The Masterpiece i Niestandardowa kampania wizerunkowa DESA Unicum

Informacja Prasowa - 16.09.2016
164

19 września rusza niestandardowa akcja The Masterpiece

Trzech wielkich współczesnych malarzy, 4,1 miliona złotych i jeden widz. The Masterpiece – niestandardowa kampania wizerunkowa Domu Aukcyjnego DESA Unicum to pierwsza okazja, by znaleźć się sam na sam z pracami artystów, którzy zmienili sztukę XX wieku: Wojciecha Fangora, Victora Vasarely’ego i Juliana Stańczaka. Już od 19 września.

The Masterpiece będzie kaplicą sztuki w miejscu, gdzie jej obecność nie jest oczywista – w Galerii Mokotów. Pawilon zostanie zupełnie oddzielony od bodźców zewnętrznych – dźwięku i świateł. Po wejściu do wyciemnionej przestrzeni widz będzie przebywał tylko ze sztuką. Przed oczami zobaczy trzy obrazy. Przez minutę pozostanie z nimi wyłącznie sam.

Nigdy jeszcze najważniejsze obrazy Fangora, Vasarely’ego i Stańczaka – artystów zaliczanych do czołówki światowej sztuki współczesnej i kluczowych twórców op-artu – nie były pokazywany w sposób, jaki proponuje The Masterpiece, ani w Polsce, ani za jej granicami.  Do projektu zostały wybrane prace: „M 55” Wojciecha Fangora z 1968 roku (estymowana wartość – 1,2 miliona złotych), „Nebulus” Victora Vasarely’ego (2 miliony złotych) z 1978 roku i „Lumina” Juliana Stańczaka z 1991 roku (900 tysięcy złotych). Wstęp do pawilonu z tymi fenomenalnymi dziełami jest całkowicie darmowy, obowiązuje jednak wcześniejsza rejestracja na stronie: masterpiece.desa.pl.

The Masterpiece przygotowany został przez największy dom aukcyjny w Polsce – DESA Unicum. Projekt jest próbą oderwania współczesnego mieszkańca miasta od bieżących działań i skierowania jego uwagi w stronę sztuki. – Obcowaniu ze sztuką nieczęsto towarzyszy dziś intymna atmosfera. Gdy pojechałem do Luwru obejrzeć Mona Lisę, zamiast zachwytu poczułem rozczarowanie. The Masterpiece pozwala na obcowanie ze sztuką bardzo blisko, tak jak mogą to robić kolekcjonerzy – podkreśla Juliusz Windorbski, prezes Domu Aukcyjnego DESA Unicum, lidera na polskim rynku dzieł sztuki.

Wojciech Fangor (1922-2015) – malarz, rysownik, rzeźbiarz i plakacista, autor pierwszej na świecie instalacji przestrzennej. Namalował wiele prekursorskich dla sztuki op-artu dzieł, wśród nich „M 55”, które będzie można już wkrótce oglądać dzięki projektowi The Masterpiece. Prace Fangora należą do najdroższych obrazów współczesnych polskich twórców – 1 maja w Filadelfii za „M 62” zapłacono 310 tysięcy dolarów. Zarazem notują wyjątkowo dynamiczny wzrost wartości – sięga nawet kilkudziesięciu procent rocznie.

Victor Vasarely (1906-1997) – węgiersko-francuski artysta, malarz, autor manifestów założycielskich op-artu. Wpływ prac twórcy w latach 60. można było rozpoznać niemal wszędzie – jego obrazy stały się podstawą kultury popularnej. Jego prace pokazywały najważniejsze galerie i muzea na świecie, m.in. paryskie Centre Pompidou i londyńska Tate. Twórczość artysty można oglądać w aż trzech dedykowanych wyłącznie Vasarely’emu muzeach – jednym we Francji i dwóch na Węgrzech.

Julian Stańczak (1928) jeden z pionierów op-artu. Powszechnie uważa się, że nazwa kierunku op-art pochodzi od tytułu jego pierwszej wystawy w Nowym Yorku – „Optical Paintings”. Obrazy Stańczaka znajdują się w kilkudziesięciu muzealnych kolekcjach, m.in. w Smithsonian American Art Museum oraz San Francisco Museum of Modern Art. Niedawno jedna z prac artysty została włączona do jednej z najbardziej prestiżowych kolekcji sztuki na świecie w nowojorskim Museum of Modern Art.

The Masterpiece, 19-25 września, Galeria Mokotów, ul. Wołoska 12, wstęp wolny poprzedzony rejestracją na   masterpiece.desa.pl 

JPGJulianStańczak - Lumina (1991)

Comments

comments

164
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...