UWAGA! Na Facebooku pojawił się groźny wirus! Nie otwieraj zdjęć z Messengera!

Redakcja PR - 21.11.2016
122

Niebezpieczny wirus szyfruje twarde dyski

Zaczyna się niewinnie – dostajemy od znajomego zwykłe zdjęcie na Messengera. Po jego otwarciu jednak nasz dysk twardy może zostać zaszyfrowany, a dane stracone bezpowrotnie. Strzeżcie się nowego wirusa na Facebooku! 

O nowym zagrożeniu informuje portal Niebezpiecznik.pl. Wirus jest wyjątkowo groźny – powoduje instalację złośliwego oprogramowania szyfrującego dysk twardy z naszymi danymi – za ich odzyskanie trzeba zapłacić hakerom okup.

Cały proces zaczyna się dosyć niewinnie – od otrzymania na facebookowym czacie zdjęcia z rozszerzeniem .svg. Zdjęcie nie wyświetla się w podglądzie, co już powinno uruchomić naszą czujność.

Po kliknięciu w załącznik, następuje natychmiastowe przekierowanie do losowych stron, a następnie – do doskonale podrobionej strony serwisu YouTube.

Zainfekowana wirusem strona prosi użytkownika o pobranie dodatkowego kodeka, który potrzebny jest rzekomo do obejrzenia filmu. To gwóźdź do trumny – wraz z pobraniem kodeka, ściągamy wirus typu scam – to znaczy taki, który automatycznie szyfruje wszystkie dane zapisane na twardym dysku komputera. Jeśli nie mamy ich zapisanych w innym miejscu, trzeba zapłacić hakerom okup, by je odzyskać.

Serwis Niebezpiecznik informuje, że skala rozprzestrzenienia wirusa jest duża – zatem uważajcie na to, co dostajecie na Messengerze! Jak uniknąć wirusa lub w porę powstrzymać zagrożenie? Przeczytajcie artykuł na Niebezpieczniku.

Źródło: Niebezpiecznik.pl, własne.

Comments

comments

122
Komentarze
Sonda

Trzy organizacje branżowe: Związku Firm Public Relations, Polskiego Stowarzyszenia Public Relations, Stowarzyszenia Agencji Public Relations jest dla rynku PR rozwiązaniem optymalnym ??

Loading ... Loading ...