
Wspólnie posadźmy milion kwiatów dla pszczół! Rusza 9. edycja programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”
Informacja Prasowa - 24.04.2019Wspólnie posadźmy milion kwiatów dla pszczół! Rusza 9. edycja programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”
Wspólnie posadźmy milion kwiatów dla pszczół! Rusza 9. edycja programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”
Brak pożywienia – nektaru i pyłku znajdującego się w kwiatach roślin zielnych, krzewów i drzew – stanowi jedno z największych zagrożeń dla pszczół. Tymczasem każdy z nas może pomóc tym wyjątkowym owadom. Wystarczy na balkonie lub w ogrodzie posadzić kwiaty bogate w nektar i pyłek, włączając się tym samym do ogólnopolskiego programu, którego celem jest zasadzenie miliona kwiatów dla pszczół.
Do sadzenia kwiatów organizatorzy zapraszają samorządy, stowarzyszenia, firmy, a także osoby prywatne. Aby włączyć się w realizację celu wystarczy zgłosić posadzone kwiaty na stronie programu www.pomagamypszczolom.pl.
W Polsce żyje około 470 gatunków pszczół. Poza pszczołą miodną są to także gatunki wolnożyjące, takie jak trzmiele, murarki, lepiarki, pszczolinki czy obrostki. Pszczoły te zapylają rośliny z często większą efektywnością niż pszczoła miodna, a mieszkają tuż obok nas – w norkach w ziemi, zagłębieniach murów, słomianych strzechach czy dzikich zakątkach parków. I potrzebują pożywienia.
Takie małe, a takie ważne
Zgodnie z najnowszymi doniesieniami naukowymi, liczebność owadów maleje na całym świecie. Zagrożone są również pszczoły, a jedną z głównych przyczyn tego stanu jest brak odpowiedniego dla nich pożywienia. Spadek liczebności owadów zapylających jest niebezpieczny dla rodzimej przyrody, naszej gospodarki, ale także każdego z nas. Od zapylania przez pszczoły zależy produkcja 1/3 żywności, w tym wiele odmian owoców oraz ponad 4000 odmian warzyw.
Bądźmy gościnni dla pszczół
W ramach startującej właśnie 9. edycji programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” tradycyjna polska gościnność ma szansę objawić się w zupełnie nowej odsłonie. Każdy z nas, sadząc kwiaty przyjazne pszczołom, może ugościć pszczoły u siebie w ogródku, na balkonie czy tarasie i odwdzięczyć się za owoce i warzywa, które mamy dzięki nim. Celem projektu jest posadzenie miliona roślin przyjaznych pszczołom – kwiatów, krzewów i drzew, w ciągu najbliższych trzech lat.
– Gdy 9 lat temu uruchamialiśmy program, nasze działania koncentrowały się na edukowaniu o roli pszczół i licznych zagrożeniach dla ich przetrwania. Od czterech lat angażujemy do konkretnych działań i chcemy wywołać u każdego poczucie sprawczości – mówi Beata Klassek, koordynator programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. – Posadzenie miliona roślin przyjaznych pszczołom to ambitny cel, ale wierzymy, że wspólnie uda nam się go osiągnąć. Wystarczy zacząć od posadzenia kwiatów na balkonie lub w ogrodzie, a potem namówić do tego przyjaciela, sąsiada, zakład pracy czy gminę. Każdy z nas może wpłynąć na poprawę warunków życia pszczół – dodaje.
Przyjemne z pożytecznym
Do sadzenia organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników kwiecistych balkonów i ogrodów, a także gospodarzy terenów zieleni – samorządy, firmy czy różnego rodzaju wspólnoty.
– Rozpoczyna się pora sadzenia roślin. Wybierając je, zdecydujmy się na takie, które staną się „kwietną stołówką”. Kwiatów przyjaznych dla pszczół jest wiele i każdy znajdzie gatunki odpowiednie do jakości gleby, stopnia nasłonecznienia czy dostępności wody. Takie rośliny posiadają wyjątkowo barwne i pachnące kwiaty, kwitnące długo i obficie. Przemyślany wybór sprawi, że będą kwitły w różnych porach roku, a pszczoły znajdą u nas źródło pożywienia przez długi czas – mówi Katarzyna Dytrych, przyrodniczka, ekspertka merytoryczna programu.
Listę roślin przyjaznych pszczołom można znaleźć na www.pomagamypszczolom.pl/baza-wiedzy.
Inspirujemy do sadzenia
„Z Kujawskim pomagamy pszczołom” to najdłużej trwający i największy w Polsce program odpowiedzialności społecznej działający na rzecz pszczół, który przyniósł znaczące efekty w zakresie edukowania o roli zapylaczy w ekosystemie. Zainicjował także szereg działań osób prywatnych, samorządów, społeczności lokalnych i organizacji pozarządowych, wpływających na poprawę dostępności wartościowego pożywienia dla pszczół. W ostatnich dwóch latach działania na rzecz pszczół podjęło blisko 250 samorządów, uzyskując tytuł Gminy Przyjaznej Pszczołom, a zaangażowanie organizatorów programu, partnerów oraz osób indywidualnych zaowocowało powstaniem 70 tysięcy Miejsc Przyjaznych Pszczołom w całej Polsce.
Cel programu – poza pomaganiem zapylaczom – ma także aspekt estetyczny. Sadzenie kwiatów przyjaznych pszczołom oznacza tworzenie tysięcy pięknych i kolorowych miejsc w całej Polsce, bo przecież lubiane przez pszczoły rośliny są z reguły wielobarwne i pachnące.
Każdy, kto posadzi kwiaty dla pszczół, może to zgłosić na stronie www.pomagamypszczolom.pl
i dołączyć do grona osób, które działają na rzecz tych wyjątkowych owadów. Na stronie znajdują się także szczegółowe informacje o programie, roślinach przyjaznych pszczołom oraz poradniki, jak je sadzić i pielęgnować.
* * *
O programie „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”
Program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” jest organizowany od 9 lat przez ZT „Kruszwica” S.A. Jego celem jest budowanie świadomości na temat roli pszczół w przyrodzie oraz aktywizowanie do realnych działań służących poprawie jakości ich życia.
W ramach programu w całej Polsce powstało m.in. 70 tysięcy Miejsc Przyjaznych Pszczołom, a w ciągu ostatnich dwóch lat prawie 250 samorządów podpisało Manifest Gminy Przyjaznej Pszczołom. Ponadto zainicjowano program edukacyjny Akademia Przyjaciół Pszczół, w którym tylko w ostatnich dwóch edycjach udział wzięło ponad 5000 uczniów, realizując niemal 30 tysięcy zadań przyrodniczych. Dzięki programowi co roku, 8 sierpnia, odbywa się Wielki Dzień Pszczół, który na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych świąt dotyczących ekologii obchodzonych w Polsce.
Tegoroczna, 9. edycja programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” rozpoczyna realizację trzyletniego celu, jakim jest posadzenie miliona kwiatów przyjaznych pszczołom. Więcej informacji na www.pomagamypszczolom.pl.
Comments
