Wakacje w kamperze – czy to się opłaca?

Informacja Prasowa - 29.07.2020
128

Wakacje w kamperze – czy to się opłaca?

Wakacje w kamperze – czy to się opłaca?

Planujesz spędzić urlop podróżując i zwiedzając jak najwięcej? Nie możesz znaleźć domku na wynajem w atrakcyjnej okolicy? Mamy dla ciebie propozycję, dzięki której uda Ci się rozwiązać ten problem. Eksperci hapipożyczek sprawdzili ile kosztują wakacje w kamperze. 

Wielu z nas właśnie korzysta z urlopu, a duża część za chwilę rozpocznie swoje wakacje. Polacy masowo ruszyli w tym roku nad Bałtyk, na Mazury, czy w Karpaty. Pandemia zniechęciła nas do dalekich podróży i zagranicznych hoteli, zwiększając nasze zainteresowanie urlopem w kraju i najbliższej okolicy. Trudno jednak obecnie znaleźć domek do wynajęcia w atrakcyjnej lokalizacji. Kto nie zdążył dokonać rezerwacji zawczasu, aktualnie musi pogodzić się z faktem, że wynajęcie lokum w miejscowości, w której planował spędzić urlop może okazać się niemożliwe. W takiej sytuacji warto pomyśleć o zabraniu swojego wakacyjnego domku ze sobą. Obecnie w Polsce działają już prężnie wypożyczalnie kamperów, a o miejsce na kempingu jest o wiele łatwiej niż o apartament, czy domek do wynajęcia. Czy jednak ta opcja jest również atrakcyjna finansowo i może konkurować w tym zakresie z tradycyjnymi formami spędzania urlopu? Czy na pewno dom na kółkach nie będzie nas kosztował tyle, co apartament w dobrym hotelu albo nawet więcej? Na te i inne pytania odpowiadają eksperci hapipożyczek.

Rezerwujemy dom na kółkach

Oferta firm specjalizujących się w wypożyczaniu kamperów w Polsce stale się rozszerza. W Internecie znajdziemy ich naprawdę sporo. Do wyboru są zarówno małe jednostki wielkości przeciętnego samochodu dostawczego, jak i duże, gabarytami przypominające mały autokar. Oczywiście wraz z rozmiarem, dodatkowymi udogodnieniami i standardem rośnie również cena. Jeżeli planujemy wybrać się na wczasy czteroosobową rodziną to za najtańszy kamper i to poza sezonem musimy zapłacić ok. 400 zł za dzień. W sezonie cena rośnie już do nawet 600-700 zł. Z pewnością nie jest to kwota mała, szczególnie jeśli pomnożymy ją przez 7 dni. Za tydzień, za samo wynajęcie kampera w sezonie zapłacimy między 4 200 a 4 900 zł. Do tego jednak musimy doliczyć jeszcze paliwo, a pamiętać należy, że tak duże pojazdy mogą zużywać go znacznie więcej niż samochód osobowy, którym poruszamy się na co dzień – średnio od 10 do 15 litrów na 100 km.

Parkujemy nasz dom

W przeciwieństwie do większości europejskich krajów, w Polsce nie mamy zakazu parkowania i nocowania w kamperze na dziko. Należy jednak pamiętać, że nie wolno wjeżdżać kamperem do lasu ani parkować na terenie prywatnym. Warto skorzystać z doświadczenia innych kamperowców, którzy chętnie dzielą się na forach internetowych wskazówkami dotyczącymi miejsc, w których można zaparkować kamper za darmo i bez żadnych konsekwencji prawnych.

Za miejsce na turystycznych i obleganych w wakacje kempingach zapłacimy ok. 30-50 złotych za dobę. W zależności od lokalizacji może być też dodatkowo doliczona opłata za prąd (ok. 10 złotych) oraz za większą ilość osób. Bez wątpienia ten wydatek warto spróbować ominąć i znaleźć miejsce poza kempingiem, gdzie zaparkujemy za darmo, a jednocześnie lepiej poznamy daną okolicę i będziemy w bliskim kontakcie z naturą.

Podsumowując, tydzień spędzony w kamperze dla czteroosobowej rodziny to wydatek rzędu od 4000 złotych do nawet 5250 złotych, jeżeli wybierzemy nocleg na wygodnym kempingu. Dodatkowo, musimy doliczyć koszty paliwa, które przy stosunkowo dużym spalaniu w takim samochodzie na pewno nie będą niskie oraz koszty wyżywienia. Kwota wydaje się nie mała, ale warto wziąć pod uwagę, że wakacje w kamperze dają uczucie kompletnej niezależności – nigdzie nie trzeba się chociażby spieszyć. W tym roku może się też okazać, że to jedyna możliwość spędzenia urlopu w wymarzonym miejscu.

Moda na slow life sprawia, że caravaning, czyli wakacje w kamperze jest coraz modniejszą formą spędzania urlopu i wiele osób rozpatruje je jako hobby. Jeżeli spojrzymy na to w ten sposób to cena nie będzie już taka wysoka – pasjonaci sportów wodnych, wędkarstwa czy żeglarstwa muszą zwykle ponosić dodatkowe koszty realizowania swojego hobby podczas opłaconych wakacji w apartamencie czy hotelu. Wynajem kampera to zatem hobby i wakacje w jednym, a dodatkowo możliwość spędzenia wspaniałego czasu z rodziną.

Woman is standing with a mug of coffee near the camper. Caravan car Vacation. Family vacation travel, holiday trip in motorhome RV

Comments

comments

128
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...