Trendy technologiczne

Redakcja PR - 13.09.2016
83

PwC raportuje, jakie trendy technologiczne będą wyłaniać się w przyszłości

To fakt. Żyjemy w świecie, gdzie za chwilę wirtualna rzeczywistość będzie czymś na porządku dziennym, a roboty, drony i inne wynalazki zaczną pomagać nam każdego dnia. Już teraz większość z nas używa telefonu do sprawdzania informacji, wysyłania maili, oglądania internetowej telewizji, do pracy. Co będzie dla nas na porządku dziennym za kilka lat? Skorzystaliśmy z pomocy danych, które przygotowali specjaliści. Oto trendy technologiczne według raportu PwC i moje krótkie dopowiedzenie.

Sztuczna inteligencja

W skrócie mówiąc, są to algorytmy zdolne do wykonywania zadań,  które normalnie wymagają ludzkiej inteligencji. Chodzi tu o percepcję wzrokową, rozpoznawanie mowy, podejmowanie decyzji. The Guardian rozpisywał się o pierwszym konkursie piękności ocenianym przez sztuczną inteligencję i choć nie wyszło aż tak dobrze, jak się tego spodziewano, nadal uważam to za sukces nauki. Czy pójdziemy o krok dalej i eksperymenty zaczną przypominać te z filmu Ex Machina?

Rozszerzona rzeczywistość (AR) i wirtualna rzeczywistość (VR)

AR to dodanie informacji lub wizualizacji do świata fizycznego, poprzez grafikę i/lub nakładki audio, aby móc poprawić doświadczenia użytkownika. Należy przy tym dodać, że AR jest czymś odmiennym od Virtual Reality (VR); to ostatnie przenosi nas do zupełnie innego świata podczas gdy AR jedynie wzbogaca nasze doświadczenie.

Blockchain

Jest to nic innego jak wirtualny rejestr wszystkich transakcji wygenerowanych od początku istnienia sieci. Nieodłącznie z tym terminem związane jest pojęcie kryptowalut i jednej z najpopularniejszych walut wirtualnych, jaką jest Bitcoin.

Chcesz wiedzieć, czym jest Bitcoin? Zajrzyj do rozmowy z Maciejem Ziółkowskim – popularyzatorem tej kryptowaluty w Polsce. 

Drony

O tym trendzie chyba nie trzeba wiele mówić, ponieważ z dronów korzystają obecnie profesjonaliści, amatorzy, twórcy. Regularnie na całym świecie odbywają się zawody dronów, prestiżowe pokazy i targi takie jak np. Drone World Expo czy IDE International Drone Expo.

Internet rzeczy

Internet rzeczy to sieć obiektów – urządzeń, pojazdów, itp., które posiadają czujniki, połączenia sieciowe i możliwości obliczeniowe, by móc gromadzić i wymieniać dane za pośrednictwem internetu. Zastanawiacie się, jakie to rzeczy? Spójrzcie na swoje mieszkania i domy, a sami zobaczycie, że trudniej będzie Wam znaleźć przedmioty nie będące podłączone do sieci. Słyszeliście już o lodówkach, które będą łączyć się ze sklepami, byście zawsze byli dobrze zaopatrzeni? To już się dzieje.

Roboty

Może nie będzie jak w książkach Lema, ale bądźmy pewni, że roboty będą coraz częstszą inwestycją w biznesie. Roboty już są wykorzystywane w medycynie, produkcji, zwłaszcza w przemyśle motoryzacyjnym. O rewolucji robotów w świecie ludzkim pisze Forsal i choć akurat w Polsce nie zapowiada się na masowe zastąpienie pracowników zaawansowanym urządzeniami, już teraz obserwujemy wzrost inwestycji tego typu w firmach. Jak daleko to zaprowadzi?

Druk 3D

Drukowanie w 3D to nic innego jak tworzenie obiektów przestrzennych na podstawie projektu. I choć już w latach 80. powstała na świecie pierwsza drukarka 3D, z jej dobrodziejstw zaczynamy tak naprawdę korzystać dopiero teraz. Gdzie? W medycynie, protetyce lub nawet dla własnego użytku.

Który trend będzie dominować w przyszłym roku według Was?

Comments

comments

83
Komentarze
Sonda

Trzy organizacje branżowe: Związku Firm Public Relations, Polskiego Stowarzyszenia Public Relations, Stowarzyszenia Agencji Public Relations jest dla rynku PR rozwiązaniem optymalnym ??

Loading ... Loading ...