VIII Symfonia Schuberta, prawie 200 lat od powstania zostanie ukończona

Informacja Prasowa - 01.02.2019
264

VIII Symfonia Schuberta, prawie 200 lat od powstania zostanie ukończona

VIII Symfonia Schuberta, prawie 200 lat od powstania zostanie ukończona

 Huawei zapowiada „Niedokończoną symfonię” – projekt artystyczny wykorzystujący najbardziej innowacyjne rozwiązania technologiczne. Prawie 200 lat od powstania, VIII Symfonia Schuberta zyska dwie brakujące części. Zostały one skomponowane przez cenionego artystę z wykorzystaniem sztucznej inteligencji wbudowanej w procesor Kirin 980. Jest to kolejny, po „Sound of Light” projekt Huawei, który udowodnia, że przenikanie technologii do świata sztuki wspiera kulturę i pomaga w przekraczaniu artystycznych granic.

Zapowiedź „Niedokończonej symfonii” można zobaczyć pod linkiem:

 

Franz Schubert skomponował dwie części VIII Symfonii w 1822 roku, pozostawiając ją niedokończoną.

– Utwór od lat budzi emocje wśród miłośników muzyki klasycznej i wzbudza ogromny niedosyt artystyczny. Dlatego podjęliśmy kolejne wyzwanie, w którym chcemy udowodnić, że innowacyjna technologia może odgrywać istotną rolę w tworzeniu kultury – powiedział Walter Ji, prezes CBG, Huawei Western Europe.

 Istniejące części VIII Symfonii Schuberta zostały wprowadzone do oprogramowania, operującego na Mate 20 Pro, pierwszego na świecie smartfonu z podwójnym chipsetem obsługującym sztuczną inteligencję. Algorytm dokładnie przeanalizował zapisy nutowe, tempo oraz brzmienie oryginalnego utworu Schuberta i wygenerował melodię dla trzeciej i czwartej części symfonii, wierną stylowi VIII Symfonii. Następnie do współpracy zaproszono światowej sławy kompozytora i multiinstrumentalistę, Lucasa Cantora. Moją rolą była analiza efektów pracy algorytmu, wypełnienie ewentualnych i opracowanie zapisu utworu, który mógłby zostać wykonany przez orkiestrę symfoniczną – podsumował Cantor. Finałowe wykonanie utworu odbędzie się 4 lutego br. w kultowym Cadogan Hall w Londynie.

„Niedokończona Symfonia” to nie jedyny projekt Huawei, który pokazuje jak technologia może przenikać do świata sztuki. Pod koniec ubiegłego roku w słynnej wiedeńskiej sali koncertowej Musikverein zostało zaprezentowane niezwykłe widowisko „Sound of light”, prezentujące jak brzmi zorza polarna.

Zorza polarna, sfilmowana w Norwegii stała się inspiracją dla muzyków, którzy podjęli wyzwanie, by spektakl świetlny tworzony przez naturę zamienić w symfonię. Inżynierowie Huawei stworzyli dedykowany temu projektowi system sztucznej inteligencji bazujący na Mate 20 Pro, potrafiący analizować właściwości światła tak niezwykłego jak zorza polarna, interpretować jej dynamikę i wyrażać ją dźwiękiem. Światowej sławy kompozytor Mark Sayfritz podjął się przetłumaczenia języka światła na język muzyki. Premierowego wykonania utworu dokonała Synchron Stage Orchestra pod batutą Jamesa Shearmana.

 

Comments

comments

264
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...