Vodafone i Huawei zaprezentowały technologię 5G w Karlowych Warach

Informacja Prasowa - 13.08.2018
131

Vodafone i Huawei zaprezentowały technologię 5G w Karlowych Warach

Vodafone jest pierwszym operatorem telefonii komórkowej w Czechach, który przeprowadził prezentację sieci 5G na żywo. W tym celu firma wykorzystała rozwiązania Huawei. Po 4G, 4,5G i NB-IoT, Vodafone zaprezentował skuteczniejszą i bezpieczniejszą technologię przyszłości z mniejszym niż dotychczas opóźnieniem transmisji danych.

Udane uruchomienie sieci 5G zostało przeprowadzone podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach we współpracy z firmą Huawei, dostawcą części do istniejących sieci GSM/UMTS/LTE. Sieć została przetestowana na częstotliwości 3,5 GHz w paśmie 100 MHz, osiągnęła maksymalną prędkość transferu danych wynoszącą 1,85 Gb/s i bardzo krótkie opóźnienie w transmisji danych rzędu zaledwie milisekund. Wykorzystano stację bazową 5G NR, która posiada najnowocześniejszą technologię massive MIMO w konfiguracji 64T64R oraz nową rozdzielnicę o architekturze NFV (Network Function Virtualization). Pozwala to na kodowanie przestrzenne i precyzyjne sterowanie wiązką z anteny zarówno w poziomie jak i w pionie (3D). Huawei dostarczył również pierwsze komercyjne urządzenie 5G, które może przesyłać dane z prędkością do 2,3 Gb/s.

– Technologia 5G umożliwia nam bardziej efektywne wykorzystanie pasma radiowego, a jej największymi zaletami w porównaniu z LTE będzie szybszy transfer danych, a co ważniejsze, znacznie mniejsze opóźnienie. Spodziewamy się, że 5G przyczyni się do postępu w dziedzinach takich jak: robotyka, zarządzanie w przemyśle, autonomiczne pojazdy i innych, gdzie opóźnienie przesyłu danych nie może być większe niż kilka milisekund. Ciekawy będzie również rozwój projekcji holograficznej, wideo 360° oraz wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości – powiedział Milan Zíka, wiceprezes Vodafone ds. technologii.

Dzięki innowacjom Huawei, Vodafone może już teraz rozpocząć modernizację części swojej infrastruktury w celu przetestowania różnych scenariuszy zastosowań 5G w życiu codziennym. Umożliwi to łatwiejsze wdrożenie 5G w obszarach, w których istniejące technologie albo nie spełniają oczekiwań, albo są nieopłacalne. Technologia 5G powinna być gotowa do uruchomienia pilotażowego w Czechach pod koniec tego roku, a wprowadzenie jej na rynek komercyjny jest zaplanowane na 2019 r.

Comments

comments

131
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...