Po raz pierwszy w Polsce
Zużywamy surowce naturalne szybciej, niż mogą się one odnawiać. Jeśli nie ograniczymy naszej konsumpcji, to Ziemia nie będzie w stanie dalej nas utrzymywać. Czy można zatrzymać ten destrukcyjny trend?
Konieczne jest odejście od gospodarki typu linearnego do gospodarki cyrkularnej, tj. zamknięcia w obiegu całego procesu produkcyjno-konsumpcyjnego, tak by jak najefektywniej wykorzystywać nasze zasoby i marnować jak najmniej. Tydzień Gospodarki Obiegu Zamkniętego to warsztaty, szkolenia, wizyty studyjne, konferencje, happeningi, w których udział będzie mógł wziąć każdy, kto chce dowiedzieć się więcej o tym zjawisku. Odbędą się w dniach 22-28 października 2018 w Warszawie, Poznaniu, Katowicach i Gdańsku.
„Konieczna jest zmiana oblicza współczesnej gospodarki na taką, która jest dostępna dla wszystkich, współdzielona i współodpowiedzialna. Konieczna jest całkowita zmiana myślenia i takie przekształcanie modeli biznesowych, aby praktycznie nie powstawały odpady. Mamy też skąd czerpać inspirację, np. Holandia jest krajem bardzo zaawansowanym jeśli chodzi o wdrażanie rozwiązań cyrkularnych. Barwniki ze sproszkowanych płatków tulipanów, hodowle boczniaków i cykorii ze zużytych kapsułek kawy czy skarpetki z włókien sieci wyławianych z dna mórz – na pewno wymagają bardziej zaawansowanych technologii, ale już jeansy w leasingu, car-sharing, wymiana produktów, gotowanie z resztek to rozwiązania, które każdy może zastosować” – uważa dr Agnieszka Sznyk, Prezes Instytutu Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju.