Wakacje 2019 w Polsce – Raport Nocowanie.pl

Informacja Prasowa - 03.09.2019
71

Wakacje 2019 w Polsce - Raport Nocowanie.pl

Wakacje 2019 to już historia. Po raz kolejny sprawdziliśmy preferencje turystyczne dotyczące wakacyjnych podróży w Polsce.

Przeanalizowaliśmy, gdzie turyści poszukiwali noclegu w letnich miesiącach, uwzględniając dane pochodzące z portalu Nocowanie.pl w okresie czerwiec – sierpień 2019.

W tym czasie ze strony korzystało blisko 7 mln użytkowników, którzy wygenerowali ponad 110 mln odsłon i wysłali ponad 2 mln zapytań o nocleg.

Ponad 92% poszukujących noclegu w naszym kraju to Polacy, ale z roku na rok rośnie zainteresowanie  zagranicznych turystów. Wśród najczęściej pojawiających się gości znaleźli się Niemcy, Amerykanie, Anglicy, Holendrzy, Norwegowie, Czesi, Szwedzi i Francuzi.

Dominują góry i morze

Podobnie jak w ubiegłym roku najchętniej wybieranym na wakacje województwem w Polsce było pomorskie (31%), następnie zachodniopomorskie (25%) i małopolskie (15%). Zaś najmniej popularne w tym czasie były opolskie (0,12%), łódzkie (0,19%) i lubuskie (0,27%).

Na Pomorzu królowało Władysławowo, Łeba, Krynica Morska, Jastarnia oraz Ustka. Na zachodzie wybrzeża turyści najczęściej pytali o noclegi w Kołobrzegu, Mielnie, Międzyzdrojach, Pobierowie oraz Ustroniu Morskim.

Na południu tradycyjnie na szczycie listy pojawiło się Zakopane. W Małopolsce turyści wybierali również Szczawnicę, Kraków, Zator i Kościelisko. Na Dolnym Śląsku najchętniej wybierano Karpacz, Szklarską Porębę, Kudowę-Zdrój oraz Wrocław. Zaś na Śląsku największe zainteresowanie wzbudzała Wisła, Ustroń, Szczyrk, Żywiec i Brenna. Na Podkarpaciu najwięcej turystów wypoczywało nad Jeziorem Solińskim w Polańczyku oraz Solinie, a także w Wetlinie, Cisnej i Ustrzykach Dolnych.

Top 20 najpopularniejszych miejscowości

Od czerwca do sierpnia bieżącego roku najchętniej wybieraną miejscowością było Zakopane (5,49% wszystkich zapytań turystów). Wśród najpopularniejszych kierunków dominowały znane kurorty nadmorskie oraz górskie.

Na kolejnych pozycjach zestawienia najpopularniejszych miejscowości znajdziemy Władysławowo (4,56%), Łebę (3,53%), Krynicę Morską (2,82%), Karpacz (2,78%), Kołobrzeg (2,46%), Jastarnię (2,39%), Szczawnicę (2,34%), Mielno (2,19%) i Międzyzdroje (2,11%).

Planowanie urlopu

Kiedy turyści zaczynają planować wakacje? Odpowiedzi jest tyle, ilu wczasowiczów – część bowiem nie lubi niespodzianek, dlatego o letnich wyjazdach zaczyna myśleć już jesienią, by dopiąć wszystko na ostatni guzik. Inni stawiają na spontaniczne decyzje i wakacyjną destynację wybierają pod wpływem impulsu.

Z naszych obserwacji wynika, że zainteresowanie wakacjami pojawia się już pod koniec września,  kiedy większość wróciła już do pracy, a dzieci rozpoczęły nowy rok szkolny. Zamiast wspominać miniony urlop, zaczynamy planować następny wyjazd. Liczba zapytań o wakacyjne terminy rośnie wraz ze zbliżaniem się nowego roku. Kolejny wzrost pojawi się zaraz po zakończeniu weekendu majowego. – mówi Kamila Miciuła z portalu Nocowanie.pl

Najwięcej osób pytało o terminy przypadające pomiędzy 20 lipca a 10 sierpnia.Kolejną popularną datą był długi weekend sierpniowy(15-18 sierpnia).

Formy zakwaterowania

Wśród najczęściej wybieranych form zakwaterowania znalazły się kwatery i pokoje, podobnie było w roku ubiegłym. Turyści  wybierali również domki i pensjonaty, wysoko uplasowały się także apartamenty.

Wśród udogodnień, o które pytali turyści, najczęściej pojawiała się łazienka oraz Wi-Fi.

Wypoczynek z rodziną

W tym roku turyści najczęściej organizowali dwuosobowe wyjazdy, trwające pięć – sześć dni. Najczęściej pytano o nocleg dla dwóch osób, następnie dla 2+1 i 2+2, Pojawiały się grupy pięcioosobowe, sześcioosobowe oraz wyjazdy w pojedynkę.

Ceny wakacji w Polsce

Średnia cena noclegów w nadmorskich miejscowościach to nieco ponad 50 złotych. Najdroższe okazały się Międzyzdroje i Sopot, średnio ponad 62 zł za nocleg. Noclegi w okolicach 40 zł można było znaleźć w Sarbinowie czy Karwi.

Warto zaznaczyć, że ceny w popularnych kurortach nadmorskich od dawna są wyższe niż w mniejszych miejscowościach.  Wielu turystów wybiera właśnie takie miejsca, by uniknąć tłumów, kolejek w restauracjach czy parawanów na plaży. – dodaje Miciuła z Nocowanie.pl

Dla turystów, którzy lubią wypoczywać aktywnie i wolą opalać się w ruchu, doskonałym kierunkiem podróży są górskie miejscowości. W tym przypadku również ceny noclegów wyglądały bardziej atrakcyjnie – średnia cena toniecałe 50 złotych.

Najkorzystniej w Krościenku nad Dunajcem oraz Murzasichlu – poniżej 40 złotych, w zestawieniu najbardziej wyróżnia się Zakopane – średnio ponad 66 zł za nocleg.

Dane pochodzą z portalu Nocowanie.pl z okresu czerwiec-sierpień 2019 w porównaniu do analogicznego okresu 2018.

Comments

comments

71
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...