Wyborcza.pl prezentuje rozmowę z jedyną polską dziennikarką z grona nominowanych na European Press Prize

Informacja Prasowa - 17.05.2019
199

Wyborcza.pl prezentuje rozmowę z jedyną polską dziennikarką z grona nominowanych na European Press Prize

W czwartek, 23 maja br. poznamy laureata prestiżowej The European Press Prize. A już teraz na Wyborcza.pl można zobaczyć wywiad wideo z Ewą Wołkanowską-Kołodziej, której reportaż „Więźniowie czwartego piętra” opublikowany w „Piśmie” jako jedyny polski materiał ma w tym roku szansę na nagrodę. Serwis prezentuje też rozmowę z Bartoszem T. Wielińskim, szefem działu zagranicznego „Gazety Wyborczej’ i członkiem jury European Press Prize m.in. o obecnej sytuacji w mediach polskich i światowych oraz o rywalizacji w konkursie na najlepszy europejski tekst prasowy. 
Do tegorocznej edycji The European Press Prize swoje zgłoszenia nadesłały setki dziennikarzy z całej Europy. Specjalny komitet konkursowy wybrał spośród nich 23 materiały nominowane do nagród. Ich autorzy pochodzą z 15 europejskich krajów – od Mołdawii po Hiszpanię, od Irlandii po Włochy. Pełną listę nominowanych można znaleźć na stronie www.europeanpressprize.com. Zwycięzcy nagród w 4 kategoriach:Reportaż, Innowacje, Dziennikarstwo śledcze i Opinie oraz laureat Nagrody Specjalnej zostaną ogłoszeni podczas uroczystej ceremonii, która odbędzie się 23 maja 2019 r. w Warszawie – w siedzibie „Gazety Wyborczej” i Agory.
Jedynym polskim materiałem, który w tym roku ma szansę na nagrodę, jest opublikowany w magazynie „Pismo” reportaż „Więźniowie czwartego piętra” Ewy Wołkanowskiej-Kołodziej. Został on nominowany w kategorii Reportaże (Distinguished Reporting).
– Mam ogromną potrzebę robienia czegoś, co jest ważne, dlatego w swoich tekstach chcę dawać głos osobom, które na co dzień tego głosu nie mają – twierdzi autorka reportażu opowiadającego historie ludzi starszych, którzy przez bariery architektoniczne od wielu lat nie wychodzą ze swoich domów. O trudnościach pracy reportażysty, o blaskach i cieniach pracy wolnego strzelca oraz o tym, dlaczego podejmuje w swoich tekstach trudne społeczne tematy Ewa Wołkanowska-Kołodziej opowiada w rozmowie wideo z Marcinem Warszawskim, dostępnej na Wyborcza.pl.

Natomiast o tym, jak zmieniło się dziennikarstwo na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, czy można zabić kogoś fake newsem i czy polskie media publiczne należałoby całkowicie zlikwidować, mówi w wywiadzie wideo Bartosz T. Wieliński, szef działu zagranicznego ‚Gazety Wyborczej’ i członek jury European Press Prize, starając się nakreślić obecną sytuację redakcji polskich i światowych. Wieliński opowiada też Marcinowi Warszawskiemu z Wyborcza.pl o niesamowitych tekstach, które rywalizują w tegorocznej edycji konkursu na najlepszy europejski tekst prasowy.

The European Press Prize to nagroda za najwyższe osiągnięcia dziennikarstwa europejskiego. Jest przyznawana dzięki wsparciu wielu fundacji medialnych, których celem jest promowanie wysokiej jakości dziennikarstwa w Europie: The Guardian Foundation, Thomson Reuters Foundation, The Politiken Foundation, Foundation Veronica, The Jyllands-Posten Foundation oraz Democracy and Media Foundation i The Irish Times Trust Limited. Partnerami nagrody są Media Development Investment Fund, Fundacja Agory (gospodarz gali wręczenia nagród w 2019 r.), ANP i De Balie. www.europeanpressprize.com
Tegoroczna nagroda The European Press Prize Award 2019 zostanie wręczona 23 maja br. Imprezę poprowadzi Ralitsa Vassileva, uznana dziennikarka i przez ponad 20 lat główna twarz wiadomości CNN. Przemówienie poprzedzające ceremonię wręczenia nagród wygłosi Natalie Nougayrède. W gali wezmą udział znakomici dziennikarze, wydawcy i redaktorzy z całego świata zaproszeni przez European Press Prize.

Comments

comments

199
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...