Veturilo jest już najdojrzalszym systemem rowerowym w Polsce i jednym z bardziej rozpoznawalnych w Europie

Redakcja PR - 03.08.2017
213

Veturilo jest już najdojrzalszym systemem rowerowym w Polsce i jednym z bardziej rozpoznawalnych w Europie

Warszawski Rower Publiczny obchodzi piąte urodziny. Mimo młodego wieku Veturilo jest już najdojrzalszym systemem rowerowym w Polsce i jednym z bardziej rozpoznawalnych w Europie.

Rowery Veturilo stały się tak samo naturalnym elementem krajobrazu Warszawy jak żółto-czerwone autobusy i tramwaje. Można je spotkać niemal we wszystkich dzielnicach – od Bielan po Ursynów i od Białołęki po Ursus. Korzysta z nich już ponad pół miliona Warszawiaków oraz wielu turystów z Polski i świata.  „Jak na pięciolatka przystało, Veturilo wciąż rośnie i zmienia się niemal z dnia na dzień” – śmieje się Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska. – „Jednocześnie jest coraz bardziej pomocne, przejmuje kolejne obowiązki. W ciągu pięciu lat Veturilo stało się nową gałęzią komunikacji miejskiej.”

W systemie Veturilo jest już zarejestrowanych ponad pół miliona użytkowników. Tylko w tym roku rowery wypożyczono ponad 3 miliony razy. Łącznie w ciągu pięciu lat wypożyczono rowery 11 milionów razy! Średni czas jednego wypożyczenia na przestrzeni ostatnich pięciu lat w Warszawie to 22 minuty i 54 sekundy. Najpopularniejsza stacja to Niepodległości-Batorego.

55% użytkowników Veturilo to mężczyźni. Średni wiek to 31 lat. Najpopularniejszym imieniem damskim jest Anna, najpopularniejszym męskim – Piotr. Użytkownicy Veturilo pochodzą z całej Polski i 155 krajów świata. Najmłodsi użytkownicy mają po 13 lat, najstarszy użytkownik jest w wieku 99 lat.

Veturilo od samego początku nieprzerwanie bije rekordy popularności. Tegoroczny sezon jest jednak pod tym względem wyjątkowy. Od marca rowery wypożyczono już 3,2 miliona razy (dotychczasowy rekord padł w 2015 roku – 1,975 mln wypożyczeń przez cały sezon). Najlepszym miesiącem jak dotąd był tegoroczny czerwiec, kiedy odnotowano 868 350 wypożyczeń, a rekordowym dniem 20 maja z 42 228 wypożyczeniami. Tego dnia średnio co drugą sekundę ktoś wypożyczał w Warszawie rower.

„Popularność Veturilo rośnie m.in. dzięki polityce rowerowej miasta, które nie tylko zdecydowało o rozbudowie systemu roweru miejskiego, ale również konsekwentnie realizuje kolejne prorowerowe inwestycje infrastrukturalne” – podkreśla Wojtkiewicz. Przykładem takich działań jest budowa kładki dla rowerów pod Mostem Łazienkowskim, która w wygodny sposób połączy oba brzegi Wisły.

W ciągu pięciu lat długość tras rowerowych w Warszawie wzrosła niemal dwukrotnie – dziś jest ich 499 km. Dwukrotnie wzrósł również ruch rowerowy: na najbardziej popularnych trasach w centrum sięga ponad pół tysiąca rowerów na godzinę!

Obok tradycyjnych rowerów Veturilo to także 60 rowerów dziecięcych i 45 tandemów. Od ostatniego piątku na ulicach pojawiły się ponadto rowery wyposażone w tzw. przegub Cardana. To sposób przeniesienia napędu, który zamiast tradycyjnego łańcucha wykorzystuje specjalny wał. Dzięki temu jazda jest efektywniejsza, a rower bardziej niezawodny. „Postanowiliśmy przetestować to rozwiązanie techniczne. Jesteśmy ciekawi, czy spodoba się ono użytkownikom i czy sprawdzi się ono w warszawskich warunkach” – mówi Wojtkiewicz. Po warszawskich ulicach jeździ 50 rowerów z przegubami Cardana. Można je poznać po charakterystycznej plastikowej osłonie na tylne koło.

Veturilo to 337 stacji i 4925 rowerów. System powstał i funkcjonuje dzięki Miastu Stołecznemu Warszawa. W rozwój systemu swój wkład mają też prywatni sponsorzy, którzy finansują 21 stacji i 254 rowery.

 

Comments

comments

213
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...