Święto Odpowiedzialnego Filmu II edycja Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów”

Informacja Prasowa - 26.09.2017
266

Święto Odpowiedzialnego Filmu II edycja Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów”

Już tylko kilkanaście dni zostało do kolejnej edycji wyjątkowego Festiwalu Filmowego (5 października). II Festiwal Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów” ma charakter konkursu najlepszych krótkich form filmowych (w tym filmów promocyjnych i reklamowych), nie trwających dłużej niż 5 minut, wyprodukowanych przez przedsiębiorstwa, organizacje non profit, jednostki samorządu terytorialnego oraz inne podmioty zainteresowane zrównoważonym rozwojem i społeczną odpowiedzialnością.

Tematy poruszane podczas Festiwalu celnie scharakteryzowała Mariola Ratschka, p.o. Dyrektora Ośrodka Informacji ONZ w Warszawie w okolicznościowym telegramie: „…mają przekształcić świat na lepsze. Żadna osoba, żaden region, kraj czy grupa ludzi nie może zostać pominięta. Zrównoważone Cele Rozwoju są celami dla wszystkich ludzi i dotyczą takich kwestii jak: ubóstwo, zdrowie i edukacja, równość płci i dostęp do wody i energii, praca i wzrost ekonomiczny, przemysł infrastruktura…” i jeszcze wiele innych, a zatem dotyczą wszystkich sfer aktywności człowieka. A przecież każda organizacja czy firma może pochwalić się działaniami w takim zakresie.

Dobre praktyki małych i dużych

Na Festiwal zgłoszono 57 filmów, z czego do konkursu zakwalifikowano 25 krótkich obrazów filmowych, natomiast poza konkursem organizatorzy pokażą 4 wybitne filmy dokumentalne. „Cieszę się, że Festiwal pokazuje różnorodność, wśród zgłoszonych dobrych praktyk mniej więcej połowa to produkcje przedsiębiorców, pozostałe prezentacje zostały zgłoszone przez organizacje pozarządowe i jednostki samorządu. A to pokazuje, że zrównoważony rozwój istotny jest dla wszystkich sektorów, bowiem i nasze władze wspierają ten projekt” – mówi Rafał Górecki, jeden z jurorów, dyrektor Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” i dyrektor Kina Bułgarska 19 w Poznaniu. Organizatorzy zauważyli, że do konkursu zgłaszały filmy zarówno duże korporacje jak i mniejsze firmy, i organizacje. „Każdy film jest istotny w swoim rodzaju, porusza ważne kwestie, promuje nienaruszalne wartości, a wiele, na co zwracam szczególną uwagę, ma dobry poziom artystyczny” – dodaje Rafał Górecki.

Dbamy o środowisko, klimat i ludzi – jesteśmy odpowiedzialni

Na uwagę zasługują też pokazy pozakonkursowe i panele z zaproszonym ekspertami. Marcin Dorociński jest narratorem wybitnego filmu wyprodukowanego przez WWF Polska wraz z partnerami projektu Energia odNowa. Punkt krytyczny. Energia odNowa, w reżyserii Łukasza Bluszcza, to pierwszy polski pełnometrażowy film na temat zmiany klimatu i nieuchronnej rewolucji energetycznej. Dowiadujemy się z niego co sprawiło, że równowaga klimatu na Ziemi została zachwiana i jakie są tego skutki.

Film ostrzega, ale przede wszystkim proponuje rozwiązania mogące pomóc powstrzymać nadchodzącą katastrofę. Te zmiany już zachodzą, są widoczne także w Polsce. Właśnie znaleźliśmy się w Punkcie Krytycznym1.O swojej drodze do zrównoważonego życia opowie Joanna Mieszkowicz, festiwalowa jurorka i prezeska Fundacji Aeris Futuro, partnera merytorycznego Festiwalu. Tytuł Festiwalu nawiązuje do Agendy ONZ na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju i uchwalonych wtedy 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju tak więc podczas tego wydarzenia nie mogło zabraknąć najważniejszego naszego patrona: Mariola Ratschka z Ośrodka Informacji ONZ w Warszawie przybliży działania ONZ na rzecz Zrównoważonego Rozwoju, a Małgorzata Greszta (jurorka, CSR Consulting, partner merytoryczny Festiwalu) opowie o partnerstwie 17 Globalnych Celów. „Jestem pod wrażeniem tegorocznego programu Festiwalu” – mówi Aleksandra Graczyk, wolontariuszka i uczestniczka I edycji – „5 października również będę uczestniczyła w pokazach, a szczególnie cieszę się na spotkanie z twórcami filmu Sygnaliści, z Anną Wojciechowską-Nowak i Marcinem Waszakiem z Fundacji Batorego – dodaje Aleksandra Graczyk.

Miejsce, termin, bilety i ważne informacje o II edycji Festiwalu

Festiwal odbędzie się 5 października 2017 r (czwartek) o godzinie 16.00 w Collegium Da Vinci (ul. Kutrzeby 10) w Poznaniu. Niezależne jury dokona wyboru najbardziej wartościowych merytorycznie i artystycznie filmów w dwóch kategoriach (firmy zgłoszone przez przedsiębiorców oraz filmy przesłane przez organizacje pozarządowe i inne instytucje). Najlepsze filmy konkursowe mogą otrzymać nagrody regulaminowe (Złotą, Srebrną i Brązową Tarczę oraz nagrodę widzów). Bilety na wydarzenie są bezpłatne i możne je zarezerwować na portalu evenea: http://17celow.evenea.pl.

