Wspieranie się firm zamiast konkurencji

Redakcja PR - 29.10.2018
4

Rynek IT to współpraca

Jak znaleźć się wśród najlepszych firm IT w Europie Środkowo-Wschodniej? Odpowiedzią jest współpraca z branżą. O tym doskonale wie firma TenderHut, której przychody w ciągu 4 lat urosły o prawie 1500%. Firma znalazła się na 7. pozycji w najnowszym rankingu Deloitte Fast 50 CE jako najlepsza spółka z Polski. Nie byłoby to możliwe bez współpracy z polskim środowiskiem IT. Tu do gry wchodzi SoDA – Software Development Association, mająca na celu rozwijanie współpracy pomiędzy firmami tworzącymi oprogramowanie. To pierwszy tego typu Związek Pracodawców Usług IT w Polsce.

W ramach sieci partnerskiej współdziała ponad 600 przedstawicieli firm IT z całej Polski. Do Związku Pracodawców Usług IT SoDA zapisuje się coraz więcej przedsiębiorstw, a krystalizująca się struktura, daje spore możliwości zarówno większym, jak i mniejszym software house’om.

„Inicjatywy takie jak SoDA pozwalają szybko rozwijać się każdemu, kto otwarcie powie: potrzebuję wsparcia, mam fajny projekt, ale szukam współpracowników. My z takiej pomocy korzystamy, jak i sami jej udzielamy. Dzięki temu TenderHut osiągnął zawrotne tempo rozwoju i przekroczył ponad 2,5 mln złotych przychodu miesięcznie. Nie traktujemy siebie jak konkurencji, wręcz przeciwnie” – tłumaczy Robert Strzelecki – jeden ze współzałożycieli Związku Pracodawców Usług IT oraz Prezes Zarządu Grupy Kapitałowej TenderHut.

Niespotykane podejście

Polski biznes różni się od zachodniego poziomem otwartości – rodzimi przedsiębiorcy są jeszcze dosyć hermetyczni i niechętnie dzielą się wiedzą praktyczną, doświadczeniami czy specjalistami. Jednak są wyjątki, takie jak branża IT, która ideę open-source (swobodny dostęp do oprogramowania dla wszystkich jego użytkowników), przeniosła na kanwę działań biznesowych. Firmy programistyczne częściej współpracują ze sobą niż rywalizują. Rynek potrzeb IT jest tak duży, że ciężko jest mówić o faktycznej konkurencji. Polskie spółki IT, pozyskujące klientów za granicą, rzadko spotykają się jako realni konkurenci przy tym samym projekcie. Klienci oczekują dostępu do najlepszych specjalistów, a taki mogą zapewnić albo bardzo duże podmioty, albo grupa współpracujących ze sobą software house’ów. Na ten wariant różnorodności i wysokiej jakości stawia Związek.

Pozytywne wzorce

„W naszym kraju od lat funkcjonują parki technologiczne, akceleratory czy inkubatory przedsiębiorczości. Wszystkie te instytucje to wartościowe miejsca, jednak ich inicjatorami nie są same społeczności, a raczej instytucje rządowe, samorządowe, czy prywatni inwestorzy. To wpływa na charakter i cele tego typu przedsięwzięć” – mówi Bartosz Majewski, CEO Organizacji oraz krakowskiej spółki Codibly.

Czym zatem różni się SoDA od obecnych rozwiązań mających na celu wspierać przedsiębiorczość?

„SoDA działa w stosunkowo wąskim, jednak niezwykle szybko rozwijającym się sektorze, jakim jest branża IT. Tu najbardziej widać potrzebę wymiany informacji pomiędzy firmami. SoDA powstała jako oddolna inicjatywa firm informatycznych, aby wymieniać się doświadczeniami, wspólnie realizować większe projekty, i przede wszystkim użyczać sobie pracowników na partnerskich zasadach” – wyjaśnia CEO Organizacji Pracodawców Usług IT.

Korzyści dla członków organizacji

Członkowie organizacji od lat realizują projekty dla klientów z całego świata, jednak ich zaplecze programistyczne znajduje się w polskich ośrodkach. Według danych GUS na koniec 2017 r. w Polsce brakuje 50 tys. specjalistów IT. Komisja Europejska szacuje, że do 2020 roku w całej Europie będzie brakować 800 tys. specjalistów IT, a programiści znad Wisły są uznawani za jednych z lepszych na świecie. Jednak znalezienie i zatrudnienie wykwalifikowanego pracownika jest czasochłonne i kosztowne. Propozycja Związku, czyli międzyfirmowa współpraca i tworzenie zespołów ponad podziałami jest unikalna dla całego rynku IT. O korzyściach płynących z takiej współpracy najlepiej mówią sami członkowie Związku:

„SoDA zrzesza firmy o precyzyjnie określonym profilu, co sprawia, że jest to znakomite forum do wymiany doświadczeń na wszelkie tematy związane z działalnością przedsiębiorstw produkujących oprogramowanie. Dzięki temu dowiedziałem się na przykład, jak w praktyce wygląda zarządzanie turkusową organizacją. Często też korzystamy z wiedzy i kompetencji specjalistów pracujących w innych firmach, którzy należą do organizacji” – mówi Konrad Weiske, prezes wrocławskiej spółki SpyroSoft, pełniący funkcję COO w SoDA.

10 założycieli SoDA: All in Mobile z Wrocławia, Codibly z Krakowa, Desmart z Gdyni, DO OK z Wrocławia, Iteo z Katowic, Mobitouch z Rzeszowa, Neoteric z Gdańska, Revolve z Katowic, SpyroSoft z Wrocławia, TenderHut z Białegostoku.

Comments

comments

4
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...