Winnik. Krople z podróży. Nowa książka Tomasza Kaźmierowskiego

Redakcja PR - 07.07.2017
125

Winnik. Krople z podróży. Nowa książka Tomasza Kaźmierowskiego

Polska literatura miewała świetnych heroldów podróży, wina i bliskiej im kultury gastronomicznych peregrynacji. Chętnie myślimy w takich wypadkach tak o Józefie I. Kraszewskim i Melchiorze Wańkowiczu, jak i o Marku Bieńczyku czy Bogusławie Deptule. Ta książka  jest bez wątpienia wyrazem hołdu wobec nich.

Półtora roku po wydaniu “Podróży z kwasem, garbnikiem i słodyczą” (wyd. Zysk & S-ka) wchodzi do księgarń nawiązująca do tego tytułu nowa książka Tomasza Kaźmierowskiego.

“Winnik. Krople z podróży” (Noart Wydawnictwo) to zbiór tekstów tego autora, których większą część opublikował jako felietony w ciągu ostatnich lat. Czasem to krótkie, lekkie notki i relacje, innym razem bardziej szczegółowe opisy ludzi, miejsc i wina. Zdarzają się też utwory zbliżone do eseju, często przesycone spostrzeżeniami historycznymi, kulturowymi, społecznymi, podróżniczymi i – nieodmiennie – enologicznymi.

 

winnikik

 

 

Bogaty, nierzadko dowcipny język pozwala w tych krótkich tekstach szybko, choć z przygodami, przejść do meritum podanego czasem z nieoczekiwanym twistem. Niepublikowane dotąd zdjęcia autora i zaprzyjaźnionych z nim polskich i zagranicznych fotografików i podróżników zostały tak dobrane, że stanowią tyleż integralną, co oryginalną cześć opowieści.

Kaźmierowski zabiera Czytelnika w rozmaite podróże daleko od utartego szlaku. Od prostych, niemal klasycznie enologicznych wrażeń z najciekawszych siedlisk Burgundii, Piemontu czy Libanu, po – równie lekko podane – kulturowe i historyczne eskapady. Wśród tytułowych kropli znalazły się także smaczki z historii sztuki, od Fra Angelico i Velazqueza, po Boudina i fowistów.

Wino niekoniecznie płynie u podstaw każdego tekstu, ale autor konsekwentnie trzyma się pryncypiów W.C. Fieldsa – Gotuję z winem, czasami nawet dolewam je do potrawy!

Książka od 10 lipca dostępna będzie w tradycyjnych księgarniach, w punktach Sceny Kulturalnej, a także w nietuzinkowym internetowym sklepie winiarskim 101win.pl.

Więcej informacji na blogu: http://www.kroplezpodrozy.pl

Comments

comments

125
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...