Szczegółowy scenariusz II edycji Festiwalu „17 Celów” http://www.17celow.pl/.

Wprowadzenie:

O partnerstwie 17 Globalnych Celów – Małgorzata Greszta (CSR Consulting, partner merytoryczny Festiwalu)

I Część – Filmy konkursowe:

Kompania wolontariuszy na rzecz czystego środowiska – Kompania Piwowarska (02:32)

Ogród Nadziei dla ośrodka preadopcyjnego w Otwocku – Fundacja Medicover (05:52)

W podróż ze mną rusz – Fundacja PKP (03:26)

Tajemnica Twojego smartfona – Instytut Globalnej Odpowiedzialności (04:13)

Kawiarnia pełna dobra – Dobra Spółdzielnia Socjalna (04:11)

Konferencja „Odpowiedzialny Śląsk” – Stowarzyszenie Chcemy Pomóc (03:50)

Super EcoGeek – Cognifide Polska (04:35)

Aasy netu – bądźmy bliżej – Aasa Polska (02:11)

Win with Capgemini – Capgemini Poland/Kraków (07:00)

Współpraca z pracodawcami – postaw na pracę – Fundacja Aktywizacja (03:29)

Potrafię więcej – Stowarzyszenie Potrafię Więcej (03:11)

Spotkanie z Gościem Festiwalu Zero waste – moda czy konieczność? Moja droga do zrównoważonego życia – Joanna Mieszkowicz (Fundacja Aeris Futuro, partner merytoryczny Festiwalu) Pokaz specjalny: Film niespodzianka Fundacji Aeris Futuro

II Część – Filmy konkursowe:

Pszczele hotele – Carrefour Polska (03:13)

Obudż w sobie moc i zasiej… – Vilmorin Garden (05:00)

Zrównoważony rozwój w strategii Lafarge (W trosce o ludzi, biznes, planetę) – WSPÓLNIE – Fundacja LafargeHolcim (04:00)

Sygnaliści w Polsce. Kim są? – Fundacja im. Stefana Batorego (03:10)

Kask – Fundacja Instytut Innowacji (05:50)

Dreaming out loud – Fundacja Autokreacja (00:45)

Ciesz się ciszą – ISOVER Polska Saint Gobain (01:30

Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą – Josera Polska (02:02)

Z talentem za pan brat – Urząd Miasta Tarczyn (04:31)

Elixir of Change – Akademia Rozwoju Filantropii (02:27)

Rezerwat – „Rezerwat” – Grupa Animacji Społecznej (05:00)

Nagroda dla Barbary i Tomasza Sadowskich – Związek Organizacji Sieć Współpracy Barka (03:43)

Poza ekonomię daru – CityZenClub (05:00)

Polskie wina i cydry – Fundacja SPOT (02:12)

Nasza zielona Planeta – Wood-Mizer Europe (04:42)

Spotkanie z Gościem Festiwalu Działania ONZ na rzecz Zrównoważonego Rozwoju – Mariola Ratschka (Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie, patron honorowy Festiwalu)

Pokaz specjalny: Sygnaliści – historia pana Józefa – Fundacja Batorego(09:00)

Spotkanie z Gośćmi Festiwalu Spotkanie z twórcami filmu (Anna Wojciechowska-Nowak, Linia Etyki i Marcin Waszak, Fundacja Batorego)

Pokaz specjalny: Ja, reż. Aneta Kopacz, Nutricia Medyczna (19:00)

Finał, wręczenie nagród publiczności oraz Złotej, Srebrnej i Brązowej Tarczy

Pokaz specjalny: Punkt krytyczny. Energia odNowa reż. Łukasz Bluszcz, z udziałem Marcina Dorocińskiego, produkcja WWF Polska wraz z partnerami projektu Energia odNowa (88:00)

Idea 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju

We wrześniu 2015 r. na Szczycie ONZ w Nowym Jorku światowi przywódcy przyjęli Agendę na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju zawierającą 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju i 169 zadań, które mają być osiągnięte do 2030 roku i poprawić sytuację na świecie. 17 Celów to nic innego jak plan rozwoju świata, realizowany przez wszystkie państwa, zarówno rozwijające się, jak i rozwinięte. W 2016 roku w Polsce zaczęły pojawiać się inicjatywy związane z popularyzacją 17 globalnych celów. Taką inicjatywą była pierwsza edycja Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów”. „Obraz filmowy niejednokrotnie przemawia bardziej niż np. broszury czy krótkie notki” – mówi Joanna Skałuba z Fundacji Res Severa, pomysłodawca Festiwalu – „Dlatego też uznaliśmy, że najlepszą formą przekazania informacji i poruszenia ważnych społecznie kwestii jest projekcja wybitnych filmów dokumentalnych związanych z tematyką wzrostu gospodarczego, rozwoju społecznego i ochrony środowiska połączona przedstawieniem filmów różnych organizacji, podmiotów gospodarczych czy organizacji pozarządowych mówiących o społecznej odpowiedzialności w ich strukturach”. Organizatorzy zamierzają podobnie jak w roku ubiegłym pokazać, że kwestie społecznej odpowiedzialności można przedstawić w wyjątkowo wartościowy i na wysokim poziomie artystycznym sposób.

Comments

comments

266
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...