny cel, ale wierzymy, że wspólnie uda nam się go osiągnąć. Wystarczy zacząć od posadzenia kwiatów na balkonie lub w ogrodzie, a potem namówić do tego przyjaciela, sąsiada, zakład pracy czy gminę. Każdy z nas może wpłynąć na poprawę warunków życia pszczół – dodaje.

Przyjemne z pożytecznym

Do sadzenia organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników kwiecistych balkonów i ogrodów, a także gospodarzy terenów zieleni – samorządy, firmy czy różnego rodzaju wspólnoty.

Rozpoczyna się pora sadzenia roślin. Wybierając je, zdecydujmy się na takie, które staną się „kwietną stołówką”. Kwiatów przyjaznych dla pszczół jest wiele i każdy znajdzie gatunki odpowiednie do jakości gleby, stopnia nasłonecznienia czy dostępności wody. Takie rośliny posiadają wyjątkowo barwne i pachnące kwiaty, kwitnące długo i obficie. Przemyślany wybór sprawi, że będą kwitły w różnych porach roku, a pszczoły znajdą u nas źródło pożywienia przez długi czas – mówi Katarzyna Dytrych, przyrodniczka, ekspertka merytoryczna programu.

Listę roślin przyjaznych pszczołom można znaleźć na www.pomagamypszczolom.pl/baza-wiedzy.

 Inspirujemy do sadzenia

„Z Kujawskim pomagamy pszczołom” to najdłużej trwający i największy w Polsce program odpowiedzialności społecznej działający na rzecz pszczół, który przyniósł znaczące efekty w zakresie edukowania o roli zapylaczy w ekosystemie. Zainicjował także szereg działań osób prywatnych, samorządów, społeczności lokalnych i organizacji pozarządowych, wpływających na poprawę dostępności wartościowego pożywienia dla pszczół. W ostatnich dwóch latach działania na rzecz pszczół podjęło blisko 250 samorządów, uzyskując tytuł Gminy Przyjaznej Pszczołom, a zaangażowanie organizatorów programu, partnerów oraz osób indywidualnych zaowocowało powstaniem 70 tysięcy Miejsc Przyjaznych Pszczołom w całej Polsce.

 Cel programu – poza pomaganiem zapylaczom – ma także aspekt estetyczny. Sadzenie kwiatów przyjaznych pszczołom oznacza tworzenie tysięcy pięknych i kolorowych miejsc w całej Polsce, bo przecież lubiane przez pszczoły rośliny są z reguły wielobarwne i pachnące.

Każdy, kto posadzi kwiaty dla pszczół, może to zgłosić na stronie www.pomagamypszczolom.pl
i dołączyć do grona osób, które działają na rzecz tych wyjątkowych owadów. Na stronie znajdują się także szczegółowe informacje o programie, roślinach przyjaznych pszczołom oraz poradniki, jak je sadzić i pielęgnować.

* * *

 O programie „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”

Program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” jest organizowany od 9 lat przez ZT „Kruszwica” S.A. Jego celem jest budowanie świadomości na temat roli pszczół w przyrodzie oraz aktywizowanie do realnych działań służących poprawie jakości ich życia.

W ramach programu w całej Polsce powstało m.in. 70 tysięcy Miejsc Przyjaznych Pszczołom, a w ciągu ostatnich dwóch lat prawie 250 samorządów podpisało Manifest Gminy Przyjaznej Pszczołom. Ponadto zainicjowano program edukacyjny Akademia Przyjaciół Pszczół, w którym tylko w ostatnich dwóch edycjach udział wzięło ponad 5000 uczniów, realizując niemal 30 tysięcy zadań przyrodniczych. Dzięki programowi co roku, 8 sierpnia, odbywa się Wielki Dzień Pszczół, który na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych świąt dotyczących ekologii obchodzonych w Polsce.

Tegoroczna, 9. edycja programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” rozpoczyna realizację trzyletniego celu, jakim jest posadzenie miliona kwiatów przyjaznych pszczołom. Więcej informacji na www.pomagamypszczolom.pl.

Comments

comments

93
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...