Swiatłana Cichanouska gościem „Wyborczej”

Informacja Prasowa - 04.06.2021
106

Swiatłana Cichanouska gościem „Wyborczej”

Swiatłana Cichanouska gościem „Wyborczej” – już ​w sobotnim wydaniu oraz na Wyborcza.pl specjalny wywiad z laureatką tytułu Człowiek Roku „Gazety Wyborczej”
Decyzją redakcji tytuł Człowieka Roku „Gazety Wyborczej” w 2021 trafił m.in. do Swiatłany Cichanouskiej, zwyciężczyni wyborów prezydenckich na Białorusi. Laureatka była dziś – w czwartek, 3 czerwca gościem warszawskiej siedziby dziennika, gdzie odebrała wyróżnienie i rozmawiała z przedstawicielami redakcji.  W najbliższą sobotę na cyfrowych i tradycyjnych łamach „Wyborczej” będzie można przeczytać specjalny wywiad z Cichanouską, który przeprowadzili Jarosław Kurski, Bartosz T. Wieliński, Wacław Radziwinowicz oraz Wiktoria Bieliaszyn.
 
Tytuł Człowiek Roku „Gazety Wyborczej” przyznawany jest od 1999 r. „Wyborcza” dostrzega i wyróżnia w ten sposób osoby, które pracują dla rozwoju demokracji, promują tolerancję, działają na rzecz społeczeństw otwartych, walczą o prawa człowieka i pracują dla dobra wspólnego.
Laureatką tytułu za 2021 r., obok bohaterów czasu pandemii oraz Tomasza Grodzkiego marszałka Senatu uhonorowanego za 2020 r., została Swiatłana Cichanouska. To twarz rewolucji na Białorusi, żona opozycyjnego blogera Siarhieja Cichanouskiego, który rzucił w wyborach wyzwanie Aleksandrowi Łukaszence i został za to aresztowany. Swiatłana zajęła jego miejsce i przygniatająco wygrała wybory. Jej zwycięstwo spowodowało brutalny kontratak Łukaszenki. Dlatego w obawie o życie musiała wraz z dziećmi wyjechać na Litwę. Jej mąż pozostaje więźniem.
W czwartek, 3 czerwca br. Swiatłana Cichanouska była gościem redakcji „Gazety Wyborczej” w Warszawie.
– Gdy na Białorusi odbędą się wolne wybory, gdy będziemy świętować odzyskaną wolność, to wy będziecie naszymi honorowymi gośćmi – mówiła w siedzibie „Wyborczej” przywódczyni białoruskiej opozycji. Redakcja wręczyła jej dyplom dla Człowieka Roku 2021 „Gazety Wyborczej”. Ze względów bezpieczeństwa spotkanie z Cichanouską odbyło się w kameralnym gronie.
– Do naszej redakcji przy ul. Czerskiej w Warszawie przybyła w kolumnie i dużą ochroną złożoną z polskich i litewskich funkcjonariuszy. Choć to było nasze pierwsze osobiste spotkanie, czuliśmy się, jakbyśmy witali bliskiego przyjaciela. O walce o wolną Białoruś piszemy praktycznie codziennie. Cichanouska udzieliła nam już kilku długich wywiadów. To spotkanie było jednak dla nas bardzo ważne, bo mogliśmy wręczyć przywódczyni białoruskiej opozycji przyznaną jej przez redakcję „Wyborczej” nagrodę Człowieka Roku 2021 r. – napisał w relacji Bartosz T. Wieliński, zastępca redaktora naczelnego „Wyborczej”.
– Jest nadzieja w beznadziejności, jest siła bezsilnych. Jestem przekonany, że to w tym pokoleniu dożyjemy wolnej Białorusi – mówił wręczając laureatce dyplom pierwszy zastępca redaktora naczelnego Jarosław Kurski. – Są ludzie, którzy są predestynowani do bohaterstwa i przywództwa, ale są ludzie, których historia niespodziewanie wybiera, by stanęli na czele narodu, czego pani jest tego największym przykładem. Składam pani hołd – dodawał.
Wydawca „Wyborczej” Jerzy Wójcik wręczył Cichanouskiej cyfrową prenumeratę „Wyborczej” na sto lat.
Cichanouska, dziękując za nagrodę, dedykowała ją swojemu narodowi, Białorusinom, którzy podjęli pełną wyrzeczeń walkę o wolność, płacąc za to wolnością i życiem.
 – Dziękuję „Gazecie Wyborczej” za to, ze od samego początku była z nami. Dzięki wam o nas dowiadywał się świat. Staliście się głosem walczących o wolność Białorusinów – mówiła.
Częścią spotkania była rozmowa laureatki z dziennikarzami – Bartoszem Wielińskim, Wacławem Radziwinowiczem i Wiktorią Bieliaszyn. Jej efektem będzie wywiad, który ukaże się już w sobotę, 5 czerwca na tradycyjnych i cyfrowych łamach „Wyborczej”.
Więcej o spotkaniu – w relacji Bartosza T. Wielińskiego na Wyborcza.pl.
Informacje o pobycie w Polsce Swiatłany Cichanouskiej – na Wyborcza.pl.
Publikacje na temat tytułu Człowiek Roku „Gazety Wyborczej” – https://extra.wyborcza.pl/czlowiekrokuwyborczej

Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta

Comments

comments

106
Komentarze
Sonda

Trzy organizacje branżowe: Związku Firm Public Relations, Polskiego Stowarzyszenia Public Relations, Stowarzyszenia Agencji Public Relations jest dla rynku PR rozwiązaniem optymalnym ??

Loading ... Loading ...