Urlopowe zwyczaje Polaków – lato 2022. Wyniki badania

Informacja Prasowa - 13.07.2022
54

Jak spędzamy letnie urlopy, dokąd najczęściej się wybieramy?

Jak spędzamy letnie urlopy, dokąd najczęściej się wybieramy? Jakich atrakcji najchętniej poszukujemy podczas wypoczynku i ile jesteśmy skłonni wydać na wakacyjny urlop sprawdził serwis Prezentmarzeń realizując badanie „Zwyczaje urlopowe Polaków – lato 2022”.

Pandemia Polakom dała się na tyle we znaki, że najchętniej w tym roku na wakacyjny urlop wyjeżdżają za granicę – 48% odpowiedzi. Na drugim miejscu można zauważyć skutki inflacji, ponieważ aż 26% ankietowanych deklarowało, że urlop spędza w domu i nigdzie nie wyjeżdża. 15% respondentów wakacje spędzi wyłącznie w Polsce, a 11% zarówno w kraju jak i za granicą.

Najchętniej wybieranym kierunkiem w turystyce krajowej jest morze, co potwierdza 21% odpowiedzi ankietowanych. Góry wybrało 12% zapytanych Polaków, jeziora jak na przykład Mazury 10% zapytanych osób. Wśród respondentów badania nie brakuje także chętnych na wycieczki objazdowe po Polsce – 18% ankietowanych zamierza w ten sposób spędzać tegoroczny urlop. Wiele osób będzie również podróżować w formie city break zwiedzając różne miejsca – 14%. Jeśli planujemy wyjazd za granicę to 36% respondentów planuje wyjazd poza Europę, a 64% spędzi urlop w krajach europejskich.

Planowanie letniego urlopu dla Polaków jest głównie przyjemnością, na którą długo czekają jak twierdzi 29% respondentów. Często jednak zdają się na partnera lub partnerkę, którzy organizują wakacje 21% odpowiedzi. Niektóre, osoby tego nie lubią i jest to dla nich zmora, którą zawsze oddają w ręce biura podróży – 19% odpowiedzi. Co ciekawe co trzeci Polak działa spontanicznie i nie planuje urlopu – 31%.

Na wakacyjnym wypoczynku liczy się przede wszystkim dobre towarzystwo – 32%. Najlepszym towarzyszem urlopu jest partner lub partnerka  według 33% ankietowanych, przyjaciele – 20% odpowiedzi, dzieci – 14% odpowiedzi oraz poznani na miejscu znajomi – 9% odpowiedzi. Oczywiście ważna jest także piękna, słoneczna pogoda (21%) oraz atrakcje dla dzieci, dzięki którym nie będą się nudzić (20%). Ważne są również dobre warunki pobytu (18%) oraz atrakcje, które stają się wspaniałymi wspomnieniami po urlopie (18%). Najczęściej na urlopie wybieramy parki rozrywki (31%), zwiedzanie ciekawych miejsc i lokalnych atrakcji (29%), sporty wodne lub w powietrzu (21%), a także pasywny relaks (19%).

Ponad połowa Polaków uważa, że urlop jest dobrym momentem na spróbowanie jakiegoś sportu ekstremalnego. Najczęściej wybieraną nietypową aktywnością jest skok ze spadochronem (26%), rejs motorówką lub pływanie skuterem wodnym (21%), skok na bungee (12%), lot balonem (11%), flyboard (11%), lot motolotnią lub paralotnią (9%), przejażdżka luksusowym, sportowym samochodem (7%), lot szybowcem (3%).

Polacy podczas letnich urlopów starają się spędzać czas wolny coraz aktywniej, a sport – szczególnie ten z zastrzykiem adrenaliny – jest dobrą odskocznią od codziennej rutyny i dawką pozytywnej energii. To również dobry sposób na odreagowanie stresu. Nawet jeśli spędzamy wypoczynek w kraju, to szukamy w miejscu pobytu ciekawych i oryginalnych rozrywek, jak na przykład flyboard. Letnie miesiące sprzyjają aktywności i sprawiają, że jesteśmy bardziej otwarci na nowe atrakcje i chętniej korzystamy także ze sportów ekstremalnych. – mówi Aleksandra Skrzyńska z serwisu Prezentmarzeń.

Najbardziej w tym roku Polacy boją się, że urlop będzie drogi przy rosnących cenach – jak twierdzi 57%. W tym roku sytuacja ekonomiczna zmusiła 37% Polaków do zmiany wakacyjnych planów i nie stać ich, aby wyjechać. Z kolei 33% respondentów wyjedzie, jednak będzie musiało oszczędzać, 11% ankietowanych zastąpiło zagraniczny wyjazd urlopem w kraju.

Największą część wypoczynkowego budżetu przeznaczamy na dojazd na miejsce wypoczynku – 39%, koszty zakwaterowania – 24%, na jedzenie – 19%, oraz atrakcje i rozrywki – 6%. Letni urlop 34% zapytanych Polaków finansuje z bieżących dochodów, 29% musi skorzystać z pożyczki lub kredytu, 22% z oszczędności.

Jak pokazały wyniki badania „Urlopowe zwyczaje Polaków – lato 2022” do 1000 zł na osobę – to kwota, jaką na letni urlop może przeznaczyć 42% respondentów. Na wydatek do 2000 zł na osobę na wakacyjny wypoczynek może sobie pozwolić 27% zapytanych Polaków, a 10% ma budżet do 3000 zł na osobę.

*Badanie sondażowe „Zwyczaje urlopowe Polaków – lato 2021” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1237 respondentów w formie ankiety online w czerwcu 2022.

Comments

comments

54
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...